Linux (Pardus) İşletim Sistemi Güvenli mi?

Linux işletim sistemleri acaba Windows gibi güvenli mi? Ben Pardus işletim sitemi kullanacağım fakat güvenlik hakkında bilgim yok. Bu konu hakkında bilgisi olanlar cevap yazabilir mi?
Merhaba,
Öncelikle pardus bir işletim sistemi değil linux kernel tabanlı bir dağıtımdır.
Hatta dağıtım bile demek zor debian üzerine kodlanan yazılım kümesi tercihimdir.
Linux'un windows'tan daha güvenli olmasının en büyük nedeni executable dosyalarının çalıştırılamıyor olmasıdır.
Linux'de windowstan çok daha fazla filesytem kullanma şansına sahipsiniz.
Size uygun olan filesytem'in üzerine linux kurulumu yaparsanız sisteminiz daha da güvenli hale gelecektir.
Yukarıda okumuş olduğum yorumlarda Linux'un pazar payı windows'a göre çok daha az %2 gibi rakamına katılmamakla birlikte unix ve türevi işletim sistemlerinin çok üzün süredir fark edilmeksizin kullanıldığını belirtmek isterim.
Linux ve Windows'un kullanım alanları birbirlerinden farklı.
Firmaların linux kullanmıyor windows kullanıyor görüşünü de doğru bulmamaktayım.
Baktığınız zaman Almanya bile yerli bir işletim sistemi olan suse'ye geçerek kamuda bunu kullanmaya başlamıştır.
Türkiyede de aynı adımlar pardus ile atılmaktadır.
Güvenlik kısmına tekrar değindiğimizde bu linux'un açıklarını aramadıkları için değil geliştirilmiş olan binlerce yazılım,filesystem korumaları,algoritmalar sayesinde olmaktadır.
Yoksa baktığınız zaman kullandığınız firewallar ve güvenlik sistemleri unix,linux ve türevi işletim sistemlerini kullanmaktadır.
Aşılmaya çalışılan sistemler fakat geliştirilen önlemler sayesinde linux daha güvenli haldedir.
Linux sadece son kullanıcı deneyimini windows kadar size sunmayacaktır.
Bunun için atılan adımlarda mevcut fakat bir anda olacak işler değillerdir.

Linux işletim sistemleri acaba Windows gibi güvenli mi? Ben Pardus işletim sitemi kullanacağım fakat güvenlik hakkında bilgim yok. Bu konu hakkında bilgisi olanlar cevap yazabilir mi?

GNU/Linux dağıtımlarının neredeyse hepsi Windows ile kıyas edilmeyecek derecede güvenlidir ve gizliliğe önem verir. Pardus, TÜBİTAK tarafından geliştirilen Debian tabanlı bir dağıtım. İşin içinde devlet olduğu için bence ne kadar güvenli olduğu tartışmalı. Benim tavsiyem Pardus yerine Ubuntu, Debian, Fedora, Linux Mint, elementary OS vs. gibi dağıtımları kullanmanız gerektiği yönünde.

GNU/Linux dağıtımlarının neredeyse hepsi Windows ile kıyas edilmeyecek derecede güvenlidir ve gizliliğe önem verir. Pardus, TÜBİTAK tarafından geliştirilen Debian tabanlı bir dağıtım. İşin içinde devlet olduğu için bence ne kadar güvenli olduğu tartışmalı. Benim tavsiyem Pardus yerine Ubuntu, Debian, Fedora, Linux Mint, elementary OS vs. gibi dağıtımları kullanmanız gerektiği yönünde.
En basit sürümü Windows'a benzer sürümü hangisi?

En basit ve en yaygın kullanılan dağıtım Ubuntu´dur. Windows´a benzemez ancak isterseniz Linux için Windows 10 teması var. Onu kurabilirsiniz:

687474703a2f2f6230.png

Link: https://github.com/B00merang-Project/Windows-10

Linux dağıtımları gizlilik ve güvenlik açısından diğer sistemlere açık ara fark atmaktadır. Recep Baltaş'ın da belirttiği gibi Windows'un pazar payı yüksek. Ayrıca Windows, Microsoft'a anonim olduğu söylenen veriler gönderiyor diye bir efsane var, gerçek mi değil mi bilmiyorum...

Her şey size bağlı. Her önünüze gelen komutları çalıştırmaz, her önünüze gelen paketi kurmaz, her çalıştırılabilir dosyaları çalıştırmazsanız, parolanızı güçlü bir parola yaparsanız ve ssh gibi uzaktan bağlanma araçlarını kapatırsanız gayet güvenli. Bunların benzerini Windows'da da uygularsanız orada da güvende olursunuz.

Windows'tan daha güvenilir.
Her halükarda windowtan daha güvenlidir.
Ve banka işlemlerindeki güvenliğinizde işletim sisteminde daha fazla önemsemeniz gereken şeyler var. Mesela kullanılan tarayıcı, şifre karmaşıklığı, bankanın doğrulama protokolü.
Her halükarda windowtan daha güvenlidir.
Ve banka işlemlerindeki güvenliğinizde işletim sisteminde daha fazla önemsemeniz gereken şeyler var. Mesela kullanılan tarayıcı, şifre karmaşıklığı, bankanın doğrulama protokolü.

Benim Linux hakkında hiç bir bilgim yok. Windows her türlü dosyayı desteklediği için çok çabuk virüs bulaşıyor. Pardus İşletim Sistemini yüklesem Windows'taki gibi güvenli bir şekilde banka işlemleri yapabilir miyim?
Linux gayet güvenlidir. Bu arada niye Pardus'u tercih ettiniz? Türk olduğu için mi?
Windows'a benzeyen bir Linux arıyorsan KDE, Cinnamon gibi masaüstü ortamlarını kullanan Linux işletim sistemlerini deneyiniz, benim tavsiyem Linux Mint ya da Feren OS'tir.

Linux gayet güvenlidir. Bu arada niye Pardus'u tercih ettiniz? Türk olduğu için mi?

Windows'a benzeyen bir Linux arıyorsan KDE, Cinnamon gibi masaüstü ortamlarını kullanan Linux işletim sistemlerini deneyiniz, benim tavsiyem Linux Mint ya da Feren OS'tir.
Pek çok insan TÜBİTAK adını duyunca bir meraklanıyor. Ben de GNU/Linux ile öyle tanıştım zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı