macOS 10.15 ''Catalina'' İncelemesi

Dangdro

Hectopat
Makaleler
1
Dün MacBook Pro 13'' cihazıma macOS 10.15'i kurdum. Tabii ki beklediğim gibi birkaç sorunla da karşılaştım. Ayrıca, belki de beklentimi biraz fazla yüksek tuttuğum için çok da etkilenmedim. İlk farklılık arkaplanın değişmesi olmuş. Ben Mojave arkaplanını daha beğendim. Bunun dışında ''Dock'' bölümünde sizi 2 yeni uygulama karşılıyor. Birincisi, iTunes yerine gelen ''Podcast'ler''. İkincisi ise Apple TV. Apple TV'den beklentiniz çok olmasın, aynı Apple TV (fiziksel) gibi bir arayüze sahip ve filmler aynı. Ayrıca çok da güzel filmler yok ancak buna rağmen fiyatlar yaklaşık 1 sinema bileti (18 TL civarı) kadar ediyor. Bunun dışında Uygulamalar bölümünde sizi ''Bul'' adlı uygulama karşılıyor. Bu uygulama bildiğiniz ''iPhone'mi Bul'' uygulamasının Mac için olan versiyonu. Bir de Müzik adlı uygulama ''iTunes'' var. Bu da iTunes'un gelişmiş versiyonu. Bunun dışında Apple'ın kendi uygulamaları güncellenmiş. Artık iPad'inizi 2. bir ekran olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Ekran Süresi adlı bir uygulama sayesinde ne kadar bilgisayar kullandığınızı görebiliyorsunuz. Bunun dışında küçük küçük gelişmeler var buraya yazmıyorum, isterseniz linkten bakabilirsiniz. Şimdi gelelim yaşadığım sorunlara;
  • Birçok uygulama bu sürümle çalışmıyor.
  • Bazı uygulamalar geç açılıyor.
  • Sistem Tercihleri'nde durmadan bir bildirim görünüyor, basınca Apple kimliği güncel değil diyor, şifrenizi giriyorsunuz ancak bir şey değişmiyor. O bildirim orada kalıyor.
  • Apple TV, Podcast'ler ve Bul uygulaması geç açılıyor, uygulamalarda belli küçük hata ve gecikmelere rastlanılıyor.
  • iTunes gibi bir önceki sürümde olup bu sürümde olmayan uygulamalar hala uygulama menünüzde duruyor. Sizin silmeniz gerekiyor.
Bunlar dışında şu anlık bir sorun yaşamadım. Gelişmeleri buraya yazarım.
@KemalALKIN

Ben de macOS Catalina'yı yayınlandığı an kurdum.

Şuan 4208340298 tane hatası olan bir sürüm. iCloud, Apple Music hataları biraz sinirlendirdi beni ama beta diyor adamlar zaten, kızamıyorum. Özetle sürüm vahim durumda fakat ilerledikleri yolu çok beğendim. Özellikle iCloud dosya paylaşımı özelliği hayatımı kurtardı. Gene birkaç dokunuş lazım iCloud'ta da zamanla olacak, o ışığı verdiler bana.

Haha ben biraz daha sabretmeye çalışacağım. Yeni çıkacak ilk betada toparlamazlarsa kararlı sürüme kadar Mojave'de beklerim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı