R7 2700X vs R5 5600

5700x aldım 1-2 sene idare etsin diye.
Konuyu okumadan boş yorum yapmayın. Adam ''Yayın ve Basic oyunlar için kullanacağım LoL, Valorant vs.'' yazmış. 5600 işlemci bu talebinin tümünü 10 sene bile karşılar. LoL, Valorant diyor adam.

7-8 sene fazla abartı. 3 sene diyelim biz ona.
Ne yani 3 sene sonra LoL ve Valorant gibi oyunlarda kasar mı 5600 işlemci? Adam oraya ne için işlemci aradığını yazmış. İyi oku ondan sonra yorum yap!

Konuyu okumadan boş yorum yapmayın. Adam ''Yayın ve Basic oyunlar için kullanacağım LoL, Valorant vs.'' yazmış. 5600 işlemci bu talebinin tümünü 10 sene bile karşılar. LoL, Valorant diyor adam.

Ne yani 3 sene sonra LoL ve Valorant gibi oyunlarda kasar mı 5600 işlemci? Adam oraya ne için işlemci aradığını yazmış. İyi oku ondan sonra yorum yap!
Lol valo tarzı oyunlarda kasmaz ama yeni çıkacak online veya offline oyunlarda zorlamaya başlar. Onlarda da net birşey diyemezsin bak CS'ye. CS2 çıktı performansı onca toparladılar ama ben CSGO'da 500FPS alıyodum 5600X ile. Şuan ani çatışmalarda 240FPS civarına düşüyor. Lol'e veya başka oyuna da birkaç sene sonra next gen update'i gelip gelmeyeceğini bilemezsin.

Upgrade zaten ileride yapabilirim direkt ddr5 geçerek ama ona daha yolumun çok olduğunu düşünüyorum. Bilgisayardan olağanüstü beklentilerim yok, yayın konusunda bir sıkıntı yaşamayayım ve mid level oyunlarda bir sıkıntı çıkartmasın, ikisini aynı anda yapabilsin yeterli. Beni tedirgin eden tek şey 2nd gen'in 12nm olması ve 105w TDP istemesi. Bu çok bir fark yaratır mı? Kasanın hava soğutmasının güçlü olduğunu düşünüyorum. Ekran kartım RX 580 zaten. Sıvı soğutma 2700x'i dengede tutmaz mı? Veya tüm bunlar yerine Ryzen 5 2600 mü kovalayayım 1000TL'ye?
Dostum ben de senin gibiyim. Pek öyle oyun oynamıyorum. Haftada 1 CS2 girip kasa alıyorum. Onun dışında haftada 1-2 saat de hikayeli oyun oynuyorum en fazla. 5600 var bende de. Kasamın hava soğutması kötü. Mesh bile değil. Kule tipi hava soğutma var. 70 derece bile görmüyor. Rahat ol sende sıvı soğutma var. Öyle aşırı aşırı üst level bir işlemci değil, soğutman gayet yeterli.

7 8 sene şimdinin Valorant'ı gibi oyunlar oynamak için gayet yeterli abartmayın.
7-8 sene sonra görüşelim 7-8 seneye DDR6 nesili çıkmış olacak oyunlar da şimdi olduğu gibi kalmaya devam edecekler sanıyosunuz sanırım. Oyunlar da güncellemeler alacak zamanla Lol valo dediğiniz oyunlar daha çok grafik gücü istemeye başlayacaklar eninde sonunda. 7-8 seneye DDR6 platformuna geçmiş oluruz sen şuan DDR2-DDR3 parçalarla kaç tane oyunu adam akıllı oynayabiliyosun ?

Ayrıca 5600 dediğiniz hali hazırda 3 senelik bir işlemci 7-8 sene sonrası dediğin Şuan için Ryzen serisinden daha eski işlemciler anlamına gelecek o dönemde.

Son düzenleme:
2700X'i arkadaşım 1650'ye satıyor. Sizce alayım mı yoksa biraz daha paraya kıyıp ucuza 5600 mü bekleyeyim (2500-3000TL)? Soğutucum NZXT Kraken 120. Soğutma anlamında bir problem çıkacağını zannetmiyorum. Yayın ve Basic oyunlar için kullanacağım LoL, Valorant vs.

Tartışmasız 5600 bunun sebebi en büyük fark olarak 2 kat büyük L3 önbellek farkı, birinde 16MB diğerinde 32MB. Bu işlemci ağırlıklı yüklerde çok çok büyük performans artışı demektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı