Çözüldü Monitör laptopa, Type-C to DisplayPort dönüştürücü ile nasıl bağlanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

determinato

Picopat
Daha fazla  
Herkese selam. ASUS ROG STRIX G16 laptom ve Lenovo G24-20 monitörümü ilk aldığımda elimdeki halihazırda bulunan standart bir HDMI to HDMI ile bağlamak durumunda kalmıştım. Çünkü monitörün yanında DP to DP (1, 4, erkek-erkek) kablo gönderdiler. Laptopta DP port olmadığı için bunu kullanamadım ve idareten HDMI to HDMI kullandım. Ama bu monitörü daha kısıtlı kullanmama neden olmaktaydı, görüntü uzatmada bazen sorunlar, Hertz değeri, free/gsync kullanamama gibi sebeplerden dolayı.
Bir dönüştürücü kullanmak istemedim çünkü HDMI portu ile bağlanmak istemedim, display 1.4 kalitesinde PC de olan port da TB4 destekli Type-C olduğundan linkini aşağıda bıraktığım paugged Type-C to DP ürünü aldım. Bunu alma amacım, DP to DP bağlantı kalitesinin aynısını yaşayacağım tek senaryonun bu olduğunu düşünmemdi. Öncesinde sırasıyla hem Lenovo'yu aradım, DP ucu 1.4 olduğu sürece uygundur dediler, ASUS'a danıştım onlar da evet öyle kaliteli görüntü alabilirsiniz dediler.

Ürünü aldım ve taktım, görüntü hiç gelmedi, donanım takma bildirim sesi gelmedi, aygıt yöneticisinde Lenovo monitör yok, sürücü kaldırıp (Type-C) yüklemeyi denedim, thunderboldu yeniden kurdum vs, değişen bir şey yok. Paugged kablonun Type-C ucunun 3.1 olduğunu demin öğrendim, ama piyasada 3.2 olan dönüştürücü(DP) var mı bilmiyorum. Laptop portu 3.2 bu arada. Kaldı ki esas sorun o mu, sanmıyorum. Yardımınıza ihtiyacım var dostlarım, teşekkür ederim.
Laptop modelim:

Monitör modeli:
Lenovo G24-20 23.8" 0.5ms 165 Hz (HDMI+display) AMD FreeSync Premium IPS panel wled Gaming monitör 66cfgac1tk.

Yeni aldığım bağlantı kablosu modeli:
Paugge USB C to DisplayPort kablo - DP 1.4 Thunderbolt3, HDR 8K 60Hz 4K 120Hz 4K 60Hz 2K 240Hz Full HD 240Hz (CDP14-PRO)

Olası senaryolar:
1.kablo bozuk
2. monitör DP port bozuk
3.laptop Type-C bozuk
4.?

Son düzenleme:
Çözüm
siz de benim gibi hırs yaptınız anlaşılan😆sizin sonuçları merakla bekliyorum hocam. bu arada ben de boş duramayacağım sanırım. araştırmaya devam.. şimdilik bendeki olası senaryolar:
kablo bozuk(type c to dp)
asus portu bozuk(tb ya da diğer type c portu)
monitör dp portu bozuk
asusu ayrı aradım, lenovoyu ayrı aradım ikiside kullandığım dönüştürücüyle bunun mümkün olduğunu söyledi..kablom paugge..sizin elinizdeki hali hazırdaki kablo markası nedir..

önce donanımdan gitmek lazım gibi. ardından yazılım.ki yazılımsal sorun zannetmiyorum sildim kurdum usb hubları aygıt yöneticisinden.
kimisi şöyle demiş, kablonun type c ucu 3.1 değil, 3.2 olmalı. benim kablo 3.1 bu arada. kimisi de bunla hiç alakası yok demiş. kaldı ki piyasada 3.2 type c to dp ben bulamadım..ki bu elimdekine de tb3/+ destekler diyor aslında herşey tamam ama olmuyor.

elimizdeki portlar görüntü aktarımını zaten destekliyor onda sorun yok. ki type c nin birinde bende hem şimşek(tb) işareti hem dp yazısı var daha ne olsun anlamadım.

dandik hdmi to hdmi kablom anında görüntü veriyor hatta maks hertz bile veriyor gördüğüme göre..ama özel aldığım bu kablo takılınca görüntü yok..

sizin kablo da paugge ise belki bu bize bir fikir verecektir. sanırım aklımdan geçen bişey var. paugge nin sitesinde ya da satan mağazada özelliklere bakıldığında compatible monitörler diye bir kısım var. çok az monitörü destekliyor. acaba paugge bize mi uygun değil
Hocam Paugge'nin birebir aynı kablosu var bende de. Bugün iade için gönderiyorum kabloyu. Dediğim gibi 2 tane adaptör aldım DP'den Type-C'ye dönüştüren, onları deneyeceğim. Bilgisayarlarımızın girişi birebir aynı zaten, kablolar da aynı, muhtemelen kablo/type-c girişi uyumsuz oluyor. Dediğim gibi direkt 2 ucu Type-C olan kablo ile Type-C girişi olan monitöre sorunsuz görüntü veriyor bilgisayar. Aynı şekilde asıl monitörümün DP çıkışından başka cihaza da görüntü alabiliyorum.
Bir de bu USB 3.2 Gen 2 muhabbeti ayrı karmaşa. 3.1 olarak da adlandırılıyormuş sanırım ama bir de eski sürüm olan 3.1 var. Tam bir karmaşa yani 😄
Ama çözeceğim hocam inanıyorum, şu adaptörlerden çok umutluyum 😄

@determinato hocam selamlar. Sorunu çözdük hayırlı olsun 😄
Bahsettiğim 2 adaptör de geldi, ikisini de denedim ve 2K çözünürlük 165 hz gayet sorunsuz görüntü alabiliyorum şu an DP üzerinden. Linklerini aşağı bırakıyorum.
Dark usbc dp aldığın ama displayport hangisi bu mu aldın ikiside
Paugge Vesa Sertifikalı 2m Displayport 1.4 Kablo (ENTDP1420)
Hocam neden anlaşamıyoruz seninle :)
Olay çok basit tekrar tekrar söylüyorum aynı şeyi.
DARK Type-C/DP adaptör aldım. ☑️
Monitörümün yanında gelen DP/DP kablo ile kullanıyorum. ☑️
Bu kadar.
Sen herhangi bir DP/DP kablo alıp DARK adaptör ile deneyebilirsin. Şu ana kadar alıp denesen çoktan çözülmüştü sorun, olmazsa iade bile ederdin şimdiye kadar. :)

Hocam neden anlaşamıyoruz seninle :)
Olay çok basit tekrar tekrar söylüyorum aynı şeyi.
DARK Type-C/DP adaptör aldım. ☑️
Monitörümün yanında gelen DP/DP kablo ile kullanıyorum. ☑️
Bu kadar.
Sen herhangi bir DP/DP kablo alıp DARK adaptör ile deneyebilirsin. Şu ana kadar alıp denesen çoktan çözülmüştü sorun, olmazsa iade bile ederdin şimdiye kadar. :)
Discord kullanıyormusun varsa konuşalım mı

.....

Son düzenleme:
Risk olur hocam. Garanti olsun derseniz DP kablo alıp yukarıda attığıma benzer bir adaptör alın. Ama deneyebilirsiniz de attığınız kabloyu, olmazsa iade edersiniz.
hocam benim laptop 144hz dp yok, monitör ise 165hz alıcam dp kablosu gelicek attığınız linkteki ürünler ile 165hz alırmıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı