Çözüldü R5 5600 RX 5700 XT sistemde mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Ömer Bağcı

Hectopat
RAM
KİNGSTON,16,3200MHZ
Merhaba, iyi günler. Yaklaşık 1 ay önce bir sistem topladım. Arada bir mavi ekran yiyordum ama 1 hafta olmadı M.2 SSD değiştirdim. Daha da mavi ekranlar arttı ve beni bugün çileden çıkardı.

Minidump dosyaları:

Çok anlayan biri değilim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

• Kingston, 16 GB, 3200MHz
  • Crucial 1 TB
  • RX 5700XT ASUS 8 GB
  • ASUS EX-A320M-Gaming
  • AMD Ryzen 5 5600

Çözüm
Merhaba umarım çözebiliriz.

*Memtest86 ile RAM testi yapın.

*Eset silin.

*Cpu-Z kaldırın.

*Gamepad çıkarın.

*Uygulayın:

*Ddu ile ekran kartı sürücünüzü kaldırıp son sürüm bir WHQL sürücü kurun.

Bana RAM arızası gibi geldi zira direkt RAM'i belirten dump var ayrıca disk ve VRAM hatası da gördüm, ikisi de RAM ile alakalı şeyler eğer Memtest86 sağlam çıkarsa onlara yönelebiliriz.

*Eset silin.

*Cpu-Z kaldırın.

*Gamepad çıkarın.

*Uygulayın:

Bana RAM arızası gibi geldi zira direkt RAM'i belirten dump var ayrıca disk ve VRAM hatası da gördüm, ikisi de RAM ile alakalı şeyler eğer Memtest86 sağlam çıkarsa onlara yönelebiliriz.

Çözüm

*Eset silin.

*Cpu-Z kaldırın.

*Gamepad çıkarın.

*Uygulayın:

Dostum bu arada RAM'i yanlış girmişim 64 GB DDU ile belirtilen işlemleri yaptım.
Memtest86 birazdan başlatıp yatacağım. Tekrar bilgilendireceğim seni şimdiden teşekkürler ve iyi geceler

Sıkıntı değil ancak RAM'ler arızalı gibi Memtest86 sonucuna göre aksiyon alabiliriz. İyi geceler.
Hocam daha test bitmedi ama kırmızılıları görünce paylaşmak istedim.

Dosya Ekleri

• IMG_20230713_115839.jpg
    IMG_20230713_115839.jpg
    238,1 KB · Görüntüleme: 24
Ramleriniz arizali. Slot degiserek veya XMP kapatarak cozum bulunabilir bir ihtimal ama size tavsiyem garantiye gondermeniz. Yeni alinan RAM'in bir ayda bozulmasi normal degil.

Hocam bütün denilenleri yaptım şu an sistemim düzeldi. RAM'lerin XMP kapattim, Memory test yaptım hata almadım. Ilgilendiğiniz için teşekkür ederim sağlıklı günler dilerim.

Nereden aldınız RAM'lerinizi? CPU-Z programı ile seri numaralarını üreticinin sitesinden sorgulatabilirsiniz. Ayrıca RAM'in üstünde etkiket varsa onunda eşleşmesi gerekir. CPU-Z programındaki verilerin satılan yerdek verilerle eşleştiğinden emin olun örneğin MHz veya CAS değeri gibi.

Geri
Yukarı