Çözüldü Lisede sınıf geçmek için iki dönemin ortalamasına mı bakılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Aklımda sınıfta kalma ile bir soru var. Ben ilk dönem geçiyorum 65 ortalamayla, mesela ikinci dönem ortalamam 45; 1. dönem geçtim, 2. dönem kaldım mesela. Kalıyor muyum, geçiyor muyum?? Yani geçme sistemi sadece 2. dönem için mi geçerli, yoksa 2 dönemin ortalaması mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1 ve 2. dönemin ortalaması 50'nin altındaysa kalıyorsunuz diye biliyorum. Mesela (65+45):2=55 olduğu için geçersiniz.
@Kuzey Tekinoğluu, şöyle söyleyebilirim:
İlk dönem mesela 30 düştü, ikinci dönem 50 yaparsan kurtarmaz. İkisini toplayınca 80, ikiye bölünce 40 ediyor. İkinci dönem 70 düşürürseniz öyle yıl sonu ortalaması 50 düşüyor.

Farklı bir şekilde daha örnek vereyim:
İlk dönem bir dersinizin ortalaması 90 düştü mesela. İkinci dönem illa 50 yapmana gerek yok, ikinci dönem 10 olsa bile yıl sonu ortalamasına göre geçiyorsunuz. Ancak ikinci dönem zayıfınız olduğu için tabii ki belge alamazsınız. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım.

@Kuzey Tekinoğluu, şöyle söyleyebilirim:
İlk dönem mesela 30 düştü, ikinci dönem 50 yaparsan kurtarmaz. İkisini toplayınca 80, ikiye bölünce 40 ediyor. İkinci dönem 70 düşürürseniz öyle yıl sonu ortalaması 50 düşüyor.

Farklı bir şekilde daha örnek vereyim:
İlk dönem bir dersinizin ortalaması 90 düştü mesela. İkinci dönem illa 50 yapmana gerek yok, ikinci dönem 10 olsa bile yıl sonu ortalamasına göre geçiyorsunuz. Ancak ikinci dönem zayıfınız olduğu için tabii ki belge alamazsınız. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım.

Anladım teşekkür ederim.

Geri
Yukarı