iPhone 11 pil sağlığı neye göre değişiyor?

• Konuyu başlatan Iwem
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 294
Hocam peki iOS sürümünü eskide bırakırsak güvenlik sorunu oluşmaz mı? Çünkü çoğu güncellemede güvenlikle ilgili yeni şeyler getiriyorlar. Sizin cihazınız yeni belki güvenlikle alakalı bir sıkıntı olmaz fakat XR 11 12 kullanan kullanıcılarda bu güvenlik sorun çıkarmaz mı?

Hocam bakın bugün iPhone 5 iOS 10'da kaldı ve ben daha kaldığı günden bugüne iOS10 iPhone 5 kullanıcıları hack'lendi gibi bir şey dahi duymadım. Güvenlik olayı Apple'ın yıllardır kullanıcıların zihnine aşıladığı "güvenlikli kalmam için yazılım güncel olmalı" fikrinin altında dediğiniz olay var. Aslında öyle hack'lenme verilerin açığa çıkması gibi şeyler hiç olmadı gündelik kullanıcılarda. Rahat olun.

Şöyle sizin ve arkadaşınızın cihazları arasında iOS sürüm farkı dışında herhangi bir fark yok ise söylediğiniz gibi. Bu iOS 16 ile başlayan iOS stabil olmama durumundan kaynaklı, siz bir nevi aslında çok akıllıca hareket edip cihazınızı koruma altına almış, ve pilinizi hiç yormayıp yeni çıkan IOS'u yüklemeyerek olması gerektiği durumun dışına hiç çıkmamışsınız. Arkadaşınız ise sorunlu iOS sürümlerini her defasında yükleyip bataryasını oldukça yormuş. Ek olarak eşimde 13 Pro Max kullanıyor, pil konusunda çok iyi bir cihazdır fakat bu iOS 17 sonrası onunda ekran süresi vs düşük seviyede. Ek bir bilgi de Apple eski iOS geliştirme mühendislerini işten çıkarttığı haberleri dolaşıyordu pandemi zamanı bu yüzden iOS son 2 büyüm güncellemede sınıfta kaldı.

Ben iOS 5 döneminden beri iOS kulandım aralıksız inanın iOS11'den sonra özellikle hiçbir şekilde dikiş tutmadı. Son sürüm sadece son model IPhone'da stabil diğer cihazlarda hep kaş yaparken göz çıkardılar. Yazılım hatalarından dolayı pilin yorulması da bir mantık teorinize hak veriyorum. Ancak bakın iOS 10 ve öncesi dönemler iOS öyle stabildi ki düşündüğümüzde misal iPhone 5'in orijinal sürümü iOS 6 idi iOS 8'e dahi geçtiğinde kimse pil değiştirme ihtiyacı falan hissetmiyordu ve ki bakın o dönemin bataryaları vs teknoloji olarak bugünlerden ne kadar geri siz de biliyorsunuz. O yüzden üstte dediğiniz son sürüm son model cihazda stabil diye bu fikre dayanarak da aslında bilerek optimize etmeyerek cihazları planlı eskitmeye sokmuş oluyorlar yine de. İsteseler yazılım ekiplerini güçleştirip birçok eski cihazda da stabil edebilirler eskide olduğu gibi. Dolayısıyla kapı yine planlı eskitmeye çıkıyor :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı