MacBook Pro İşlemci/Çip tercihi

blenxi

Kilopat
Daha fazla  
1-2 sene önce yine buradan araştırarak arkadaşıma MacBook Pro 14 inç modelini almıştık. Kendisi bilgisayarla çok haşır neşir olmadığı için memnun. O zamanlar 12 bin liraya almıştık şimdi X4 yapmış. Pek elim gitmese de ben de MacBook Pro alacağım. Malum ekonomik sorunlar ve döviz muhabbeti. 40-50 bin liraları hak eden bir cihaz olduğunu düşünmüyorum. Hem almışken iyisini almak hem de diğer laptoplara göre 2.el satışında kolaylık ve yatırım mantığında olması bakımından MacBook Pro düşünüyorum.

Laptopı sadece iş ve günlük kullanım için alacağım. Oyun oynamıyorum (hearthstone falan belki). Program olarak Adobe programlarının hepsini kullanıyorum (ağırlık olarak Illustrator, Photoshop, ındesign, Premier ve After Effects) çok nadir AutoCAD kullanıyorum. Büyük ekran benim için önemli ancak çalışırken harici monitör kullanacağım. Çünkü 16 inc de benim için yeterli olmuyor.

Bu bilgiler doğrultusunda benim için ekstra ücret ödeyerek işlemci ve RAM yükseltmek ne kadar gerekli? Kendi sitelerinden ekran görüntüsünü paylaşıyorum. Bellek olarak zaten 16 GB geliyor, belki onu 32 yapabilirim, emin değilim. Masaüstü bilgisayar da bile 16 GB olmasına rağmen bazen Photoshop ve video düzenleme programlarında takılmalar, sorunlar çıkabiliyor. Depolamada 512 GB yeterli olacağını düşünüyorum. Zaten elimde fazlaca harici depolama ve SSD mevcut. Gerekirse dosyaları oraya aktarırım. Bir 4 bin lira daha ona veremeyeceğim.

Son olarak halen biraz kararsızım. Malum laptopların ömürleri belli. 45 bin lira MacBook'a vermektense 15-20 bin liraya Dell marka alıp 4-5 sene sonra model yükseleterek devam etsem mi diye düşünüyorum. Fikirleriniz nedir?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    182,5 KB · Görüntüleme: 32
Son olarak halen biraz kararsızım. Malum laptopların ömürleri belli. 45 bin lira MacBook'a vermektense 15-20 bin liraya Dell marka alıp 4-5 sene sonra model yükseleterek devam etsem mi diye düşünüyorum. Fikirleriniz nedir?

Ben remote çalışıyorum, kısmen ağır iş yükü gerektiren uygulamalar kullanıyorum. Sırf prize bağımlı olmadan günü çıkartabildiğim için MacBook Pro ile devam ediyorum dışarıda, evde masaüstü Windows cihaz.
Dell Ultrabook + bir masaüstü sistem yapabilirsiniz siz de 40-45K bütçe varsa ve çalışma şartlarınıza uyuyorsa. Üzerinden para kazanıyor olsam dahi 45K bir Mac cihaza vermek benim de psikolojik sınırımın üstünde.

Ben remote çalışıyorum, kısmen ağır iş yükü gerektiren uygulamalar kullanıyorum. Sırf prize bağımlı olmadan günü çıkartabildiğim için MacBook Pro ile devam ediyorum dışarıda, evde masaüstü Windows cihaz.
Dell Ultrabook + bir masaüstü sistem yapabilirsiniz siz de 40-45k bütçe varsa ve çalışma şartlarınıza uyuyorsa. Üzerinden para kazanıyor olsam dahi 45k bir Mac cihaza vermek benim de psikolojik sınırımın üstünde.

Sabit kalmayacağım için masaüstüne ihtiyacım kalmıyor, mevcut sistemi satacağım. Ama belki ileride tekrardan alabilirim, şu an belirsiz. Zaten sabit yerden çalışma gibi bir durumum olsa asla masaüstünden vazgeçmem, sistemim yeni sayılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı