Laptop üzerindeki M.2 slotu türü nasıl anlaşılır?

Oktay Başaran

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, elimde Casper Nirvana C650 laptop var. Alırken bana "M.2 slotu var istersen SSD alıp takabilirsin." demişlerdi. Şimdi İncehesap'tan 1-2 GB/s hız vadeden NVMe PCI-e SSD satın aldım, geldiğinde takacağım. Anakart üzerindeki M.2 slotunun yanında B yazıyor fakat slotun şekline şemaline baktığımda M olduğunu görüyorum. İnternetten slot görsellerine baktığımda da M olduğu bariz ortada gibi ama aldığım SSD düzgün çalışır mı emin olamadım. İnternetteki görsellerde B slotunun sağdaki küçük kısmında 6 pin olduğunu, M slotunun ise 5 pinli olduğunu gördüm. Bendeki portta da 5 pin var. Çalışır mı? Bir sıkıntı olur mu? Bir de bu portun PCI-e mi yoksa SATA veri yoluna mı bağlı olduğunu anlamanın bir yolu var mıdır? Aldığım SSD, James Donkey JD256 NVMe PCI-e.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çift çentikli ise M.2 SATA'dır. Eğer tek çentikli ise M.2 NVMe'dir.

Hocam şuradaki M.2 girişi tek çentikli sanırım M.2 NVMe takabilir miyim?

1604775480461.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim aldığım NVMe SSD çalıştı. Aynı cihaza sahipsen çalışır. Tek çentiğin sağda olmasına dikkat edersen sıkıntı olmaz.

Casper ile konuştum NVMe desteği olmadığını sadece SATA girişi olduğunu söylediler. Bunun üzerine SATA girişli bir M.2 SSD siparişi verdim. Yakın zamanda elime ulaşacak sıkıntı yaşamam inşallah.

Geri
Yukarı