Sıfırdan başlamak için C# mı yoksa C++ mı daha yararlı olur?

SehmusInalV

Picopat
Daha fazla  
Başlık zaten soruyu açıklıyor. Sadece amacımdan bahsetmek istiyorum.
Ben bu iki yazılım dilinden birini öğrenmek istiyorum. Ya da bunlar başlangıç için çok büyük sen şu dilden başla falan diyebilirsiniz.
Her neyse bu iki dilden birini öğrenip asıl amacım olan oyun geliştirmeyi yapmak istiyorum. Ya da oyun geliştirme yapamazsam en azından mobil ya da desktop uygulaması falan filan yapmak için kullanabilirim.
Yazılım hakkında en ufak bir temele sahip değilim. Siz ne önerirsiniz?

Başlık zaten soruyu açıklıyor. Sadece amacımdan bahsetmek istiyorum.
Ben bu iki yazılım dilinden birini öğrenmek istiyorum. Ya da bunlar başlangıç için çok büyük sen şu dilden başla falan diyebilirsiniz.
Her neyse bu iki dilden birini öğrenip asıl amacım olan oyun geliştirmeyi yapmak istiyorum. Ya da oyun geliştirme yapamazsam en azından mobil ya da desktop uygulaması falan filan yapmak için kullanabilirim.
Yazılım hakkında en ufak bir temele sahip değilim. Siz ne önerirsiniz?
C öğren hiçbir işine yaramaz ama algoritma ve temel alırsın. Sonrasında da 2-3 haftada yeni dilin syntaxe geçersin. C’de OOP yok,aslında var ama nasıl kullanacağını bilmiyorsun. Söylediğin dillerle en büyük bu noktada ayrılıyor.

Her yerde binlerce kez geçiyor böyle binlerce konu var forumda. Dil önemsiz,diller araç. Tornavida kullanmaya hangi tornavida ile başlayayım gibi bir soru seninki.

Sen bir tornavida nasıl tutulur,nasıl kullanılır öğren her türlü tornavidayı kullanmayı hızlıca öğrenirsin.

C++ lanet bi dildir bu arada syntaxı iğrenç hayatta da sevmem. Performans konusunda güzel performanslı çalışıyor ve genelde gömülü sistemler ve oyunlarda sık kullanılıyor. C# geçersin C’den sonra. C zaten hepsinin atası.

C öğren hiçbir işine yaramaz ama algoritma ve temel alırsın. Sonrasında da 2-3 haftada yeni dilin syntaxe geçersin. C'de OOP yok, aslında var ama nasıl kullanacağını bilmiyorsun. Söylediğin dillerle en büyük bu noktada ayrılıyor.

Her yerde binlerce kez geçiyor böyle binlerce konu var forumda. Dil önemsiz, diller araç. Tornavida kullanmaya hangi tornavida ile başlayayım gibi bir soru seninki.

Başkan bilmiyorum işte. Bir sürü konuya baktım. Hiçbiri beni tatmin etmedi. Python başla diyen bile var.

Başkan bilmiyorum işte. Bir sürü konuya baktım. Hiçbiri beni tatmin etmedi. Python başla diyen bile var.
Python sadece algoritma öğretir,syntax yazım konusunda fazla kolay daha makine diline yakın dillere geçtiğinde canını sıkar. C ile başlayan adam kolay kolay zorlanmaz.

Python sadece algoritma öğretir,syntax yazım konusunda fazla kolay daha makine diline yakın dillere geçtiğinde canını sıkar. C ile başlayan adam kolay kolay zorlanmaz.
Ne yani? Yanlış anlamadıysam C ile başlayıp, öğrenip sonrasında C# ya da C++ arasında seçim mi yapmam gerekiyor?

C’de OOP yok,aslında var ama nasıl kullanacağını bilmiyorsun.
C Structured dildir, "OOP var ama nasıl kullanacağını bilmiyorsun" yanlış bir tabir. Structured yapısı yüzünden zaten her yere pointer gönderiyorsun. Type-safe de değil.
C++ lanet bi dildir bu arada syntaxı iğrenç hayatta da sevmem.
Scope resolution dışında java, js, c# gibi dillerden çok bir farkı yok.
Ne yani? Yanlış anlamadıysam C ile başlayıp, öğrenip sonrasında C# ya da C++ arasında seçim mi yapmam gerekiyor?
Diller arasında kaybolup gitme... Öğrenmen gereken şey konseptler. Dil fark etmiyor. C yada Pythonla başlaman konseptleri öğrendiğinde bir şey değiştirmeyecek. Programlama nedir, programlar nasıl çalışır, compiler nedir, interpreter nedir, bellek nedir, stack nedir, heap nedir, algoritma nedir, veri yapıları nelerdir bunları öğren.

Her dilin kendi trickleri, bir şeyleri daha kısa yapmanı sağlayacak bir yolu var tabii ki, bunun içinde konseptleri öğrendikten sonra genellikle tercih edeceğin bir dil seçersin, onu da kendin kesfedersin sonra sonra zaten.

Geri
Yukarı