İşlemci Fanı Stabil Çalışmıyor

Johnny Blaze

Hectopat
Arkadaşlar nedeni bilinmez bir şekilde bir anda MSI Afterburner indirme kararı aldım. İyi ki almışım. İşlemcimin boşta 55 yük altında (oyunlarda) 80 derecelerde gezdiğini gördüm. 55 derece sıkıntı değildi ama 80 derece olduğunu görmek beni oyundan soğutuyordu. Küçük bir İşlemci soğutucu ve termal macun değişimi yaptım, buraya kadar her şey normal. Bilgisayarın kapağını kapadım oyuna girdim. 5 ila 8 derece arası bir düşüş oldu. Yeterliydi bu bana. Zaten işlemcimin maks. dayanabileceği sıcaklık değeri 100 derece. 70-75 arası gidip gelmesi pek gözümü korkutmadı. Sıcaklık testi yaparken şöyle bir sorunla karşılaştım. İşlemci fanı stabil değildi. Bir anda 6000RPM devir çevirip roket türbini oluyor bir anda 2000 devire düşüp sesi kesiyor. Hani maks. devire ayarlasam ve hep 6K devir çevirse anlarım ama stabil olmaması beni korkutuyor. Eskiden böyle bir sorunum yoktu. (macun ve fan temizliği işleminden önce. ) Sabit bir devire ayarlamanın yolu varsa. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar nedeni bilinmez bir şekilde bir anda MSI Afterburner indirme kararı aldım. İyi ki almışım. İşlemcimin boşta 55 yük altında (oyunlarda) 80 derecelerde gezdiğini gördüm. 55 derece sıkıntı değildi ama 80 derece olduğunu görmek beni oyundan soğutuyordu. Küçük bir İşlemci soğutucu ve termal macun değişimi yaptım, buraya kadar her şey normal. Bilgisayarın kapağını kapadım oyuna girdim. 5 ila 8 derece arası bir düşüş oldu. Yeterliydi bu bana. Zaten işlemcimin maks. dayanabileceği sıcaklık değeri 100 derece. 70-75 arası gidip gelmesi pek gözümü korkutmadı. Sıcaklık testi yaparken şöyle bir sorunla karşılaştım. İşlemci fanı stabil değildi. Bir anda 6000RPM devir çevirip roket türbini oluyor bir anda 2000 devire düşüp sesi kesiyor. Hani maks. devire ayarlasam ve hep 6K devir çevirse anlarım ama stabil olmaması beni korkutuyor. Eskiden böyle bir sorunum yoktu. (macun ve fan temizliği işleminden önce. ) Sabit bir devire ayarlamanın yolu varsa. Şimdiden teşekkürler.
İşlemcide oluşan ani sıcaklık değişiminden dolayı ani devir değişimi de olabilir. R5 2600X stok fan ile render alıyorken 81/89 derece arasında gidip geliyordu, 3.6 dan bi anda 3.7 ye atıyordu kendini, 89° oluyordu ve doğal olarak frekansını düşüre düşüre tekrar 81 derece oluyor ve tekrar kendini boostluyordu. Tabi verdiğim örnekdeki rakamlara pek takmayın, aynı olay daha düşük sıcaklıklarda da oluyordu, ve devir bi anda artıp bi anda iniyordu.
Bi biostan fan ayarlarına bakmakta bence fayda var. Ayrıca ben o işlemciyi Ryzen master ile 4 GHz sabitleyip tam 90 derecede oynadığımı hatırlarım, tabi sonra çok daha büyük ve iyi bir kasaya geçiş yapıp termal macunu temizledim.

Her neyse, dediğim gibi biostan bi ayarlara bakın ve işlemci 85 derece üstüne çıkana kadar pek takmayın, malûm baya bi sıcak havalar böyle yüksek dereceler normal.

Yardımın için teşekkürler. Son bir sorum daha olacak. İşlemcim neden %5 kullanımdayken bile 3.6 GHz'de çalışıyor? (Turboyu kapamadan önce 3.8 GHz'de çalışıyordu.) Mantıken böyle olmaması gerek.
Fazla ısınma muhtemelen bu yüzden. Bu tıpkı RTX 2080Tİ'da Mario oynamak gibi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı