RTX 3070 fan hızı ayarı

Mert Can Bulut

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Normal şartlarda ekran kartı fan hızıyla hiç oynamam. Fakat Alan Wake 2 gibi oyunlarda sıcaklık değerlerinin 75 dereceleri görmesi üzerine; Afterburner uygulaması üzerinden 65 derece sıcaklığı geçmesi halinde fan hız değerlerini %60-70'den %85'e çek olarak ayarladım. (ortalama 6 derece sıcaklık farkı oluyor.) Tabii sürekli bu hızlarda çalıştırmıyorum.

Sizce bu ayarlar ekran kartı fan kondisyonunu çok olumsuz etkiler mi? Şu an için hiçbir şekilde gürültü gelmiyor.

Not: Oyun içi ekran kartı sıcaklık değerleri ortalama: 68 derece.

model: Gigabyte Aorus RTX 3070 3 fanlı.
kasa: Rampage Master mesh temperli model.
fan sayısı: 7 adet kasa fanı + 3 adet sıvı soğutma fanı + 3 adet ekran kartı fanı (3 öne + 1 arkaya +3 yukarı + 3 aşağı)

İyi günler.

Dosya Ekleri

• IMG-20231201-WA0000.jpg
    IMG-20231201-WA0000.jpg
    183,2 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleyen: Moderatör:
Normal şartlarda ekran kartı fan hızıyla hiç oynamam. Fakat Alan Wake 2 gibi oyunlarda sıcaklık değerlerinin 75 dereceleri görmesi üzerine; Afterburner uygulaması üzerinden 65 derece sıcaklığı geçmesi halinde fan hız değerlerini %60-70'den %85'e çek olarak ayarladım. (ortalama 6 derece sıcaklık farkı oluyor.) Tabii sürekli bu hızlarda çalıştırmıyorum.

Sizce bu ayarlar ekran kartı fan kondisyonunu çok olumsuz etkiler mi? Şu an için hiçbir şekilde gürültü gelmiyor.

Not: Oyun içi ekran kartı sıcaklık değerleri ortalama: 68 derece.

model: Gigabyte Aorus RTX 3070 3 fanlı.
kasa: Rampage Master mesh temperli model.
fan sayısı: 7 adet kasa fanı + 3 adet sıvı soğutma fanı + 3 adet ekran kartı fanı (3 öne + 1 arkaya +3 yukarı + 3 aşağı)

İyi günler.
Aynı marka ekran kartına sahibim. Değerlerimiz aynı, bence normal hocam. Bana göre de biraz yüksek ama 75 derece oyunlarda normalmiş. Kafaya çok takmayın oyundan zevk alamazsınız. Zaten o dereceler ekran kartı için yüksek olsa kendi çeker %80 fan ayarını. Demek ki etkilemiyor ki, fanı hızlı çalıştırmaya ihtiyaç duymuyor cihaz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı