Laptop CPU'sundaki sıvı metal temizliği nasıl yapılır?

yokkyu

Yoctopat
Daha fazla  
Ekran kartı
3070 Ti Mobile GPU
İşlemci
AMD Ryzen 9 6900HX
Merhaba, ASUS G713 laptop'ına sahibim. Dahili olarak CPU'da termal macun değil aksine sıvı metal kullanılmış. Cihazı 1.5 yıldır kullanıyorum ve ilk günden bu yana CPU'da ciddi ısı artışı yaşandı. İlk gün boşta yaklaşık 55-60 derece alırken şu an 80 ve üzeri alıyorum. Bu nedenle termal macunu değişme amacıyla soğutma kısmını açtığım gibi sıvı metalle karşılaştım. GPU'daki macunu temizlediğim gibi sıvı metali de temizlemeye çalıştım ancak bir türlü gitmedi. Çok kurcalayıp anakarta taşırarak zarar da vermek istemiyorum. En hızlı nasıl temizleyebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ASUS G713 laptop'ına sahibim. Dahili olarak CPU'da termal macun değil aksine sıvı metal kullanılmış. Cihazı 1.5 yıldır kullanıyorum ve ilk günden bu yana CPU'da ciddi ısı artışı yaşandı. İlk gün boşta yaklaşık 55-60 derece alırken şu an 80 ve üzeri alıyorum. Bu nedenle termal macunu değişme amacıyla soğutma kısmını açtığım gibi sıvı metalle karşılaştım. GPU'daki macunu temizlediğim gibi sıvı metali de temizlemeye çalıştım ancak bir türlü gitmedi. Çok kurcalayıp anakarta taşırarak zarar da vermek istemiyorum. En hızlı nasıl temizleyebilirim?

Hocam bana göre servisi arayın hiç uğraşmayin.

ASUS servislerine verip de sivi metal degistirmeyin diyorlar yabanci sayfalarda. Becerisi varsa kendisi yapsin bence.

Hocam ne yalan söylüyeyim ben servisten memnun kaldim ama benimki parca degisimiydi garantisi eger varsa kendi yaparsa garanti dısina cıkarabilir normal macun degil sonucta bayağı iletken madde benim tavsiyem servistir. sanirim siz biraz bu konuda takılmıssınız :D

Geri
Yukarı