Çözüldü Noter'de tapu vasiyeti nasıl olur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yesososo

Hectopat
Makaleler
3
Yaşayan birisi üzerindeki taşınmazı noterde "vasiyet" yoluyla resmi belge olarak işlenmesi için neler yapılması gerekilir? İşlem ücreti ne kadar tutar?

Bilenler yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Çözüm
Neden sıkıntı çıksın ki hocam. Sonuçta noter tarafsız ve bağımsız bir kanıt olayı değil mi?
Bana bunu Avukat söylemişti bu olayın aynısı arkadaşımın ailesinin başına geldi. Noter de Vasiyet verince hiçbir şey olmaz demiyorum ama kesin bir şey istiyorsanız baba yaşadığı zaman o evi bahsettiğiniz 2 kişinin üstüne yapması lazım. Öyle yaparsa öldüğü zaman diğer kişi asla hak talep edemez isterseniz Avukat'a sorun.
Bahsettiğiniz kişinin taşınmaz mülkünü öldükten sonra sadece sizin üstünüze kalsın diye vasiyet mi vermek istiyorsunuz?
Sorumu detaylı açıklayım:

Bir baba ve üç mirasçı var. Baba gidip vasiyet verip iki mirasçının mirastan faydalanmasını ve birinin faydalanmasını istemiyor.

Sorumu detaylı açıklayım:

Bir baba ve üç mirasçı var. Baba gidip vasiyet verip iki mirasçının mirastan faydalanmasını ve birinin faydalanmasını istemiyor.
Anladım. Bunun çözümü tapu müdürlüğüne gidip evi o iki kişinin üstüne yapması noter de vasiyet yazsa bile baba öldüğü zaman sıkıntı çıkar çünkü üçüncü kişi de mirasçı sonuçta yani bu kesin bir çare değil.

%100 çözüm dediğim gibi bahsedilen evi tapu müdürlüğüne gidip o iki kişinin üstüne yapacak. Daha sonra ileride bahsedilen ''Baba'' vefat ettiği zaman o ev bu iki kişiye kalır diğer kişi bir hak talep edemez.

Neden sıkıntı çıksın ki hocam. Sonuçta noter tarafsız ve bağımsız bir kanıt olayı değil mi?
Bana bunu Avukat söylemişti bu olayın aynısı arkadaşımın ailesinin başına geldi. Noter de Vasiyet verince hiçbir şey olmaz demiyorum ama kesin bir şey istiyorsanız baba yaşadığı zaman o evi bahsettiğiniz 2 kişinin üstüne yapması lazım. Öyle yaparsa öldüğü zaman diğer kişi asla hak talep edemez isterseniz Avukat'a sorun.

Çözüm
Teşekkürler.

Miras bırakanın vefatı halinde gayrimenkuller mirasçılara sistem tarafından otomatik olarak eşit şekilde bölüştürülür. Çocuklara anne ve babadan daha fazla pay düşer. Mirası devralmak için veraset ilanı çıkarılır tapu müdürlüğündeki personel tarafından gerekli yönlendirmeler yapılır sonra belediye borcu var mı, haciz var mı yok mu gezersin kurumları varsa ödersin ödemezsen alamazsın üzerine sonra evraklarını teslim edersin işlem bittiğinde müdürlük tarafından çağrılır gerekli ödemeleri yapar ve imzaları atarsın tapunu alırsın. Miras bırakan hayattayken gerekli paylaştırması yaparsa sonrasında baş ağrımaz daha kolay ve masrafsız olur.

Geri
Yukarı