Çözüldü Nobara'da internet erişimine gitti

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Polorchen

Kilopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Meslek
Herbokolog.
Merhaba. Sistemi yaklaşık 2 gün önce kurdum. Güncellemelerini yaptım her şeyim hazırdı. Bugün kalktığımda internete erişememekteyim. İşletim sistemine internet geliyor ama uygulamalara gelmiyor gibi. En son bir oyunumu internet esiminden engellemek için hosts dosyasını düzenlemiştim, yaptıklarımı geri alınca düzelmedi. Manafirewall yüklemiştim, sildim düzelmedi. Firewalld ile uğraşmıştım, şimdi baktigimda yok gozukuyor. Live USB ile denediğimde sıkıntı yoktu. Kablolu kullandığından yapacak bir şey aklıma gelmedi.

Not: Nobara Fedora tabanlı.

Çözüm
Terminalde:

nmcli device yaptıktan sonra lo ve normal bağlantım harici bağlantıyı su komutla silince düzeldi.

nmcli c delete pvpn-ipv6leak-protection
Modemin adresini yazsanız da olur.
Kod:
mtr 192.168.1.1

DNS ayarı yapılı mı?
Ekran Görüntüsü - 2023-08-06 17-09-59.png
Ekran Görüntüsü - 2023-08-06 17-09-59.png

DNS otomatikteydi. 8.8.8.8,8.8.4.4 ayarlayinca da değişmedi.

Eki Görüntüle 1892175Eki Görüntüle 1892175
DNS otomatikteydi. 8.8.8.8,8.8.4.4 ayarlayinca da değişmedi.

İnternete nasıl çıkıyorsun baksana bi'.

Kod:
ip route

Verdiğin çıktılara göre internetin olması lazım ki var zaten.

RX packets 7938 bytes 808079 (789.1 KiB) RX errors 0 dropped 30 overruns 0 frame 0 TX packets 364 bytes 24950 (24.3 KiB) TX errors 0 dropped 0 overruns 0 carrier 0 collisions 0

İnternete nasıl çıkıyorsun baksana bi'.

Kod:
ip route

Verdiğin çıktılara göre internetin olması lazım ki var zaten.
Bütün uygulamalar internet yok diyor ama.

Sanırım sorunum dün yüklediğim ProtonVPN yüzünden. Kaldırınca kalıntısı kaldı ondan oldu sanırım.

Bütün uygulamalar internet yok diyor ama.
ip route sistemin internete nereden çıktığını gösterir. Ağ bağdaştırıcısında internet var, sistem inadına saçma bir yeri zorluyor gibi.
Sanırım sorunum dün yüklediğim ProtonVPN yüzünden. Kaldırınca kalıntısı kaldı ondan oldu sanırım.
Konfigrasyonu kalmış olabilir.

Terminalde:

nmcli device yaptıktan sonra lo ve normal bağlantım harici bağlantıyı su komutla silince düzeldi.

nmcli c delete pvpn-ipv6leak-protection

Çözüm

Geri
Yukarı