Rehber Profesyonel olarak strafe/bunny nasıl atılır?

Bingoo

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Bu rehberde sizlere bütün Counter-Strike oyunlarında çalışan Strafe'i nasıl profesyonel olarak yapabileceğini göstereceğim.

Bu rehberi okuyup gerekli çalışmaları yaparsanız benim yaptığım gibi strafe atarak oyunda çok büyük avantajlara geçebilirsiniz. Benim gibi derken neyi kastettiğimi soruyorsanız bunu kastediyorum;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle hiçbir şey bilmediğinizi varsayarak en baştan anlatmaya başlıyorum. Bunun birkaç adet başlık altında listeleyerek anlatacağım.

1. Strafe yaparken işimize yarayacak olan kod.
2. Strafe nasıl yapılır?
3. Strafe çeşitleri nedir?
A. Sideways strafe.
B. Ters strafe.
4. Nasıl strafe çalışabilirim?
A. KZ.
B. Longjump.
C. Surf

5. Kusursuz strafe için ne lazım?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Strafe yaparken işimize yarayacak olan kod.

Strafe yapmadan önce şu kodu konsolumuza yazmamız lazım. "bind MWHEELDOWN +jump" tırnakları kaldırıp yazmayı unutmayın. Bu kodu yazmamızın sebebi sisteme çok fazla kere zıpla komutunu spamlamak. Space tuşu ile saniyede maksimum 2-3 defa zıpla komutu gönderebilirken farenin tekerleğini her aşağıya çektiğimizde sisteme 10-15 defa zıpla komutu gönderilecek. Bu komutu sisteme spamlamakta bizi sürekli havada tutup strafe ile hızlanmamızı ve bunny dediğimiz mekaniği kullanmamıza yarayacak.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Strafe nasıl yapılır?

Sürekli olarak zıplamak için gerekli olan kodu yazdık. Sıra geldi Strafe'in nasıl yapılabileceğine. Strafe yapmak için A ve D tuşlarına ihtiyacımız var. Kafamızı her sola döndürdüğümüz de a tuşuna "basılı" tutmamız, her sağa çevirdiğimiz de ise D tuşuna "basılı" tutmamız lazım. W tuşunu başlarda strafe çalışırken kullanmıyoruz. Dediğim gibi A ve D tuşlarını mouse hareketleriniz ile kombinlerseniz şu şekilde gözükmeli;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

3. Strafe çeşitleri nedir?

Strafe sadece A ve D tuşu ile yapmıyor. Bunun 7 farklı yolu var sırayla bunlar şu;

A ve D kombosu, sadece a tuşu, sadece D tuşu, W ve S kombosu, sadece W tuşu, sadece s tuşu, ters a ve D.

A ve D kombosu haricinde diğerleri ne işimize yarayacak diye sorarsanız sadece a tuşunu kullanarak merdivende kendinize yön verebilir ve farklı yerlere zıplayarak gidebilirsiniz. Aynı zamanda W ve S tuşu da aynı şekilde merdivenlerde kullanılabilir. W ve S ile yapılan Strafe'in adı sideways olarak geçiyor oyun içerisinde çok işinize yaramayacak olsa da gene de bunu anlatırken belirtmek lazım.

A. Sideways strafe yapmak için aynı A ve D tuşlarını kullandığımız gibi W ve S tuşlarını kullanacağız. Bu sefer farklı olan ise sanki karakterimizi düz şekilde hareket ettirmek yerine yan yan hareket ettirmeye benziyor. Anlatması zor videolu daha iyi olur;

B. Ters strafe yapmak içinse normal Strafe'in tam tersini düşünün. Bu sefer sola dönerken D tuşuna basacağız, sağ tarafa dönerseniz a tuşuna basacaksınız.

4. Nasıl strafe çalışabilirim?

Strafe çalışabilmek için KZ, longjump ve surf yapmak lazım.

A. KZ'nin açılımı "kreedz climbing" olarak geçer. Sanırım ilk KZ mapini yapan kişinin adıyla alakalı bir şey. KZ'nin temel amacı belirli bir süre içerisinde parkur yaparak yerden yukarı doğru çıkmaktır. Runaway KZ sunucularını kullanarak KZ yapabilirsiniz.

B. Longjump denilen olay belirli bir yerden sadece 1 zıplayışta karşıdaki yere gitmeye çalışmaya deniyor. Oyunda strafe yapmadan belirli bir yere kadar zıplayabiliyorsunuz. Daha fazlası için strafe yapmanız lazım. Bugün rekabetçide oynadığınız çoğu haritada "buraya çıkılmaz ya" dediğiniz yerlere strafe ile çıkılabiliyor.

Ben long jump Pro'su değilim o yüzden kendi videomu koyamayacağım ama öncesinde long jump hakkında birkaç temel bilgi vermek istiyorum.
Longjump çalışmak strafe için en önemli çalışma stilidir. Sadece long jump çalışarak bile strafe konusunda profesyonel olabilirsiniz. Şimdi ise bilgilere geçeyim;

Oyun içerisinde elinizde bıçak ile yürüdüğünüz de 250 UPS "unit per second" hızında gidersiniz. Bunun türkçesi saniyede 250 unit gitmek demek. Eğer hiç strafe yapmadan dümdüz şekilde 250 UPS hızında giderken zıplarsanız 217.5 unit uzaklığa zıplamış olursunuz.
Eğer 250 UPS ile zıplayıp en sonda eğilirseniz 225 unit uzaklığa zıplamış olursunuz.

Bu bilgileri vermemin sebebi kendinizi long jump yaparken ne kadar geliştiğinizi görmeniz içindir. Şahsen benim long jump rekorum 278. tahminimce 265 ve üzeri zıplarsanız rehberin başında attığım videodaki gibi bunny yapabilirsiniz.

C. Surf yapmak bir nevi Strafe'e benziyor ama bir farklısı. Surf'e başladığınızda o yan yatmış duvarlardan kaymak için A ve D tuşlarını kullanacağız. Eğer duvarlar bizim solumuzdaysa a duşuna, sağımızdaysa D tuşuna basacağız. Surf içinde runaway sunucularını kullanabilirsiniz.

5. Kusursuz strafe için ne lazım?

Bütün anlattıklarımı yapıyorsunuz ama gene de rehberin başındaki video gibi hızlanamıyor musunuz? Bunun birden fazla sebebi var.

İlk sebebi şu;
Strafe'i düzgün atmıyor olabilirsiniz. Size bunu dünyadaki en iyi Photoshop uzmanına hazırlattığım resim ile göstereceğim;

1687546697988.png

Şimdi diyelim ki kırmızı olarak gördüğünüz daire sizin kuş bakışı görüntünüz. Sarı ile çizili olan çizgiler ise mouse hareketleriniz. Beyaz ile çizili olan da A ve D tuşlarınız. Bu renk işi farklılıkta gösterebilir. İlla önce A ve D tuşuna basmanıza gerek yok önce mouse'unuzu da çeviriyorsanız bu durum gerçekleşir.

Bunu olasılıkla anlattığım için direkt siz olarak bahsedeceğim.
Başta çok güzel başlamışsınız ama kafanızı sağa çevirmeden D tuşuna basmaya başlamışsınız. Siz bunu strafe sırasında fark etmezsiniz ama yeni başlamış kişiler bunu her zaman yapar. Mouse hareketleriniz ile A ve D tuşunuz her zaman paralel olarak ilerlemek zorunda. Eğer bir saliselik yanlış yaparsanız bunny yavaşlar ve hızlanamazsınız.

İkinci sebebi ise;
Tickrate. Evet sunucuların Tickrate'leri birebir olarak Bunny'nize etki ediyor. 128 tick bir sunucuda strafe atmak ile 64 tick arasında dağlar kadar fark var. Bu demek değildir ki 64 tickte bu şekilde hızlanılamaz. Hızlanılır ama 128 Tick'e göre daha zordur.

Üçüncü sebebi;
Gereğinden az veya fazla strafe atmak. Azı karar çoğu zarar demişler ya tam bunun için. Bunu sizlere gene resimle anlatacağım;

1687547419268.png

Bu resimde göreceğiniz üzere soldaki kişi uzun strafe atmış, sağdaki kişi kısa strafe atmış, ortadaki ise kusursuz strafe atmış. Ortadakinin kusursuz strafe atmasının sebebi. Başta uzun strafe atarak hız kazanması ve devamında küçük strafeler ile yakaladığı hızı korumaya çalışması.

Son olarak eklemek istediğim bu bilgileri bilmeniz size profesyonel anlamda strafe yaptırmaz. siz bunu oyun içinde çalışmadığınız sürece videoda ki gibi bunny yapamazsınız.

