Playstation Pro için 1 TB SSD

"Up to 1440 TBW" demek "1440 TB'ye kadar yazma garantisi" demek. ;)

@odell SanDisk'in ürünlerini çok önermiyorum, diğer SanDisk ürünlerinde veri kaybı yaşayan çok kullanıcı oldu. SanDisk Ultra 3D ürünü fena bir ürün değil ama 860 EVO'nun 1 TB'lik modeli daha dayanıklı. Bu ürünün 400 TB yazma garantisi varken 860 EVO'nun 600 TB.

950 TL'ye kadar 860 EVO'nun indirime girmesi çok iyi, bu fırsat kaçmaz.

Ultra 3D modelinde herhangi bir sorun yok. WD Blue 3D ile aynı ürün zaten. Kayda değer bir şikayet de yok modeller hakkında. Tek tük yorumlar olabilir belki ama bunların da bir önemi yok. Samsung ile ilgili de o şekilde yorumlar olabiliyor sonuçta. Zaten Samsung da alsanız SSD kullanıyorsanız her zaman için veri kaybı riski var. Bir de SanDisk, SSD Plus gibi çöp bir model de üretiyor, Ultra 3D gibi 860 Evo seviyesinde bir ürün de üretiyor. "SanDisk önermiyorum" şeklinde bir genelleme çok yanlış olur o yüzden.

Garantiye gelirsek Samsung gibi 5 yıl garanti mevcut. 400 TBW garantiyi 5 yılda doldurmak için, 5 yıl boyunca her gün 220 GB veri yazmanız gerekir. Ortalama bir kullanıcı için fazla bile. Satın alacak arkadaş PS4 ile kullanacak, her gün 220 GB oyun indirip, silip, ertesi gün tekrar 220 GB oyun indirecek hali yok.

TBW olayının SSD'nin sağlamlığı/dayanıklılığı konusunda da alakası olmadığını, sadece garanti sınırı olduğunu düşünürsek, Ultra 3D daha iyi bir seçim olur. Performans konusunda da gayet yakın zaten 860 Evo'ya.

Samsung performans ve ömrü konusunda kendini kanıtlamış bir model. Ayrıca SanDisk kötüdür diye genelleme de yapmadım. TBW aslında dolaylı olarak SSD'nin dayanıklılığını da belirler ve "Benim ürettiğim bu SSD, şu kadar TB yazmaya kadar dayanabilir!" demek.

Ayrıca Samsung kalite konusunda kendini kanıtladı. SanDisk ise kimi ürünlerinde gerçekten çok kaliteli olup kimi ürünlerinde dandik olabiliyor, sizin de dediğiniz gibi.

Samsung'ta bu tür "Verim zarar gördü, şöyle oldu böyle oldu" gibi şikayetler SanDisk'e kıyasla çok daha az. Veri kaybı ihtimali her zaman var ama bu ihtimal Samsung'ta daha az.

Samsung performans ve ömrü konusunda kendini kanıtlamış bir model. Ayrıca SanDisk kötüdür diye genelleme de yapmadım. TBW aslında dolaylı olarak SSD'nin dayanıklılığını da belirler ve "Benim ürettiğim bu SSD, şu kadar TB yazmaya kadar dayanabilir!" demek.

Ayrıca Samsung kalite konusunda kendini kanıtladı. SanDisk ise kimi ürünlerinde gerçekten çok kaliteli olup kimi ürünlerinde dandik olabiliyor, sizin de dediğiniz gibi.

Samsung'ta bu tür "Verim zarar gördü, şöyle oldu böyle oldu" gibi şikayetler SanDisk'e kıyasla çok daha az. Veri kaybı ihtimali her zaman var ama bu ihtimal Samsung'ta daha az.

TBW, tamamen garanti amacıyla belirtilir. Dayanıklılıkla hiçbir alakası yoktur. Otomobillerdeki 5 yıl/100 bin KM gibi. Hangisi önce gelirse garanti biter. Ancak yollarda 100 bin KM'nin çok çok üzerinde yol yapmış arabaları görebilirsiniz. SSD'lerde de durum bu şekilde. Belirtilen TBW değerinden çok daha fazla dayanıklılığa sahipler.

