C# MVC tabanlı site nasıl yapılır?

khalannz7

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba, C# MVC tabanlı bir site yapmaya başlayacağım yarın. İlk canlı projem olacağı için biraz yardıma ihtiyacım var. Birkaç sorum olacaktı ayrı ayrı sıralayacağım.

1-backend kısmında bir öğrenciye göre bilgiliyim diyebilirim, daha projeye başlamadım ama kafamda tasarlarken kafamda bazı noktalar oturmadı. Mesela bir ürün olacak ve bu ürünün her 6 ayda 1 bakıma ihtiyacı olacak. Ürün girildikten 6 ay sonra yanında kırmızı bir alarm işareti olması lazım. Onun dışında hep yeşil yanacak. Bunun için nasıl bir algoritma geliştirmeliyim?

2-ben localde projemi tamamladım diyelim, bunu nasıl canlıya geçirebilirim? Ne sunucu hakkında bilgim var ne de başka bir şey. Kafamdaki şey databasenin Backup'unu alıp internetten bir host sitesine vermek bunu yapabilir miyim ve yapsam mantıklı mıdır?

3-diyelim 2. sorudaki gibi başka siteye verdim databaseyi, ama sitede hata oldu ve yazdığım hata loglarına bakmam gerekti bunlara hangi bilgisayardan ulaşacağım?

Sunucu konusunda biraz bilgi edinmelisiniz, sadece kod bilgisi ile sistemi yönetemezsiniz.
1-farklı çözümler üretilebilir, mesele her gece çalışacak bir script ile ürünler listesi gezilerek 6 aydır bakıma girmemiş ürünler için farklı bir tabloya flag atmayı düşünebilirdim ben. Böylece kullanıcı her seferinde ürünleri listelerken her ürün için son bakım üzerinden 6 ya geçti mi geçmedi mi hesaplaması yapmasına gerek kalmazdı. Bakım yapılınca da flagı kaldırırdım vb.
2-yapabilirsiniz, yani backend kodunun, databasein, fronend kodunun aynı makinede/serverda olması diye bir kısıtlama yok, dediğim gibi önce server/site yönetimi hakkında bilgi edinin.
3-log yönetimini nasıl ayarlarsanız o şekilde loglara erişirsiniz, misal backend kodunuz a serverında ise a serverındaki loglara erişmeniz gerekir. a serverındaki backend kodunuz hata loglarını b serverına aktaracak şekilde de ayarlanmış olabilir, o zaman b serverına bakarsınız. ya da logları kibana, graylog vb. bir log yönetici tool ile entegre ederseniz sistem loglarını gezmek yerine tool üzerinden de logları inceleyebilirsiniz vb.

Sunucu konusunda biraz bilgi edinmelisiniz, sadece kod bilgisi ile sistemi yönetemezsiniz.
1-farklı çözümler üretilebilir, mesele her gece çalışacak bir script ile ürünler listesi gezilerek 6 aydır bakıma girmemiş ürünler için farklı bir tabloya flag atmayı düşünebilirdim ben. Böylece kullanıcı her seferinde ürünleri listelerken her ürün için son bakım üzerinden 6 ya geçti mi geçmedi mi hesaplaması yapmasına gerek kalmazdı. Bakım yapılınca da flagı kaldırırdım vb.
2-yapabilirsiniz, yani backend kodunun, databasein, fronend kodunun aynı makinede/serverda olması diye bir kısıtlama yok, dediğim gibi önce server/site yönetimi hakkında bilgi edinin.
3-log yönetimini nasıl ayarlarsanız o şekilde loglara erişirsiniz, misal backend kodunuz a serverında ise a serverındaki loglara erişmeniz gerekir. A serverındaki backend kodunuz hata loglarını b serverına aktaracak şekilde de ayarlanmış olabilir, o zaman b serverına bakarsınız. Ya da logları kibana, graylog vb. bir log yönetici tool ile entegre ederseniz sistem loglarını gezmek yerine tool üzerinden de logları inceleyebilirsiniz vb.

Hocam sorular için kusura bakmayın size basit gelebilir ama daha yeni yeni öğreniyorum. Bahsettiğim şey şu mesela şu an localde bir projem var her işlemde ve her hatada log tutuyorum veritabanına girip logları kontrol ediyorum ama proje canlıya geçince veri tabanı elimde olmayacak sonuçta.

Hocam sorular için kusura bakmayın size basit gelebilir ama daha yeni yeni öğreniyorum. Bahsettiğim şey şu mesela şu an localde bir projem var her işlemde ve her hatada log tutuyorum veritabanına girip logları kontrol ediyorum ama proje canlıya geçince veri tabanı elimde olmayacak sonuçta.
Yani nasıl ayarlarsanız öyle olacak, logu sadece dbye atıyorsanız db erişiminiz yoksa logu göremezsiniz, sistem loglarını aynı zamanda serverda tutuyorsanız o log dosyalarını incelemeniz gerekir, server erişiminiz yoksa onu da inceleyemezsiniz.
Proje canlıya geçince erişim sağlamayacak mısınız yani?

Yani nasıl ayarlarsanız öyle olacak, logu sadece DB'ye atıyorsanız dB erişiminiz yoksa logu göremezsiniz, sistem loglarını aynı zamanda serverda tutuyorsanız o log dosyalarını incelemeniz gerekir, server erişiminiz yoksa onu da inceleyemezsiniz.
Proje canlıya geçince erişim sağlamayacak mısınız yani?

Sağlamam lazım işte onu sormuştum hocam zaten. Ben biraz araştırma yapayım bilgisiz kalmışım bayağı bu konuda teşekkür ederim yardımınız için.

Geri
Yukarı