SSD ve RAM önerisi

Naichtto

Picopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Bu linkten laptopumun özelliklerine bakıp onerebilirsiniz. Bütçem belli değil. Onerecekseniz şu siralama ile onerirseniz sevinirim.(ucuz ve pahali olmak uzerine iki seçenek verseniz yeterli olur.) Oynayacağım oyunlar zaten belli: Valorant, CS:GO, Minecraft vb.

Bu linkten laptopumun özelliklerine bakıp onerebilirsiniz. Bütçem belli değil. Onerecekseniz şu siralama ile onerirseniz sevinirim.(ucuz ve pahali olmak uzerine iki seçenek verseniz yeterli olur.) Oynayacağım oyunlar zaten belli: Valorant, CS:GO, Minecraft vb.
Ddr 3 4Gb bir Kingston ram ve Kingston yada Sandisk in SSD sini öneririm oldukça ucuza mal olacaktırlar.

Yaklaşık iki sene önce pek araştırmadan şu an 10 yaşında ve bir ayağı çukurda dizüstüme makul fiyata Kingston A400 240 GB almıştım ve ilaç gibi gelmişti. Hemen hemen aynı performansla günümüze kadar sorunsuz çalıştı, hala da çalışıyor. Sonradan öğrendim ki A400 modeli Kingston'un önerilen modellerinden değilmiş ama dediğim gibi, ben sorun yaşamadım. Bütçene göre incelemeye değer olabilir.

Şu an kullandığım masaüstünde ise bir ay kadar önce PNY'nin 480 GB'lık CS900 modelini tercih ettim ve sorunsuz kullanıyorum. İleride kullanım deneyimimde bir değişiklik olursa güncellerim. CS900, A400'e göre araştırarak ve bilinçli aldığım bir model, tavsiye edebilirim.

Laptop rami konusunda bilgim yok.

Sistem eski olduğu için ram için 2. slot varmi diye kontrol etmeni tavsiye ederim. Yoksa anakart maksimum 4gb destekliyor yüksek ihtimalle.

RAM konusunsize kalmış. 4 veya 8'lik vir modül alıp 2. yuvaya takacaksınız. Ama bundan önce söküp yuva var mı diye kontrol etmelisiniz. Benim Asus laptopum tek kanal olmaaına rağmen ikinci kanalde slot yoktu.

4 GB - Amazon.com.tr
8 GB - Amazon.com.tr
4 GB (Şu an laptopta olanın aynısı) - Amazon.com.tr

SSD konusuna gelirsek biz genelde Phison S11 kontrolcülü DRAM'siz diskleri öneriyoruz. Bunlardan da şu an en göze batanları Gigabyte ve PNY CS900. Tabii bütçeniz varsa DRAM'li disklere de yöneltebilirsiniz.
(DRAM'li) https://www.akakce.com/ssd/en-ucuz-...3-500g-g25-2-5-sata-3-0-fiyati,102183961.html
(DRAM'li) https://www.akakce.com/ssd/en-ucuz-...1000mx5001-2-5-sata-3-0-fiyati,204682232.html

Bu arada ben de A400 240 GB'ı 3 yıldır kullanıyorum ve S11 kontrolcülü. Hiçbir sorun çıkarmadı. Ancak yeni A400'ler ucuzluk prensibiyle bu kontorlcü ile gelmiyor. Sorunlar çıkaran, elektirk kesintilerinde arıza veren kontrolcüler ile geliyor. Bütçenize göre bir tercih yapabilirsiniz. Gigabyte 240 GB Bence yeterli ve PNY'den daha iyi bir tercih. Ek olarak DVD yuvanızdan vazgeçip oraya da eski harddiskinizi takabilirsiniz. Bunun için bir tane de HDD Caddy almalısınız. Eğer DVD yuvanız yoksa da o harddiski bir kutu ile harici disk yapıp dosyalarınızı on USB ile aktarabilirsiniz. Gerisi keyfinize kalmış.

Sistem eski olduğu için RAM için 2. slot var mı diye kontrol etmeni tavsiye ederim. Yoksa anakart maksimum 4 GB destekliyor yüksek ihtimalle.

2 slotlu. CPU-Z'den bakinca gosteriyor.

RAM konusunsize kalmış. 4 veya 8'lik vir modül alıp 2. yuvaya takacaksınız. Ama bundan önce söküp yuva var mı diye kontrol etmelisiniz. Benim ASUS laptopum tek kanal olmaaına rağmen ikinci kanalde slot yoktu.

4 GB - Amazon.com.tr
8 GB - Amazon.com.tr
4 GB (şu an laptopta olanın aynısı) - Amazon.com.tr

SSD konusuna gelirsek biz genelde phison S11 kontrolcülü DRAM'siz diskleri öneriyoruz. Bunlardan da şu an en göze batanları Gigabyte ve PNY CS900. tabii bütçeniz varsa DRAM'li disklere de yöneltebilirsiniz.
(DRAM'li) https://www.akakce.com/ssd/en-ucuz-...3-500g-g25-2-5-sata-3-0-fiyati,102183961.html
(DRAM'li) https://www.akakce.com/ssd/en-ucuz-...1000mx5001-2-5-sata-3-0-fiyati,204682232.html

Bu arada ben de A400 240 GB'ı 3 yıldır kullanıyorum ve S11 kontrolcülü. Hiçbir sorun çıkarmadı. Ancak yeni A400'ler ucuzluk prensibiyle bu kontorlcü ile gelmiyor. Sorunlar çıkaran, elektrik kesintilerinde arıza veren kontrolcüler ile geliyor. Bütçenize göre bir tercih yapabilirsiniz. Gigabyte 240 GB bence yeterli ve PNY'den daha iyi bir tercih. Ek olarak DVD yuvanızdan vazgeçip oraya da eski harddiskinizi takabilirsiniz. Bunun için bir tane de HDD Caddy almalısınız. Eğer DVD yuvanız yoksa da o hard diski bir kutu ile harici disk yapıp dosyalarınızı on USB ile aktarabilirsiniz. Gerisi keyfinize kalmış.

Vallahi bayağı özenmişsin teşekkürler ♥️

Yeni konular

Geri
Yukarı