Çözüm Kullanıcı hesabı uzaktan oturum açmaya yetkili olmadığından bağlantı reddedildi

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Yeni oluşturulmuş bir user ile Domain üzerinde oturum açmak veya RDP ile oturum açmak istediğimizde aşağıdaki hata ile karşılaşabiliriz.
Hatanın sebebi ise; hata penceresinde de net bir şekilde açıklandığı üzre > ilgili kullanıcının bu yetkiye sahip olmamasıdır.
Bu yetkiyi vermenin ise çeşitli yolları vardır, bu konu içerisinde bu yöntemleri aktarıyor olacağım.

1584427668500.png

Server Manager > Tools > "Users and Computers" yolu takip edilir;

1584427909093.png

Buradan "Remote Desktop Users" grubuna girerek Members sekmesine, dilediğiniz kullanıcıyı tek tek ekleyebilirsiniz.

1584428462963.png

Object Names kısmına kullanıcı adını yazarak Check Names butonuna tıklayabilir, parantez içerisinde tam domain name bilgisinin gelmesinin ardından OK butonuna basabiliriz.

1584428536399.png

Peki AD üzerinde 100 tane kullanıcı varsa ve ben hepsine oturum izni vermek veya geri almak istiyorsam?
O halde Remote Grubunun içerisine "Domain Users" grubunu ekleyebiliriz.
Bu sayede ilgili yetki seviyesindeki tüm kullanıcılar bahsi geçen yetkiye sahip olacaktır. Bu elbette doğru bir konfigürasyon olmayacaktır ancak işin kolayına kaçmak için bir yöntem sunabilir.

1584428736025.png

Farklı bir arayüz ile ilerleyecek olursak; yine Server Manager üzerinden "Local Server" Remote Desktop Enabled pozisyondayken > Select User ve Add butonu ile kullanıcı bazında ekleme işlemi yapabilirsiniz.

1584428983507.png

Ben de BilgisayarKurdu yardım istiyor sandım, başlığa çözüldü koyar mısınız?
Hatırlatman için teşekkürler :) 2 kedi alt alta yorum yapınca bir an tedirginlik yaşadım. Ancak şu an daha rahat hissediyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı