iPhone 15 Pro Max'ın çok fazla alındıgı doğru mu?

14 Pro ile 15 Pro arasında çok bir fark yok Titanium kasa, 1 fazladan GPU çekirdeği, 4K 60 FPS video seçeneği, ufak tefek lens gelişimi. O yüzden insanlar 14 Pro'dan 15 Pro'ya geçmektense 14 Pro'dan 15 Pro Max'e geçiş sağlıyor. Pro Max ile arasında da 3X optik değil 5X optik kullanıldığı için, 2X optik çok da fark yaratacağını düşünmediğim için ben Pro tercih ettim.

Yani durum çok normal mi tartışılır ama haliyle hangi telefondan geçtiğiniz önemli. iPhone 13 Pro ve daha iyisini kullananlar için pek anlamlı olmayan bir yükseltme. Ancak Ocak/Şubat gibi telefonunu 13/14 Pro serisine yükseltmeyen kesim haliyle 15 Pro bekliyordu. Ülkenin yarısı iPhone 11 64GB kullanıyor, bu insanların 14 Pro'ya yükseltmeyen bir çoğu 15 Pro'ya yükseltmiştir diye tahmin ediyorum. Bunun üstüne 14 Pro'su olanlar da elindeki cihazı satıp üstüne 10-15 ekleyerek yeni cihaza geçmeyi mantıklı bulabilir.

Ekonominin kötü, enflasyonun yüksek olduğu dönemler aklı olan halk elinde nakit para bulundurmak istemeyecektir ve alım gücü düştüğü için har vurup harman savuracaktır. Bunu ekonominin normal seyrinde olduğu diğer ülkelerle kıyaslayıp "yauv miilet hava atmak için alıyor geçen yılın aynısı ne gereh var" diye yorumlamanın saçma olduğunu düşünüyorum. Vatandaş, "bu sefer telefonu yükseltmezsem bir daha asla yükseltemem; bari en iyisini alayım da 5-6 yıl götürsün" diye düşünerek de alıyor olabilir, "şimdi 77 bin, ocakta 100 bini geçer" diye de düşünüyor olabilir.

Ben durumun gayet normal olduğunu düşünüyorum. Zaten ilk parti az geliyor, onun da ilk 5 dakikada tükenmesi çok doğal.

Geri
Yukarı