Bakın halen Samsung ile SanDisk karşılaştırması yapıyorsunuz. Satın alacak kişi sadece marka ismi üzerinden alışveriş yapmayacak. Yani gidip de herhangi bir SanDisk ya da Samsung SSD modelini almayacak. Ben burada modeller üzerinden konuşuyorum. Yapılması gereken de budur. İki model de top-tier olarak sınıflandırılan SATA SSD'lerden. Samsung kendini kanıtladı da SanDisk ne yaptı? 2 yıldan fazladır piyasada bahsettiğim model. Bahsettiğiniz gibi bir durum olsaydı özellikle yabancı forumlarda konuşulurdu, incelemelerde ortaya çıkardı.

Yorum konuna gelirsek, önceden belirttiğim gibi hiçbir önemi yok, daha az derken hepsini teker teker saydınız mı? Yorumların ne kadarı bilinçli yapılmış, hangi ürün ve hangi model için yapılmış? Yani bilimsel bir veri var mı elinizde? Yok. Yaptığınız yorum tamamen öznel, bir şey kanıtlamıyor. Biri de çıkar ben Samsung için kötü yorum çok gördüm SanDisk için görmedim der. Ne yapacaksınız o zaman? Veri kaybı açısından birinin diğerinden daha riskli olması için de bir sebep yok ortada, kullanılan bileşenlere bakılınca. İki model de gayet iyidir. Hangisi ucuzsa rahatlıkla tercih edilebilir.

Son düzenleme:
İnternetten SanDisk veya Samsung hakkında araştırma yaparsanız görebilirsiniz. Ayrıca SanDisk'i kötülemiyorum, olan bir şeyi söylüyorum. Gidip de "SanDisk hiçbir zaman alınmaz" demiyorum. Ben sadece bir öneride bulundum, şu yüzden şunu tavsiye etmem, şu yüzden şunu tavsiye ederim dedim.

Bir yorumun nesnel olması için illaki bilimsel bir veriye dayanması gerekmiyor. Mesela Türkiye'nin başkenti Ankara'dır, bu bilimsel bir veri mi? Değil. Nesnel bir bilgi mi? Evet.

Ayrıca "Samsung hiçbir zaman sorun çıkarmaz, SanDisk hep sorunludur." diye bir şey de demedim. SanDisk sağlam çıkıp Samsung bozulabilir de, ben bu durumun şu markada olma olasılığı daha yüksek bunda daha düşük dedim. Öyle bir şey olabilir mi, olabilir. Sonuçta bunlar teknoloji.

Ayrıca SanDisk'in her ürününün kötü olmadığını geçen yorumumda söylemiştim. Ultra 3D ürünü kötü bir ürün değil. Ama arkadaşın yeteri kadar bütçesi var, o zaman neden Samsung almasın ki?

Ben sadece bir öneride bulundum. Şu yüzden şunu öneririm, bu yüzden bunu önermem dedim. Siz ise bu noktaya kadar getirdiniz. Bu yüzden sizinle tartışmayı keseceğim. İstediğinizi yazın, cevap vermeyeceğim. Tartışmalara her zaman açığım ama birisi benim hakkımda bir iddiada bulunursa bu iddialara cevap vermek veya tartışmadan çekilmek hakkım.

İnternetten SanDisk veya Samsung hakkında araştırma yaparsanız görebilirsiniz. Ayrıca SanDisk'i kötülemiyorum, olan bir şeyi söylüyorum. Gidip de "SanDisk hiçbir zaman alınmaz" demiyorum. Ben sadece bir öneride bulundum, şu yüzden şunu tavsiye etmem, şu yüzden şunu tavsiye ederim dedim.

Bir yorumun nesnel olması için illaki bilimsel bir veriye dayanması gerekmiyor. Mesela Türkiye'nin başkenti Ankara'dır, bu bilimsel bir veri mi? Değil. Nesnel bir bilgi mi? Evet.

Ayrıca "Samsung hiçbir zaman sorun çıkarmaz, SanDisk hep sorunludur." diye bir şey de demedim. SanDisk sağlam çıkıp Samsung bozulabilir de, ben bu durumun şu markada olma olasılığı daha yüksek bunda daha düşük dedim. Öyle bir şey olabilir mi, olabilir. Sonuçta bunlar teknoloji.

Ayrıca SanDisk'in her ürününün kötü olmadığını geçen yorumumda söylemiştim. Ultra 3D ürünü kötü bir ürün değil. Ama arkadaşın yeteri kadar bütçesi var, o zaman neden Samsung almasın ki?

Ben sadece bir öneride bulundum. Şu yüzden şunu öneririm, bu yüzden bunu önermem dedim. Siz ise bu noktaya kadar getirdiniz. Bu yüzden sizinle tartışmayı keseceğim. İstediğinizi yazın, cevap vermeyeceğim. Tartışmalara her zaman açığım ama birisi benim hakkımda bir iddiada bulunursa bu iddialara cevap vermek veya tartışmadan çekilmek hakkım.

"Bir yorumun nesnel olması için illaki bilimsel bir veriye dayanması gerekmiyor."

Bazı yorumlarda gerekmiyor diye sizin yaptığınız yorumda da gerekmiyor diye bir şart yok. Sizin yorumunuz için bilimsel veri gerekiyor.

"Veri kaybı ihtimali her zaman var ama bu ihtimal Samsung'ta daha az."

Ortaya bir iddia atıyorsunuz, daha sonra size bunun neye dayandığını soran birine "kendiniz araştırırsanız görürsünüz" diyorsunuz. Bir iddiada bulunuyorsanız kanıtlarla desteklemek size düşer, karşıdakine değil. Ha zaten araştırınca da bir fark göremiyorum orası ayrı.

Ayrıca ben de size "Samsung hiçbir zaman sorun çıkarmaz, SanDisk hep sorunludur." dediniz demedim. Ya da "SanDisk hiçbir zaman alınmaz" dediğinizi de söylemedim.

İkisi de birbirine gayet yakın ürünler, aradaki 200 TL'yi verip bütçe dışına çıkmaya değecek bir fark yok diyorum. Yoksa SanDisk'i çok sevdiğimden değil. Tam tersi olsa, hatta aynı fiyatta olsalar bu sefer Samsung önerirdim. Bunda alınacak bir şey yok. Tavsiye isteyen insanları kendi yerime koyuyorum ve ona göre yazıyorum.

Yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar, konsolda sürekli veri silip yazma gibi bir işim olmayacağı için Samsung QVO modeli, Sandisk ve Gigabyte SSD modellerinden birini alabilir miyim?

Her sonuçta alacağım SSD, 5400 RPM HDD'den daha iyi olacaktır eminim.

Gigabyte 1 TB SSD

Bu model nasıldır?

Yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar, konsolda sürekli veri silip yazma gibi bir işim olmayacağı için Samsung QVO modeli, Sandisk ve Gigabyte SSD modellerinden birini alabilir miyim?

Her sonuçta alacağım SSD, 5400 RPM HDD'den daha iyi olacaktır eminim.

Gigabyte 1 TB SSD

Bu model nasıldır?

Konsollarda kullanmak için özellikle DRAM önbellekli SSD'ler öneriliyor. Attığınız Gigabyte'ın o modelinde yok malesef. DRAM önbellekli bir model alırsanız SSD'nin ömrü için daha iyi olur.

Samsung QVO modeline bakmanıza gerek yok hem QLC kullanıyor hem de daha pahalı. Onun yerine SanDisk Ultra 3D alabilirsiniz hem daha ucuz hem de ondan daha iyi.

Daha ucuza ise DRAM'li bir model göremedim. Daha pahalıya ise 860 Evo var, ancak bütçenizin dışına çıkmaya gerek yok, aralarında aşırı bir fark olmadığı için.

Bu arada alacağınız SSD'yi dahili olarak kullanmanızı öneririm, daha iyi performans alırsınız.

Konsollarda kullanmak için özellikle DRAM önbellekli SSD'ler öneriliyor. Attığınız Gigabyte'ın o modelinde yok malesef. DRAM önbellekli bir model alırsanız SSD'nin ömrü için daha iyi olur.

Samsung QVO modeline bakmanıza gerek yok hem QLC kullanıyor hem de daha pahalı. Onun yerine SanDisk Ultra 3D alabilirsiniz hem daha ucuz hem de ondan daha iyi.

Daha ucuza ise DRAM'li bir model göremedim. Daha pahalıya ise 860 Evo var, ancak bütçenizin dışına çıkmaya gerek yok, aralarında aşırı bir fark olmadığı için.

Bu arada alacağınız SSD'yi dahili olarak kullanmanızı öneririm, daha iyi performans alırsınız.

Dahili olarak kullanacağım hocam, 1 tb hdd depolamayı ise bilgisayara fotoğraf vb. arşiv için kullanacağım.

Teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı