Rehber Photoshop Pentool nasıl kullanılır?

Kutaysadf

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar bugün bilgili olduğum bir konuda seri niteliğinde bir rehber hazırlamaya geldim. Bugün serinin ilk rehberinde sizlerle beraber pentool aracını inceleyeceğiz.

PENTOOL
photoshop-curvature-pen-tool-missing.png

Pentool photoshop'un ana toolu niteliğindedir. Görsellerin etrafını açılı bir şekilde çizerek görseli ayrıştırmanızı sağlar, bu işlem emek ve bir gıdım yetenek istese de özellikle karmaşık görsellerde kusursuza yakın sonuçlar almanızı sağlar. Aynı zamanda çizim yaparken size yardımı dokunabilir.
shutterstock-pen-tool-illustrator-anchor-point-tool-1.gif

Görsel Aİ programına ait ama mantığı aynı olduğu için kullanıyorum.

Pentool ile nasıl açı verilir
Pentool ile açı vermek için görselin bir noktasına tıkladıktan sonra dairesel oluşacak açının bitiş noktası olması istediğimiz yere basılı tutarak istediğimiz konuma gelene kadar imlecimizi o yönde hareket ettirmelisiniz.
RubberBand.png.img.png

Açıyı verdikten sonra photoshop bir sonraki noktaya tıkladığınızda otomatik açı verecektir, bu açıyı sıfırlamak için alt tuşuna basılı tutarak açı verdiğiniz noktaya tıklamanız yeterli.

Pentool kullanımı zamanla gelişir, ilk seferinizde düzgün sonuç alamazsanız denemeye devam edin.

Ek olarak;
Pentoolu genellikle sol üst tarafta duran ( paneliniz farklı olabilir ) seçenek panelinden şekil seçiliyken istediğiniz renkte kontur veya dolgu vererek tasarımlarınızda yardımcı bir araç olarak kullanabilirsiniz.
1673322120630.png

Yolunuzu CTRL + ENTER tuş kombinasyonuna basarak bir seçim aletine dönüştürebilir ve dekupe aracı olarak kullanabilirsiniz.

1673322396473.png

Örneğin sayfanın bu kısmını seçmek için bir yol oluşturdum ve CTRL + ENTER tuş kombinasyonuna basıyorum

1673322484403.png

Seçtiğimiz yolun şeklinde bir seçim elde etmiş olduk.

Kısa ve öz olarak Pentool photoshop programı ile iletişim kurmanızı sağlayarak her derdinize deva olabilecek bir tooldur, umarım ilk rehberim sizler için faydalı olmuştur. İstek doğrultusunda pentoolun alternatif toollarının da rehberini bu konuya ekleyebilirim.

Dosya Ekleri

• 1673322205219.png
    1673322205219.png
    104,2 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı