Rehber Monster Clevo kasa nasıl soğutulur?

Rtx 4090 FE

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
monster abra a5 17.4.4
3060 105W
i7 11800H
32 gb çift kanal ram
1 tb samsung m.2 nvme ssd
windows 10 pro
RAM
16+16 32 gb 3200mhz
Ekran kartı
intel hd 11.nesil/rtx 3060 6gb
Anakart
monster abra a5 17.4.4 clove kasa
İşlemci
i7 11800h
Merhaba iyi sosyeller. Bugün Monster Notebook'un Clevo kasa laptoplarını nasıl soğutabileceğimizi konuşacağız. Bunun için 2 tane seçenek var undervolt ve MHz düşürmek. Ben ikisini dengeli yaparak çok güzel sonuclar alıyorum.

ThrottleStop

İndiriyoruz sonra.

1703427947293.png

Böyle bir ekran gelecek 4 farklı mod seçeneğimiz var şimdi tıklıyoruz ve böyle bir menü geliyor.

1703428025883.png

Ardından sol üst kısımda 4 farklı mod seçme kısmı var ilk radio butona basıp seçiyoruz sonra sol alt kısımda Turbo ratio limits var.

1703428085296.png

İlk modumuz olabildiğince performans verebilmesi için 40-41 arasında tutuyoruz. Şimdi sizin işlemcileriniz GHz daha düşük olabilir. Bende 11800H var ve Max 4600 MHz oluyor. Sizde Max 4200MHz olan bir işlemci varsa 38-39 yapın bende 8 Core var ilk dört tanesini 41 kalan 5, 6, 7, 8 40 yaptım sonra orta kısımda fıvr Control ve onun altında voltaj ayarlama kısmı var.

1703428571522.png

Burada CPU Core, CPU cache ve Intel GPU sırayla seçip ekteki ayara getiriyoruz.

1703428614172.png

Sonra 2. moda geçiyoruz ve Turbo ratio limits kısmını 36 yapıyoruz sizde Max GHz 4.2 gibi bir işlemci varsa biraz daha düşürebilirsiniz.

1703428778351.png

Sonra voltaj ayarlarını da aynı şekilde yapıyoruz ve 3. modumza geçiyoruz bu modda GHz olabildiğince düşürerek PC'nin soğumasını sağlıyacağız Turbo ratio limit kısmını olabildiğince düşürün ben minimum 23 yapabiliyorum. Sizde 24 25 20 gibi olabilir sıkıntı değil.

1703428892532.png

Ardından sağ altan save voltages immediately seçip apply ardından ok diyoruz ve bu menu karşımıza geliyor.

1703428948373.png

Burada yapıcağımız 2 şey var ilki 3. modumza geçip disable Turbo kutusunu tikliyoruz ardından options kısmına giriyoruz.

1703429017636.png

Burada modlarımaza isim vereceğiz en baştaki bir en sondaki 4. oluyor ben ilk modumuza oyun ya da performans vermenizi tavsiye ederim. 2. modumuza da internete takılma yapıyorum 3. modumuza da soğutma yazıyoruz ve ardından ekran katınız NVIDIA ise sağdan NVIDIA GPU seçin değilse AMD GPU seçin.

1703429162529.png

Bu şekilde olacak. Ok deyip çıkın.

Artık hazırız bu program çalışırken seçtiğimiz moda göre CPU hızı ve voltajı düşecek ben GHz düşürünce bir FPS kaybı yaşamadım hatta GHz düşünce soğuduğu için stabil GHz de daha stabil FPS aldım sorunuz varsa iletişime geçmeyi unutumayın.

Yakında anlamayanlar için bir video paylaşacağım.

Anlamayanlar için video hali
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1703430874682.png

Son düzenleme:
İlk iş bunu deneyeceğim yarın.

Dene bende iade sürem geçtiği için iade edemedim ve ısınmayı en aza indirmeye çalıştım sizlede paylaşmak istedim umarım işinize yarar.

Dene bende iade sürem geçtiği için iade edemedim ve ısınmayı en aza indirmeye çalıştım sizlede paylaşmak istedim umarım işinize yarar.

Hocam bu undervolt işi falan sıkıntı çıkarmaz değil mi? Çok görüyorum böyle şeyleri, oyun oynarken bilgisayar kasmıyor ama ne yaparsam yapayım ne sıcaklığı ne de fan gürültüsünü düşüremedim. Eğlence modu ile sessiz modun ortasında bir şeyler yapsalar iyi olurmuş.

Hocam bu undervolt işi falan sıkıntı çıkarmaz değil mi? Çok görüyorum böyle şeyleri, oyun oynarken bilgisayar kasmıyor ama ne yaparsam yapayım ne sıcaklığı ne de fan gürültüsünü düşüremedim. Eğlence modu ile sessiz modun ortasında bir şeyler yapsalar iyi olurmuş.

Hocam Control merkezi 3.0 da performans fanları olabilidğince açarak soğuturken maximum verim almanı sağlar eğlence ise daha az performans ve daha az fan kullanır. Ve UV sıkıntı çıkarmaz -50 üstüne çıkarma mavi ekran verir. Hangi modelini kullanıyorsunuz.

Monster cihazlarında kalitesiz macun kullanıyor. Fazla ısınmasının en büyük nedeni bu.

UV konusunu çok yüzeysel anlatmışsınız. -50 mV ile pek iyi bir sonuç beklemeyin, silikon kalitesine bağlı olarak değişir ama en az -80 gibi bir değer vermek lazım ki bir anlamı olsun. Ben 10500h cihazımda CPU cache -125, CPU Core -250 ayarlı ve stabil çalışıyor. Bu rehberle daha iyi sonuçlar alınabilir.

Monster cihazlarında kalitesiz macun kullanıyor. Fazla ısınmasının en büyük nedeni bu.

UV konusunu çok yüzeysel anlatmışsınız. -50 mv ile pek iyi bir sonuç beklemeyin, silikon kalitesine bağlı olarak değişir ama en az -80 gibi bir değer vermek lazım ki bir anlamı olsun. Ben 10500h cihazımda CPU cache -125, CPU Core -250 ayarlı ve stabil çalışıyor. Bu rehberle daha iyi sonuçlar alınabilir.

Bilgi için teşekkürler şu an ben ilk yaptığımda -50 geçince mavi ekran alıyordum o yüzden uyarmıştım gene de güzel bir bilgi akışı oldu.

BIOS, chipset vb. güncel mi? Onlar da verebileceğin voltaja çok etki ediyor.

Güncel hocam -50 sonrası mavi ekranı çakıyor.
Edit mesajı görmedim o yüzedn geç cevap verdim kusura bakma.

Yeni konular

Geri
Yukarı