iPhone 14 modelleri neden Avrupa'da daha pahalı?

FearLesLeon

Kilopat
Daha fazla  
Ekim ayında Erasmus için Polonya'ya gideceğim. Gitmişken kendime iPhone 14 Pro almak istiyorum.
Fiyatlarına bakarken gözüme çarptı iPhone 14 Pro Almanya'da 1300 Euro'dan başlarken,

1662588861719.png

Amerika'da 1000 Dolar'dan başlıyor.

1662588887764.png

Arada %30'luk yani neredeyse 1/3'lük fark var.

Bu sadece Pro modelde değil tüm modellerde var, bunun nedeni nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yarın ön siparişe çıkacak. Fiyat daha net değil. Fakat Alman basınında belirttiğine göre ortalama 1000-1200 € bandında olması bekleniyor. (İthal ürün olduğu için) 1400-1500 € bulmaz yani.
Not: Tabi siz Polonya diye belirtmişsiniz. Diğer bir deyişle bütün Avrupa için x fiyat demek mümkün değil zira para politikaları ortak ama maliye politikası her ülkenin bağımsız.

Avrupa'da kamu hizmetleri vb. çok fazladır, en azından ABD'ye göre. Dolayısıyla Avrupa biraz daha vergi koyuyor. Ha bir de telefon ABD malı olduğu için de bir fark var.

ABD fiyatı vergi hariç olarak listeleniyor, Almanya fiyatı vergi dahil.
+ dolar fiyat olarak euro'yu geçti dolayısıyla ikisi de vergisiz listeleniyor dahi olsa EUR olarak listelenen daha yüksek olacaktı.

Yarın ön siparişe çıkacak. Fiyat daha net değil. Fakat Alman basınında belirttiğine göre ortalama 1000-1200 € bandında olması bekleniyor. (İthal ürün olduğu için) 1400-1500 € bulmaz yani.
Not: Tabi siz Polonya diye belirtmişsiniz. Diğer bir deyişle bütün Avrupa için x fiyat demek mümkün değil zira para politikaları ortak ama maliye politikası her ülkenin bağımsız.
Polonya'dan almam şart değil, zaten tüm Avrupayı fırsatım olursa gezmek istiyorum. Gezerken de alabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı