M1 Air vs M2 Air

Hocam senin için 2 kriter var şu an 1 tasarım 2 ekran ve ssd.

Tasarım önemli dersen hangisi güzel geliyorsa onu al ama yok donanım daha iyi diyorsan keisnlikle m2 olanı al.

M2 derim ben, ileride M1 yavaşlamaya başladığı zaman M2 hala kullanılabilir olacak.

Hocam M.2 çift SSD değil tek SSD olduğu için SSD hızında kaybediyor tasarımda ise genel olarak memnunun kalmama durumu gördüm ekran kısmında ise IPS panel mi yoksa Liquid retina panel mi daha iyi sorusu kafama takıldı ve M1 işlemci ile M2 işlemci arasında fark yok denecek kadar az.
Eğer 256GB ise doğru tek yonga ile olduğundan M1'e göre daha yavaş, fakat 512'de tek değil iki yonga şeklinde, yani neredeyse aynılar. Şu an yeni kasa M1 Pro ve eski kasa Intel modellerini kullanıyorum. Bana göre yeni kasa daha güzel. Tasarım görecelidir fakat şunu da belirtmek isterim ikinci elde satmak istediğinizde muhtemelen yeni kasa olması işinize gelir.

MacWorld'de ikisinin karşılaştırması var, orada ekran ile ilgili olan kısmı yazıyorum:
The M2 MacBook Air has a Liquid Retina display, rather than the Retina display of the M1 model (and the M2 MacBook Pro). The main difference is that the Liquid Retina display has better contrast ratios, support for more colors (a billion, rather than millions), and more pixels per inch. The 14-inch and 16-inch MacBook Pro go a step further with the superior Liquid Retina XDR display.
Çevirmek gerekirse M2'nin daha fazla renge sahip olduğu ve daha iyi kontrast oranı olduğundan bahsediyor. Birde Apple'dan bakınca M2'nin 100 nit daha parlak olduğu yazıyor.

Önerim aynı ya da yakın fiyattaysa daha güncel bir cihaz olan M2'yi almanız olur.

M2 Air yerine eğitim mağazasından Pro alabilirsin.
Eğer M2 işlemcili MacBook Pro'dan bahsediyorsanız kesinlikle önermiyorum. M2 zaten render gibi anlık çok işlem gücü gerektiren iş yapmıyorsanız ısınmayan bir işlemci. Fan ve eski kasaya giden para gerçekten israf. Eğer M2 Pro işlemcisi ise ekranı, sesi, gücü ile gerçekten mükemmel bir cihaz. Fakat oldukça pahalı.

Son düzenleme:
Eğer 256 GB ise doğru tek yonga ile olduğundan m1'e göre daha yavaş, fakat 512'de tek değil iki yonga şeklinde, yani neredeyse aynılar. Şu an yeni kasa M1 Pro ve eski kasa Intel modellerini kullanıyorum. Bana göre yeni kasa daha güzel. Tasarım görecelidir fakat şunu da belirtmek isterim ikinci elde satmak istediğinizde muhtemelen yeni kasa olması işinize gelir.

MacWorld'de ikisinin karşılaştırması var, orada ekran ile ilgili olan kısmı yazıyorum:

Çevirmek gerekirse M.2'nin daha fazla renge sahip olduğu ve daha iyi kontrast oranı olduğundan bahsediyor. Bir de Apple'dan bakınca M.2'nin 100 nit daha parlak olduğu yazıyor.

Önerim aynı ya da yakın fiyattaysa daha güncel bir cihaz olan M.2'yi almanız olur.

Eğer M2 işlemcili MacBook Pro'dan bahsediyorsanız kesinlikle önermiyorum. M.2 zaten render gibi anlık çok işlem gücü gerektiren iş yapmıyorsanız ısınmayan bir işlemci. Fan ve eski kasaya giden para gerçekten israf. Eğer M.2 Pro işlemcisi ise ekranı, sesi, gücü ile gerçekten mükemmel bir cihaz. Fakat oldukça pahalı.

Hocam geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim çok fazla yardımcı oldunuz ama ben 256 GB olan modelden bahsediyorum bunu göze alarak sizce hangisi daha mantıklıdır?

Benim fikrim de netleşti gibi genel olarak dizi film izleyeceğim ekran konusunda M.2 daha iyi ise M.2'ye yöneleceğim zaten performans kısmında çok az fark olduğunu gördüm ve M.2 daha güncel bir cihaz.

Son düzenleme:
Hocam geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim çok fazla yardımcı oldunuz ama ben 256 GB olan modelden bahsediyorum bunu göze alarak sizce hangisi daha mantıklıdır?
SSD hariç teknik olarak M2 bir kaç tık daha iyi bir cihaz, benim önerim M2 Air. Müsait olursanız bir teknoloji ya da Apple mağazasında tasarımına vb. bakabilirsiniz. Bu arada konu arasında geçti ama tekrar hatırlatayım. Öğrenci veya öğretmen iseniz; hem Apple'ın sitesinde, hem de PT'de eğitim indirimleri mevcut. Apple'da her yaz indirimin üstüne AirPods hediye ediyorlar. Eğer kullanabilecekseniz aklınızda bulunsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı