Çözüldü RTX 4080 Super sistem hata vermeden oyundan atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

BERLINGHETTO

Attopat
Daha fazla  
RAM
G SKİLL 2x24 48 GB RAM
Ekran kartı
ASUS ROG STRİX 4080 SUPER OC
Anakart
ASUS TUF GAMİNG Z-790 PLUS WİFİ
İşlemci
İNTEL İ9 14900K
Öncelikle herkese merhaba, hayırlı günler dilerim.

Yaklaşık 1 ay önce kendime sistem topladım. Windows 10 kullanıcısıyım Steam üzerinden herhangi bir oyun oynamak istediğimde hata vermeden oyundan atmaktadır. Oyuna bazen girse bile süresi belli olmadan bir anda sebepsiz yere atmaktadır. Aynı sorun Rise Online dada Unreal Engine motoru üzerinden crash olarak sürekli karşıma çıkmaya devam etmektedir. 8 kere format atmama ve donanımlarımı Windows güncellemelerimin hepsini güncellememe rağmen sorunu tespit edilmedi. Ekran kartı RAM SSD vs tüm testlere girdi çıktı ve arıza tespit edilemedi ve sorun çözülemedi. Bu konuda desteklerinizi sunarsanız çok sevinirim saygılarımla.

Donanım:

Anakart: ASUS TUF Gaming Z790-Plus Wi-Fi anakart.

Ekran kartı: ASUS ROG STRIX 4080 Super OC.

İşlemci: Intel i9 14900K işlemci.

Power Supply: ASUS ROG Thor 1000W Platinum PSU.

SSD: Corsair 2 TB SSD.

RAM: G.Skill 48 GB 2x24 RAM.

İşlemci soğutucu: Thermaltake sıvı soğutucu.

Çözüm

Sanırım sizin sorununuzda bu.
Sanırım hocam haklısınız. Arkadaşımın dediklerini uygulamadan önce Battlefield 5 oyununa hiç giremezken Anakartımın desteklediği ramden tekrar sipariş ettim 48 GB ramimi Anakartım desteklemiyordu sitesinde incelediğim kadarıyla. 32 gb 6000 mhz lik ram sipariş ettim taktım. Yine aynı sorun olmuştu. Daha sonra BİOS tan ram frekanslarımı teker teker deneyerek 4800 mhz yapıp oyunlarda atma sorunu olmadı. Oyunlarda kritik anlarda veya grafiğin ağır bastığı bir anda tekrar aynı sorunu yaptı 4400 Mhz yaparak uzun süreli atma olmadan oynamaktaydım bugüne kadar. Şayet Bugünde Spider-Man Remastered oyununda sürekli atma sorunu olunca hocamın dediklerini uyguladım. Güç planı üzerinden Güç Seçenekleri - İşlemci Performansını Artırma Modu Ayarını Agresiften Devre dışı yaparak çözüldüğünü düşünüyorum halen oyundan atma olmadı. Saygılar.
Bu sorun işlemcinizden kaynaklanıyor. 14900K ve 14700K kullanıcılarının çıktığı günden beri yaşadığı bir sorun. İşlemcinin arızalı olduğundan değil stabil olmadığından kaynaklanıyor. BIOS güncellemeleri ile sorun azaltıldı fakat tamamen düzeltilmiş değil. BIOS bilginiz varsa Turbo Boost özelliğini kapatın ve işlemcinin temel frekansta çalışmasını deneyin. Muhtemelen oyundan atma sorununuz düzelecektir. Şöyle bir durum var işlemcinin frekansını kullanamayacaksanız o kadar para vermenin anlamı olmayacak.

Bu sorun işlemcinizden kaynaklanıyor. 14900K ve 14700K kullanıcılarının çıktığı günden beri yaşadığı bir sorun. İşlemcinin arızalı olduğundan değil stabil olmadığından kaynaklanıyor. BIOS güncellemeleri ile sorun azaltıldı fakat tamamen düzeltilmiş değil. BIOS bilginiz varsa Turbo Boost özelliğini kapatın ve işlemcinin temel frekansta çalışmasını deneyin. Muhtemelen oyundan atma sorununuz düzelecektir. Şöyle bir durum var işlemcinin frekansını kullanamayacaksanız o kadar para vermenin anlamı olmayacak.
Sayın hocam teşekkür ederim desteğiniz için BİOS taki Turbo Boost kapalıydı. Şuanki denemelerime göre BİOS'un bi önceki versiyonuna güncelledim. Ayrıca Turbo Boost özelliğini Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinden işlemcimi Agresiften Devre dışı olarak değiştirerek kapattım. Dediğiniz gibi oyundan atma olmadı tekrar olursa yazarım. Ram frekansım 6000 Mhz Bios güncellemesinden sonra 4800 Mhz olarak çalıştırmakta. Şuanlık oyundan atma olmadı. Selamlar Sevgiler.

Sanırım sizin sorununuzda bu.
Sanırım hocam haklısınız. Arkadaşımın dediklerini uygulamadan önce Battlefield 5 oyununa hiç giremezken Anakartımın desteklediği ramden tekrar sipariş ettim 48 GB ramimi Anakartım desteklemiyordu sitesinde incelediğim kadarıyla. 32 gb 6000 mhz lik ram sipariş ettim taktım. Yine aynı sorun olmuştu. Daha sonra BİOS tan ram frekanslarımı teker teker deneyerek 4800 mhz yapıp oyunlarda atma sorunu olmadı. Oyunlarda kritik anlarda veya grafiğin ağır bastığı bir anda tekrar aynı sorunu yaptı 4400 Mhz yaparak uzun süreli atma olmadan oynamaktaydım bugüne kadar. Şayet Bugünde Spider-Man Remastered oyununda sürekli atma sorunu olunca hocamın dediklerini uyguladım. Güç planı üzerinden Güç Seçenekleri - İşlemci Performansını Artırma Modu Ayarını Agresiften Devre dışı yaparak çözüldüğünü düşünüyorum halen oyundan atma olmadı. Saygılar.

Çözüm

Geri
Yukarı