Elinize sağlık, geliştirilebilir bir rehber olmuş, keşke videolarda klavyedeki bastığınız tuşları gösteren bir yer olsaydı, fifa yayıncıların kullandığı gamepad göstergesi gibi.
Bende böyle bişey tutturmuştum..

Son düzenleme:
Elinize sağlık, geliştirilebilir bir rehber olmuş, keşke videolarda klavyedeki bastığınız tuşları gösteren bir yer olsaydı, FIFA yayıncıların kullandığı gamepad göstergesi gibi.
Bende böyle bir şey tutturmuştum.

Aslında birçok server da bulunan bir eklentiydi. Keşke rehberi yapmadan önce aklıma gelseydi daha içi dolu bir rehber olurdu. Ayrıca çok iyi strafe atmışsınız başlangıçta. Önceden bir geçmişiniz olduğu çok belli.

Aslında birçok server da bulunan bir eklentiydi. Keşke rehberi yapmadan önce aklıma gelseydi daha içi dolu bir rehber olurdu. Ayrıca çok iyi strafe atmışsınız başlangıçta. Önceden bir geçmişiniz olduğu çok belli.
Başlangıç derken, ben öyle düz bunny spamlıyordum ama demek ki biyerde ki püf noktayı iyi yapmışım, hangi kısma çok iyi dediniz?
Bence biraz daha geliştirilebilir bir rehber, eğer ki daha doldurursanız içini seve seve okurum, biraz da videoları bollaştırsanız çok güzel olur.

Başlangıç derken, ben öyle düz bunny spamlıyordum ama demek ki bir yerde ki püf noktayı iyi yapmışım, hangi kısma çok iyi dediniz?
Bence biraz daha geliştirilebilir bir rehber, eğer ki daha doldurursanız içini seve seve okurum, biraz da videoları bollaştırsanız çok güzel olur.

Hocam iyi dediğim kısımı şöyle açıklıyayım;

Siz başlangıçta sadece 2-3 adet strafe atmışsınız ve o attığınız strafe kusursuz olmuş. Kusursuz olma sebebi ise yüksek ihtimal mouse hareketlerinizle A ve D tuşu kombosunu saliselik kaçırmadan yapmışsınız. Bunu rehberde belirtmiştim orayı okursanız daha iyi olur.

Rehberi daha fazla geliştirme imkanım yok çünkü benim daha fazla kapasitem yok. Rehberin adı profesyonel bunny ve strafe nasıl atılır ama burada ki profesyonellik sadece oyun içerisinde işinize yarayacak olan şeyler.

Bu işin asıl profesyonelleri zaten bu bilgileri yalayıp yutmuştur. Eğer forum da hns gibi oyun modlarını oynayan arkadaşlar varsa zaten şunu şunu belirtmemişsin diye bir ton şey eklerler o bilgilerin de maalesef size bir yararı yok.

Hocam iyi dediğim kısımı şöyle açıklıyayım;

Siz başlangıçta sadece 2-3 adet strafe atmışsınız ve o attığınız strafe kusursuz olmuş. Kusursuz olma sebebi ise yüksek ihtimal mouse hareketlerinizle A ve D tuşu kombosunu saliselik kaçırmadan yapmışsınız. Bunu rehberde belirtmiştim orayı okursanız daha iyi olur.

Rehberi daha fazla geliştirme imkanım yok çünkü benim daha fazla kapasitem yok. Rehberin adı profesyonel bunny ve strafe nasıl atılır ama burada ki profesyonellik sadece oyun içerisinde işinize yarayacak olan şeyler.

Bu işin asıl profesyonelleri zaten bu bilgileri yalayıp yutmuştur. Eğer forum da hns gibi oyun modlarını oynayan arkadaşlar varsa zaten şunu şunu belirtmemişsin diye bir ton şey eklerler o bilgilerin de maalesef size bir yararı yok.
Hali hazırda az buz bunny yapabiliyordum, rehberinizdekilere kulak verdikten sonra daha başarılı oldu, gerçekten yararlı bir rehber.

Hocam bu rehberi görünce aklıma direkt şu video geldi 😀

Bu atlamayı yapmak gerçekten zor. Bu olay daha yeni bulundu ve strafe olayında ustalaşmış nadir oyuncular yapabiliyor genelde. Belki bu rehberle ilgilenen arkadaşların ilgisini çeker.

Yeni konular

Geri
Yukarı