Rehber MSI GF63 Thin neden alınmamalı?

Öncelikle merhaba :) Kendim de kullandığım MSI GF63 Thin adlı cihazın neden alınmaması gerektiğinden bahsedeceğim. Cihazımı yaklaşık 2 senedir kullanıyorum. 10UC adlı modeli kullanıyorum (10500H/RTX 3050). Çoğu kişi bu cihazın alınıp alınmaması hakkında sorular soruyor, neden alınmaması gerektiğini detaylı olarak anlatacağım.

EC Power Throttling sorunu

MSI GF63 serisindeki bütün cihazlarda bu problem var. Şöyle basitçe açıklamak gerekirse, kendi laptopum üzerinden örnek vereceğim, 10500H işlemcisinin TDP değeri 45 watt. 45 Watt'a çoğu stres testinde ulaşabiliyorum ama ekran kartına yük bindiği bu TDP değeri 25 Watt'a düşüyor ve hiçbir şekilde 25 Watt'ı geçmiyor, bu da oyunlarda FPS düşmesi ve performans kaybına neden oluyor. 9XX modellerinde bu sorunu Custom EC Firmware ile düzeltebiliyorsunuz fakat sonraki modellerde bu sorunu çözmek IMON Tweak ile mümkün ama o da sakat bir yöntem. Gördüğüm kadarıyla 12450H/4050 versiyonlarında bu değer oyunlarda yani ekran kartına yük bindiğinde 45W ama halen yetersiz. İyi de MSI niye bunu yapmış diyebilirsiniz, nedeni soğutmanın yetersiz olması, sınır aşılsa alev alır büyük ihtimalle.

Bu bahsettiğim EC limit haricindeki limitleri ThrottleStop üzerinden kaldırabiliyorsunuz ama öncesinde UV yapmanızı öneririm bunu yapacaksanız, ısınma sorunu daha da artabilir. Bahsettiğim UV işlemini yapabilmeniz için önce BIOS üzerinden kilit açmanız gerekiyor. (12. nesil veya üstünde bir nesil işlemci kullanıyorsanız UV yapamazsınız, dediklerim daha alt nesiller için geçerli.)

Yukarıda da dediğim gibi EC limitini kaldırmak ya modlu EC kullanmanız ya da IMON Tweak ile sensörleri kandırmanız lazım. 9 serisi bir gf63 kullanıyorsanız modlu ED ile EC limitten kurtulabilirsiniz, 9 serisi bir GF63 kullanmıyorsanız yapabileceğiniz tek şey IMON Tweak ile watt sensörünü kandırmak. Bu iki konuyla alakalı rehberlerimi buraya bırakıyorum, isterseniz bakabilirsiniz.

Bu videoda işlemci 45W'ı,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda ise 25W'ı hiç geçememiş. 25W'ı geçememesinin sebebi dengeli modda olması büyük ihtimalle.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ayrıca işlemci 25W'ı geçemediği için çoğu oyunda darboğaz da yapıyor.

İşlemcimdeki limitler de bu şekilde:

1693257837517.png

Adaptör yetersizliği

Laptop 120W adaptörle geliyor. Benim kullandığım model için yeterli ama 12450H ve 4050 bir laptop için yetersiz bir değer. Aşağıdaki videoyu izlediğinizde ne kastettiğimi anlayacaksınız, işlemci gücün çoğunu çektiği için 45W'lık ekran kartı 30 Watt'larda geziyor, gerçekten çok kötü. İyi de Abdullah'ın videosunda bu ekran kartı neden 45 watt görüyor diyebilirsiniz, nedeni işlemcinin 25 Watt'ı geçememesi, bu sayede ekran kartı daha fazla güç çekebiliyor, 25 Watt'ı geçememesinin nedeni de dengeli modda kullanması.

Ekran kartı watt değerinin düşük olması

Oyunlarda iyi performans alabilmek için ekran kartı watt değeri çok önemli ve GF63 modelinde genellikle 40-45W ekran kartları kullanılıyor. 60W'lık bir VBIOS atmayı düşündüm ama soğutması kötü olduğundan dolayı atmadım, kaliteli bir macunla beraber bile çoğu oyunda 74-75 derece ekran kartı. VBIOS atsam yanardı büyük ihtimal, kaldırabileceğini çok düşünmüyorum. Watt değerinin FPS'e ne kadar etki ettiğini merak ediyorsanız bu videoya bakabilirsiniz, ciddi performans farkı var. Şunu da söyleyeyim, watt değeri düştükçe genel olarak Gpu clock, Boost clock ve Memory clock değerleri de azalıyor.

Soğutma performansının kötü olması

Laptop aşırı ısınmıyor, nedeni de zaten belli, limitlerle dolu olması, bu limitlerin koyulmasının nedeni de laptopun tek fanlı olması ve soğutma bloğunun küçük olması. Kendim çoğu oyunda 80 derece üstünü görmedim, Zalman STC-8 adlı macun ile. İşlemciye UV ve tuning yaptığımda R6 Siege'de işlemcide 77, ekran kartında da 75 dereceleri gördüm. 12450H 4050 modelinde soğutması hakkında çok bir yorum yapamayacağım çünkü testlerde gördüğünüz gibi düzgün güç çekemiyor işlemci ve ekran kartı.

Laptopun içi (11 versiyonu ve önceki versiyonlarda bulunan soğutma):

inside-3.jpg

Bu da 12 versiyonunda bulunan soğutma, ufak bir iyileştirme yapılmış, onu söyleyebilirim.

Screenshot_2023-12-24-14-36-05-06_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg

Şunu da söyleyeyim, özellikle yaz aylarında klavyenin wasd kısmı ve sağ tarafı fazla ısınıyor, el yakacak kadar değil ama rahatsız ediyor. Nedeni de bu kısmın metal olması.

Bunun haricinde cihazın kronik bir sorununun olduğunu sanmıyorum. İlk aldığım zamanlar mavi ekran sorunuyla boğuşuyordum ama bir süre sonra kendi kendine düzeldi, muhtemelen yazılımsal bir sorun vardı.

Paneli hakkında yorum yapmayacağım çünkü bendeki panel 60 Hz, neredeyse hiçbir modelde bulunmuyor ama kötü olmadığını söyleyebilirim, renkler gayet iyi, %100 SRGB bir panel var.

Bu bahsettiğim durumlar Cyborg serisi için de geçerli çünkü iki serinin laptoplarının soğutma yapısı vb. çok benziyor.

Sorularınız varsa çekinmeden sorabilirsiniz. Throttle konusunda bana yardımcı olan @erengore ve @LittleWarlocc hocalarıma teşekkür ediyorum.

İyi Sosyaller!

Son düzenleme:
UFO testini merak ediyorum yani kaç ms acaba veya sRGB gamutu ne kadar? (rehberde belirtilmemiş ben kendi konumda ufakta olsa belirtmiştim bu konuda görrdüğüm tek eksik) Bilmediğim için bir şey diyemem ama bir zahmet o kötü olmasın.

Yabanci bir kanal GF63 panelleri icin 40ms ve ustu diyordu. Ayrica parlakligi 200 nitten az demisti.

Biraz geç olacak oldu ama şu konunun sonunda yaptığım UFO testi var.

Parlaklık 300 nit. Panelin özelliklerini inceledim geçen. sRGB değeri 100.

Öncelikle merhaba :) Kendim de kullandığım MSI GF63 Thin adlı cihazın neden alınmaması gerektiğinden bahsedeceğim. Cihazımı yaklaşık 2 senedir kullanıyorum. 10UC adlı modeli kullanıyorum (10500H/RTX 3050). Çoğu kişi bu cihazın alınıp alınmaması hakkında sorular soruyor, neden alınmaması gerektiğini detaylı olarak anlatacağım.

EC Power Throttling sorunu

MSI GF63 serisindeki bütün cihazlarda bu problem var. Şöyle basitçe açıklamak gerekirse, kendi laptopum üzerinden örnek vereceğim, 10500H işlemcisinin TDP değeri 45 watt. 45 Watt'a çoğu stres testinde ulaşabiliyorum ama ekran kartına yük bindiği bu TDP değeri 25 Watt'a düşüyor ve hiçbir şekilde 25 Watt'ı geçmiyor, bu da oyunlarda FPS düşmesi ve performans kaybına neden oluyor. 9XX modellerinde bu sorunu Custom EC Firmware ile düzeltebiliyorsunuz fakat sonraki modellerde bu sorunu çözmek IMON Tweak ile mümkün ama o da sakat bir yöntem. Gördüğüm kadarıyla 12450H/4050 versiyonlarında bu değer oyunlarda yani ekran kartına yük bindiğinde 45W ama halen yetersiz. İyi de MSI niye bunu yapmış diyebilirsiniz, nedeni soğutmanın yetersiz olması, sınır aşılsa alev alır büyük ihtimalle.

Bu bahsettiğim EC limit haricindeki limitleri ThrottleStop üzerinden kaldırabiliyorsunuz ama öncesinde UV yapmanızı öneririm bunu yapacaksanız, ısınma sorunu daha da artabilir. Bahsettiğim UV işlemini yapabilmeniz için önce BIOS üzerinden kilit açmanız gerekiyor. (12. nesil veya üstünde bir nesil işlemci kullanıyorsanız UV yapamazsınız, dediklerim daha alt nesiller için geçerli.)

Yukarıda da dediğim gibi EC limitini kaldırmak ya modlu EC kullanmanız ya da IMON Tweak ile sensörleri kandırmanız lazım. 9 serisi bir GF63 kullanıyorsanız modlu ED ile EC limitten kurtulabilirsiniz, 9 serisi bir GF63 kullanmıyorsanız yapabileceğiniz tek şey IMON Tweak ile watt sensörünü kandırmak. Bu iki konuyla alakalı rehberlerimi buraya bırakıyorum, isterseniz bakabilirsiniz.

Bu videoda işlemci 45W'ı,

Bu videoda ise 25W'ı hiç geçememiş. 25W'ı geçememesinin sebebi dengeli modda olması büyük ihtimalle.

Ayrıca işlemci 25W'ı geçemediği için çoğu oyunda darboğaz da yapıyor.

İşlemcimdeki limitler de bu şekilde:

Eki Görüntüle 2100741

Adaptör yetersizliği

Laptop 120W adaptörle geliyor. Benim kullandığım model için yeterli ama 12450H ve 4050 bir laptop için yetersiz bir değer. Aşağıdaki videoyu izlediğinizde ne kastettiğimi anlayacaksınız, işlemci gücün çoğunu çektiği için 45W'lık ekran kartı 30 Watt'larda geziyor, gerçekten çok kötü. İyi de Abdullah'ın videosunda bu ekran kartı neden 45 watt görüyor diyebilirsiniz, nedeni işlemcinin 25 Watt'ı geçememesi, bu sayede ekran kartı daha fazla güç çekebiliyor, 25 Watt'ı geçememesinin nedeni de dengeli modda kullanması.

Ekran kartı watt değerinin düşük olması

Oyunlarda iyi performans alabilmek için ekran kartı watt değeri çok önemli ve GF63 modelinde genellikle 40-45W ekran kartları kullanılıyor. 60W'lık bir VBIOS atmayı düşündüm ama soğutması kötü olduğundan dolayı atmadım, kaliteli bir macunla beraber bile çoğu oyunda 74-75 derece ekran kartı. VBIOS atsam yanardı büyük ihtimal, kaldırabileceğini çok düşünmüyorum. Watt değerinin FPS'e ne kadar etki ettiğini merak ediyorsanız bu videoya bakabilirsiniz, ciddi performans farkı var. Şunu da söyleyeyim, watt değeri düştükçe genel olarak GPU clock, Boost clock ve Memory clock değerleri de azalıyor.

Soğutma performansının kötü olması

Laptop aşırı ısınmıyor, nedeni de zaten belli, limitlerle dolu olması, bu limitlerin koyulmasının nedeni de laptopun tek fanlı olması ve soğutma bloğunun küçük olması. Kendim çoğu oyunda 80 derece üstünü görmedim, Zalman STC-8 adlı macun ile. İşlemciye UV ve tuning yaptığımda R6 Siege'de işlemcide 77, ekran kartında da 75 dereceleri gördüm. 12450H 4050 modelinde soğutması hakkında çok bir yorum yapamayacağım çünkü testlerde gördüğünüz gibi düzgün güç çekemiyor işlemci ve ekran kartı.

Laptopun içi (11 versiyonu ve önceki versiyonlarda bulunan soğutma):

Eki Görüntüle 1958041

Bu da 12 versiyonunda bulunan soğutma, ufak bir iyileştirme yapılmış, onu söyleyebilirim.

Eki Görüntüle 2063336

Şunu da söyleyeyim, özellikle yaz aylarında klavyenin wasd kısmı ve sağ tarafı fazla ısınıyor, el yakacak kadar değil ama rahatsız ediyor. Nedeni de bu kısmın metal olması.

Bunun haricinde cihazın kronik bir sorununun olduğunu sanmıyorum. İlk aldığım zamanlar mavi ekran sorunuyla boğuşuyordum ama bir süre sonra kendi kendine düzeldi, muhtemelen yazılımsal bir sorun vardı.

Paneli hakkında yorum yapmayacağım çünkü bendeki panel 60 Hz, neredeyse hiçbir modelde bulunmuyor ama kötü olmadığını söyleyebilirim, renkler gayet iyi, %100 sRGB bir panel var.

Bu bahsettiğim durumlar Cyborg serisi için de geçerli çünkü iki serinin laptoplarının soğutma yapısı vb. çok benziyor.

Sorularınız varsa çekinmeden sorabilirsiniz. Throttle konusunda bana yardımcı olan @erengore ve @LittleWarlocc hocalarıma teşekkür ediyorum.

İyi Sosyaller!

Hocam merhaba öncelikle deneyimlerinizi paylaştığınız için sağ olun. Bende aynı modelin i5 12450H + RTX2050 şekli var ve oyunlarda ekran kartı 45W çektiğinde işlemci güç çekemiyor. Benim sorum şu hem işlemciye hem ekran kartına kaliteli bir sıvı metal uygulasam daha sonra 60W'lık bir BIOS atsam soğutma açısından sorun olur mu acaba?

Hocam merhaba öncelikle deneyimlerinizi paylaştığınız için sağ olun. Bende aynı modelin i5 12450H + RTX2050 şekli var ve oyunlarda ekran kartı 45W çektiğinde işlemci güç çekemiyor. Benim sorum şu hem işlemciye hem ekran kartına kaliteli bir sıvı metal uygulasam daha sonra 60W'lık bir BIOS atsam soğutma açısından sorun olur mu acaba?

Hocam ekran kartına sıvı metal süremezsiniz. Alüminyum soğutmanın o kısmı. İşlemciye sürebilirsiniz sadece.

VBIOS atmanızı pek tavsiye etmem. İşlemcideki limiti kaldırmanız yeterli olur.

Geri
Yukarı