Kira sözleşmesi bittikten sonra kirada zam yapılırsa ne olur?

Kiracımızla 1 sene önce 1 yıllık sözleşme yaptık. 1-2 haftaya sözleşmemiz bitiyor. Kirayı ne kadar arttırabiliriz? Şu anda etraftaki kiralara, konut değerlerine ve evin konumuna göre bedava kalıyor gibi bir durum var. Ayrıca kanunda yazan %25 zam olayı kontrat süresince mi geçerli?

Sözleşme dediğiniz şey yıllık olarak biten bir şey değil siz yenilemezseniz dahi yenilenmeye devam ediyor. 5 yıl boyunca karşı tarafla farklı bir oranda anlaşmanız dışında yapabileceğiniz zam miktarı %25 5 yıl sonunda ise değişmediyse %75 olarak aklımda. Hukuk neredeyse tamamen kiracının yanında. Kiracı kirasını ödemeye devam ettiği sürece hukuki olarak geçerli bir sebebiniz yoksa evden de çıkartamazsınız. Kiracım kirasını vermemesine rağmen 22.07.2022'den beri dava sürecim işliyor. Karşı tarafın polise verdiği 3-5 aylık kiramı vermedim sözü ve mahkeme üzerine düşmemesi sonucu 1,5 yıl gibi bir sürede davayı kazandım. Normal şartlar altında 3 yıl civarı sürebiliyor karşı taraf avukat tutsa oyalayarak daha da uzatabilir. (Kaldı ki aracı vs gibi bir kanun getirdiler doğrudan davalık da olamıyorsunuz şu an anlaşma yoluyla çözülmesi için uğraşılıyor sonrasında dava sürecine geçiliyor) ancak kiracınız benimki gibi çıkmaz da işin peşine düşerse yapabileceğiniz pek bir şey yok. Kendi malınız ile rezil olma durumu söz konusu.

Kimi kiracı zam oranını sorun etmeyip üzerine çıkabiliyor bu kiracınıza kalmış bir durum ancak işi yokuşa sürer ve davalık durumuna gelirseniz elinizden bir şey gelmeyeceğini belirteyim.

Sözleşme dediğiniz şey yıllık olarak biten birşey değil siz yenilemezseniz dahi yenilenmeye devam ediyor. 5 yıl boyunca karşı tarafla farklı bir oranda anlaşmanız dışında yapabileceğiniz zam miktarı %25 5 yıl sonunda ise değişmediyse %75 olarak aklımda. Hukuk neredeyse tamamen kiracının yanında. Kiracı kirasını ödemeye devam ettiği sürece hukuki olarak geçerli bir sebebiniz yoksa evden de çıkartamazsınız. Kiracım kirasını vermemesine rağmen 22.07.2022’den beri dava sürecim işliyor. Karşı tarafın polise verdiği 3-5 aylık kiramı vermedim sözü ve mahkeme üzerine düşmemesi sonucu 1,5 yıl gibi bir sürede davayı kazandım. Normal şartlar altında 3 yıl civarı sürebiliyor karşı taraf avukat tutsa oyalayarak daha da uzatabilir. Ancak kiracınız benimki gibi çıkmaz da işin peşine düşerse yapabileceğiniz pek bir şey yok. Kendi malınız ile rezil olma durumu söz konusu.

Kimi kiracı zam oranını sorun etmeyip üzerine çıkabiliyor bu kiracınıza kalmış bir durum ancak işi yokuşa sürer ve davalık durumuna gelirseniz elinizden bir şey gelmeyeceğini belirteyim.
Sözleşme yapılırken bilerek 1 yıl ile geçerlidir madde ekleyerek yapmış bizimkiler. Kiracımız asker eşide mühendis durumları iyi 3+1 eve 1800₺ kira veriyorlar %25'den fazla kirayı arttırmaya çalıştığımızda eğer itiraz eder ve mahkemeye başvurursalar sözleşmedeki maddeyi kullanabilir miyiz? (Teşekkür ederim)

Sözleşme yapılırken bilerek 1 yıl ile geçerlidir madde ekleyerek yapmış bizimkiler. Kiracımız asker eşide mühendis durumları iyi 3+1 eve 1800₺ kira veriyorlar %25'den fazla kirayı arttırmaya çalıştığımızda eğer itiraz eder ve mahkemeye başvurursalar sözleşmedeki maddeyi kullanabilir miyiz? (Teşekkür ederim)
Bildiğim kadarıyla bazı avukatlar aracılığı ile farklı bir sözleşme yapılabiliyormuş ancak bu bir duyum ki yüksek ihtimalle şehir efsanesi. Sözleşme maddelerine dayanarak kiracıyı evden çıkartmanız mümkün değil yaşadığım süreçte edindiğim bilgiye göre söylüyorum. Kiracınızı çıkartabilmeniz için hukuki belli başlı sebepler var ki bunlara yazmaya biraz erindim internetten alıp yazıyorum.
  • Tahliye taahhütnamesi ile kiracının tahliyesi
  • İhtiyaç nedeniyle kiracının tahliyesi
  • Tadilat nedeniyle kiracının tahliyesi
  • Kira sözleşmesinin 10. kez yenilenmesi halinde kiracının tahliyesi
  • Kiracının kirasını ödememesi halinde tahliyesi
  • Komşuları rahatsız eden kiracının tahliyesi
  • İflas nedeniyle tahliye
Yani sizin sözleşme kiracı iptal etmediği sürece 10 yıl boyunca yenileniyor. 10. Yılın bitiminden 3 ay önce çıkması için bildiri gönderiyorsunuz. Diğer türlü sözleşme ile çıkartabilmek mümkün değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı