Laptop pil süresi nasıl uzatılır?

Linux'ta insan Windows'tan daha az kaynak, daha lightweight bir işletim sistemi ile hadi en az 1,5-2 kat daha fazla batarya ömrü diye bir beklentiye giriyor lakin ne yazık ki donanım - yazılım arasındaki optimizasyon, özelleşmiş spefisik verimlilik Windows ve donanım üreticilerinin profesyonelliğindeki, özverisindeki seviyesine ne yazık ki ulaşılamıyor.

Bazı arkadaşlar oyun işlemcisi ve gpu'su ile ne kadar yüksek batarya performansı elde edebilirsin demiş haklı olarak. Windows'ta basit bir ThrottleStop yazılımı ve Nvidia, Amd, Intel gibi firmaların birbirleri ile işbirliği içinde geliştirdikleri çeşitli teknolojiler ile yük altında değilken dahili grafik işlemciyi kullanma gibi teknolojiler sayesinde 3-4 saat rahat boş veya hafif yükte batarya süresi alınabiliyorken Linux dağıtımlarında insan daha fazlasını istiyor lakin henüz karşılaşamadım farklı Linux dağıtımları üzerinde farklı ThrottleStop muadili Linux çözümler ile...

Yalnizca GNOME'da guc modunu batarya tasarrufu moduna aliyorum, bir de ekran parlakligini en kisiktan biraz yuksek yapiyorum gorunebilecek sekilde 6 saat gidiyor eger batarya ile kullanacaksam. Ekstra bir sey yapmiyorum.

Windows'da 5.30 saat gibi bir sey. Arkada suruyle servis calisiyor.

Bir de desktop environment cok onemli. Arkadas Linux olunca beklentiye giriyorum demis de, hangi DE onu da bilmek lazim. Hafif bir seyer gerekli XFCE gibi.

Geri
Yukarı