Kapitalistler sosyalizmi neden istemiyor?

Neden sosyalizmi istemeyip burjuvaları üstün tuttuğunuzu merak ediyorum, sadece tarihsel akışın çarkları sosyalizmi gerektiriyor. Marx'ta bunu açıklıyor zaten, burjuva devrimi ilk başta iyiydi, ama sanayi devrimi sonrası meta üretimi patlak verdi. 1825 buhrani oluştu, sonrasında kapitalizm dünya pazarında ham madde arayışına yoğunlaştı. Bunun için korsanlik bile yaptı verileri var. Kapitalizm bu kadar düşüyorsa neyini savunuyorsunuz? Deniz ticareti esnasında doğaya aşırı tahribat verildi, İngiliz donanması o dönem %125 arttı. Ama bu ani artma felakete yol açtı ham madde sömürüsünü başlattı. Zaten proto kapitalizm manifaktur üretimde iken sermaye ile uretim tarzı uyumluydu. Ancak sanayi devrimi ve sonuçları krize patlak verdi. Burada bir adaptasyon sorunu yaşandı ve o sorun hala devam ediyor. Amacım kötülemek değil. Cevaplarınızı merak ediyorum.

Kapitalizmde sınıf ayrımı vardır. Bu sınıf ayrımı sosyalizmde bulunmamakta aslında istemedikleri şeylerden sadece bir tanesi bu daha sayılacak çok şey var.

Kapitalist sistemde yeteri kadar çalışan herkesin zengin olabileceğini düşünüyorum.

Cidden mi? Günde 12 ya da kaçsa saat çöp toplayan zengin olabilir yani. Ya da anlık fırsatları değerlendiren fakirleşebilir mesela.

Kapitalistlerin bakış açısı benlik çerçevesine sığmıştır ama o darlıkla hükme yeltenirler. Bu arada onların attığı çöpü; toplayan, ayrıştıran, geri döndüren olmasa ya da kanalizasyonun devamlığını sağlayan olmasa, o anlık kazanç bir şey ifade etmez. Kendisi sözde bilgiyi yüceltir ama ihtiyaca dair bilgi değersizdir ya da hor görülebilir.

Toplum içinde, ihtiyaca göre roller vardır. Lakin kapitali önemseyen ve ona göre değer biçen zat; değerlerin ne olduğu hakkında yeteri kadar düşünmemektedir. Düşüncesinin merkezi sadece kendisidir ve kölelere ihtiyaç duyar. Bunu da sana bana allayıp pullayıp satar.

Aklıma gelmişken, özelliklerinin yarısıni bile kullanmayacağım ama statü göstergesi bir telefon lazım bana, bir öneri verin de hemen alayım.

Son düzenleme:
Sosyalizm demek dünyayı pembe görmek demektir. Sosyalizmde insan ırkı asla gelişemez. Şu ana kadar teknolojideki ilerlememizin en büyük sebebi kapitalizmdir. Evrimsel olarak sosyalizme uygun değiliz.

Kendi fikrim birbirlerinin işine gelmiyor. Ben bu konuda tarafsız eleştiririm çünkü kapitalizmi de komunizmi de sevmem, ikisi de saçma geliyor bana. Fakat maalesef kapitalizm Dünya'nın en büyük ülkelerinin ham maddesi gibi bir şey.

Komunistler neden kapitalizmi istemiyorsa aşağı yukarı aynı ve karşıt nedenlerden. Kapitalizmin sunduğu veya potansiyel olarak bireye sunabileceği nimetlerden mahrum kalmamak için.

Solcular Amerika'daki evsizlik, işsizlik ve sağlık sisteminin kötülüğünü örnek verirken, sağcılar ise Amerika'daki vergilendirme sistemi ile kişinin rastgele bir "X" kişisinin sağlık masraflarını ben ödemiyorum ve emeğimle zenginleşebiliyorum derler. Kısaca bir solcu, sosyal devlet ile toplum belli ölçüde standartlarını yükseltebilir derken sağcı ise rastgele insanların masraflarını, işsizlik maaşını, barınmasını neden ben karşılıyorum ki diye sorar.

Özellikle günümüz döneminde bir bireyin elinden potansiyel zengin veya varlıklı olma ihtimalini elinden almak potansiyel bireye korkunç gelir. Bu potansiyeli de sağ akım yaratmıştır tabii ki.

Olayın sadece finansal boyutu değil sosyolojik boyutları da var. Sol'un getireceği "halk" kavramı ve dine bakış açısı da sağ kesimin milliyetçi ve muhafazakar damarına basıyor.

Benim düşüncelerime gelirsek kapitalist demesekte Sol'a daha uzak olduğum söylenebilir. Pratikte Sol'un çok iyi bir örneğini görmedik. Sovyet'ler tarihte bence verilebilecek en iyi örnek. Çok iyi şeyler başardıkları da oldu fakat çok uzun ömürlü olduğu söylenemez. Demokrasinin iyi mi kötü mü olduğu daha güzel bir soru olur bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı