Çözüm Ryzen işlemcilerin hafif yükte yüksek CPU kullanımını azaltmak

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Öncelikle sorunu yaşadığım sistem;

Gigabyte B450M S2H.
AMD Ryzen 3 3200G.
2x8 GB DDR4 3000 MHz (XMP açık)

Uyguladığım çözüm ise BIOS'tan CPB ayarını kapatıp, işlemciyi yine BIOS'tan "AMD overclocking" menüsü altındaki ayarlar ile Boost frekansı olan 4.0 GHz'de sabit voltaj ile çalışmasını sağlamak oldu. Benim uyguladığım değerler 3,95GHz ve 1,275v. Deneyecekler için belirtmek gerekir ki her ne kadar anakart ve işlemci aynı olsa da voltaj ayarlarında farklılıklar olabilir, kabul edilebilir değerler içinde (maksimum 1,4V ki bu değer de 3200G için bu frekanslarda yüksek) ufak oynamalar yapılarak, deneme yanılma ile bulunabilir.

Bu çözümü denemeye yönlendiren ise HWMonitor'den değerlere baktığımda, tam yükte işlemci voltajlarının 1, 5V civarlarında dolaşması oldu. Uyguladıktan sonra da aynı problemi tekrar yaşamamam ve internette arattığım vakit bu şekilde bir çözümden bahsedilmemesi sebebi ile konu açma gereği duydum. Umarım faydası olur.

Not: Sebepsiz şekildeki yüksek CPU kullanımının devam etmesi durumunda çözüm olarak kullanılabilecek iki yöntem mevcuttur.

1. CPU çekirdek voltajının kademeli olarak arttırılması.
2. Voltaj kullanılmadan ya da voltaj ayarı otomatik olarak bırakılmak sureti ile CPU Clock Ratio (İşlemci saat çarpanı) arttırılarak, işlemcinin yine boost frekansına yakın bir değerde çalıştırılması.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklıkta düşüş yapıyor mu? Benim işlemci 71 dereceye kadar çıkıyor. (R3 3200G)

Sistemimde OCP açıkken maksimum hız 3, 8GHz ile 3, 85GHz arasındaydı ve yükte 59 derece görüyordum. Bu şekilde ayarladıktan sonra yaptığım 25 dakikalık Prime95 Small Fft testi sonucunda ulaştığım yine 59 derece oldu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı