Intel i7 14700KF 80 derece oluyor

oxej

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
INTEL Core i7 14700KF | ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 SUPER | ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI | GSKILL 64GB (2x32GB) Trident Z5 Neo RGB 6000MHz CL30 DDR5 1.4V AMD EXPO Dual Kit | ASUS TUF GAMING 1000G 1000W 80+ Gold | ASUS TUF GAMING GT502 v2 | SAMSUNG 2TB 990 PRO NVMe | ASUS TUF GAMING LC II 360 ARGB 360mm
RAM
GSKILL 64GB (2x32GB) Trident Z5 Neo RGB 6000MHz CL30 DDR5 1.4V AMD EXPO Dual Kit
Ekran kartı
ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 SUPER
Anakart
ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI
İşlemci
INTEL Core i7 14700KF
Merhaba,

Intel i7 14700KF işlemciye sahibim. AIDA64 stres testi sırasında aşırı ısınma sorunuyla karşılaştım. Ekran görüntülerini paylaşıyorum.

Sistem özellikleri:
  • Soğutucu: ASUS TUF Gaming LC II 360 ARGB 360mm.
  • PSU: ASUS TUF Gaming 1000G 1000W 80+ altın.
  • Kasa: ASUS TUF Gaming GT502 V2.
  • SSD: Samsung 2 TB 990 Pro NVMe.
RDR2, God of War ve Cyberpunk 2077 oynarken maksimum 70-80 dereceye ulaşıyor, 80 derece anlık ulaşıyor.
Stress testlerinde işlemci gücü ortalama 253W ile 270W arasında oluyor ve AIDA64 overheat throttle uyarısı çıkıyor %24 civarında falan.
Sizce ne yapmalıyım? Yardımcı olur musunuz?

cpuid.png

stabilitytest-1.png

stabilitytest-2.png

stabilitytest-3.png

stabilitytest-4.png

stabilitytest-5.png

stabilitytest-6.png

Eğer throttle olmuyorsa performans kaybı yaşamazsın ve o sıcaklıklar hatta 90 dercelere kadar işlemciye hiçbir şekilde zarar vermez ama değerler masaüstüne göre yüksek. Bence çok bir sakıncası yok ama undervolt veya soğutucunun yükünü arttırmayı deneyebilirsin işlemci soğutması zor bir model ama canavar gibidir sistem güle güle kullan.

Throttle stress testinde oluyor. Yukarıda bahsettiğim oyunlar 2K çözünürlükte ve Ultra ayarlarda ki sıcaklık bilgilerini paylaştım. Oyunlarda sorun yok gibi daha zorlayıcı bir oyun varsa deneyebilirim tavsiye edebileceğiniz.
Undervolt nasıl yapabilirim?
Ayrıca soğutucum iyi değil mi zaten?

Throttle stress testinde oluyor. Yukarıda bahsettiğim oyunlar 2K çözünürlükte ve Ultra ayarlarda ki sıcaklık bilgilerini paylaştım. Oyunlarda sorun yok gibi daha zorlayıcı bir oyun varsa deneyebilirim tavsiye edebileceğiniz.
Undervolt nasıl yapabilirim?
Ayrıca soğutucum iyi değil mi zaten?

Soğutucun çok iyi sorun işlemcide zaten:).Undervoltu internetten araştırabilirsin. Dediğim gibi işlemciye zarar vermez o değerler sadece psikolojik olarak fazla.

İyi bir haberlerim var gibi, işlemci aşırı ısınma throttle sorununun tek bir ayarla çözülebileceğini düşünüyorum.

Bios ayarlarında Asus Multicore Enhancement ayarı --> Lets bios optimize olarak ayarlıydı. Bu ayarı --> Devre Dışı Tüm sınırları uygula olarak değiştirdim. Bu ayarı değiştirdiğimde Bios ayarlarında CPU Güç Yönetimi bölümünde Orijinal Intel limitleri mevcut hale geldi. Yani 360A 154W 56Sn 253W.

Test sonuçlarını paylaşıyorum. Ancak işlemci saat hızı 5000-51000Mhz arasında gidip geliyor. Sanırım 5500Mhz göremeyeceğim. Yapabiliyorsa da bilen birileri çıkar belki.

Dosya Ekleri

• CPU After Limits Disable.jpg
    CPU After Limits Disable.jpg
    194,3 KB · Görüntüleme: 10

Yeni konular

Geri
Yukarı