R5 5600X yükte 90 derece oluyor

marfix

Decapat
Daha fazla  
Ekran kartı
6800XT Sapphire Nitro+
İşlemci
5600X
Bu CPU sıcaklığından bıktım artık. Masaüstünde gezerken 40-50 derece arası, tarayıcıda 55 derece olan CPU sıcaklığım neredeyse çoğu oyunda 80-90 dereceye dayanıyor. LoL'de bile 75 derece. Uncharted 4 oynuyorum 90 dereceye dayanıyor. Bu beni rahatsız etmeye başladı. Eskiden oyunlarda bu kadar ısınmıyordu.

5600X stok soğutucu var ama onu takmadım ve sıvı soğutma aldım, 7 aydır onu kullanıyorum ama nedense artık CPU sıcaklıkları 80 dereceden aşağı inmiyor oyunlarda normal mi bilmiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Sıvı soğutucu garantisi devam ediyor bu arada. Onu servise gönderip stok fan soğutucuyla mı devam edeyim? Çok sıcak olur mu stok fan ile?

Sıvı soğutucum: SilverStone PF240.
Uncharted 4 oyunundan karşılaştırma;
Soldaki YouTube'dan bir benchmark. Aynı ayarlar, sağ taraftaki benim oyun içindeki değerlerim.

(Ekran kartı ve CPU farklı, aynısını bulamadım ama yine de CPU sıcaklık farkı bu kadar olmamalı)

Screenshot_2.png

Son olarak önerdiğiniz bir soğutucu varsa 5600X için öneri alabilirim, sıvı soğutucu ya da fan fark etmez.

Son düzenleyen: Moderatör:
ben bunu kullanıyorum;

termal macunum;

ayrıca bu sıcaklık pek normal değil termal macunu düzgün sürülmemiş olabilir.

Termal macun kurumus olabilir, bir ihtimal pompa oynamış olabilir. Ya da BIOS ile voltaj ayarı yapmak gerekiyor. Verdiğiniz soldaki örnek çok alakasız.

Termal macunu 2 hafta içinde 3 kez değiştirdim arkadaşlar hiçbir türlü bir şey fark etmiyor.

Videolara bakıp aynı şekilde sürdüm X şeklinde yapıp aralarada nokta şeklinde sıktım. İnce plastiklede düz bir şekilde bastırdım. Termalda büyük ihtimal bir sorun yok.

Hocam kasa içi hava sirkülasyonu ne durumda peki? Kötü olsa zaten stok soğutucu ile 100'e çıkardı hemen ama belki tozlanmıştır vs.

3 tane ön tarafda 1 tane arkada egzoz 2 tanede tavanda radyatöre üfleyen fan var.

Stok fanla bile 90 derece olmuyor 5600X işlemci. Sıvı soğutucunuz da bir sıkıntı vardır büyük ihtimal. O soğutucuyla o dereceler imkansız. MSI Afterburner ile oyun içinden takip edin. Ayarlarının nasıl yapılacağı ile ilgili videolar var YouTube'da.

Stok fanla bile 90 derece olmuyor 5600X işlemci. Sıvı soğutucunuz da bir sıkıntı vardır büyük ihtimal. O soğutucuyla o dereceler imkansız. MSI Afterburner ile oyun içinden takip edin. Ayarlarının nasıl yapılacağı ile ilgili videolar var YouTube'da.

AIDA64 ile takip ediyorum yer yer 77 derece oluyor sonra tekrar 88 dereceye çıkıyor oyun içinde CPU derecesi. Fanlarımın hepsi çalışıyor ve üflüyor.

Geri
Yukarı