Suriyeli biri Fransa'daki parkta 6 küçük çocuğa bıçaklı saldırı gerçekleştirdi!

Fark etmiyor. Hâlâ ırk tartışması yapıyorsun mesela.

Ben göçmen, mülteci, sığınmacı -her ne derseniz- bir sorun teşkil ettiği noktasında sizden farklı düşünmüyorum. Ciddi bir sorun. Ülkelerine de geri dönmeliler. Lakin mülteciler gökten bir anda peydah olmadı, bunun da farkindasinizdir sanıyorum. Sorun şu: Konu öyle bir yere evrildi ki artık hükumet eleştirilerinden ziyade bunları konuşuyoruz. Aylar önce de böyleydi, hâlâ böyle.

Malum kişileri eleştirmediği nereden biliyorsunuz? Mülteci konusunda hem Arap hem de Afrika'lı kişilerle tanıştım mülteci olarak gelen biri ortamda huzuru bozarken diğeri cadde kenarında saat satıp esnafa yardım ediyordu bil bakalım hangisi? Tabii ki her ırktan iyi olanlarda vardır kötü olanda ancak genel davranışları bellidir bir ırkın. Bu arada arapları sevmemeyi son dönemlerde değil 4. sınıftan beri başlamıştım. Hayatımda ilk kez bir Arap'la tanışmıştım ve bunların ne halt olduğunu o an anlamıştım.

Fark etmiyor. Hâlâ ırk tartışması yapıyorsun mesela.

Ben göçmen, mülteci, sığınmacı -her ne derseniz- bir sorun teşkil ettiği noktasında sizden farklı düşünmüyorum. Ciddi bir sorun. Ülkelerine de geri dönmeliler. Lakin mülteciler gökten bir anda peydah olmadı, bunun da farkindasinizdir sanıyorum. Sorun şu: Konu öyle bir yere evrildi ki artık hükumet eleştirilerinden ziyade bunları konuşuyoruz. Aylar önce de böyleydi, hâlâ böyle.

Hocam hepsi ülkelerinde birbirlerine ne yapıyorlarsa yapsınlar. Irkları değişik kafaları değişik.
Bakın ilk çağda bile bu kadar vahşi insanlar olduğunu düşünmüyorum.

Malum kişileri eleştirmediği nereden biliyorsunuz? Mülteci konusunda hem Arap hem de Afrika'lı kişilerle tanıştım mülteci olarak gelen biri ortamda huzuru bozarken diğeri cadde kenarında saat satıp esnafa yardım ediyordu bil bakalım hangisi? Tabii ki her ırktan iyi olanlarda vardır kötü olanda ancak genel davranışları bellidir bir ırkın. Bu arada arapları sevmemeyi son dönemlerde değil 4. sınıftan beri başlamıştım. Hayatımda ilk kez bir Arap'la tanışmıştım ve bunların ne halt olduğunu o an anlamıştım.

Dediğin gibi geri kalmış, klasik orta doğu zihniyeti. Bizde de var. Kafaları modernliğe basmaz. Ama gel gör ki Helenistik dönemde bile bu kadar vahşi insanlar yoktu.

Malum kişileri eleştirmediği nereden biliyorsunuz?
İşte yanlış anlıyorsun beni. Eleştirmiyorsun demiyorum zaten. Ama mesela bundan önceki tartıştığımız konuyu, yine senin açmış olduğun konuyu ele alalım. O konu bize ne gibi bir kaynak sağlıyor tam olarak? Konunun ana düşüncesi kabaca Osmanlı'ya ihanet eden Araplar, yanlış mıyım?

Konu bizi tam olarak duygusal olarak doldurmaktan başka bir işe yarıyor muydu mesela? Konunun bilimsel olarak sunduğu bir veri var mıydı? Yani beni "Hmm Araplar demek ki böyleymiş, ikna oldum" dedirtebilecek miydi? Kesinlikle hayır. Açtığın konu aksine müthiş bir genelleme içeriyordu. Şurada da öznel fikirlerine devam etmişsin:
Hayatımda ilk kez bir Arap'la tanışmıştım ve bunların ne halt olduğunu o an anlamıştım.
Yani meramım aslında çok açık. Beni ikna et dostum. Beni Araplar'ın kanı bozuk olduğuna ikna et. Bilimsel verilerle gel ve ben de seninle birlikte aynı bayrağı sallayayım, beraber mülteci haberleri paylaşalım forumda. Ha yok gelemiyorsan işte o zaman konu başka yerlere kayıyor. Öznel verilerle üyeleri doldurmak noktasına kayıyor. E ne gerek var? Zaten herkes -istisnalar dışında- mülteciler gitsin istiyor. Nefret niye?

Niyetin "üyeleri doldurmak" demiyorum ama ister istemez oraya kayıyor. Ha eminim niyetin de bu değildir bu arada, belirtmiş olayım.

Beni dinlersin dinlemezsin orası sana kalmış ama mülteci nefreti ile doldurulmak kimseye faydali değil, gitmelerini istersin olur biter. Öfkenizi boşa harcıyorsunuz. İstenen de bu.
Hocam hepsi ülkelerinde birbirlerine ne yapıyorlarsa yapsınlar. Irkları değişik kafaları değişik.
Bakın ilk çağda bile bu kadar vahşi insanlar olduğunu düşünmüyorum.
Heh mesela bu öznel bir düşünceden öteye gidemiyor. Mesela Arap kültürünün neden bu kadar "hardcore" oldugu hakkında bir makale okumaya fırsatım olmadı. Yahut okuduğum makale aslında kafatasçı, ırkçı bir makale mi olurdu orasını da bilemiyorum ama gerçekten sayfa çevirmedim bu konu hakkında. Sosyoloji bu seviyeye indirgenebilir mi onu da bilmiyorum. Karışık meseleler. Ama ne yazık ki siz bir karar varmışsınız coktan. :)

Son düzenleme:
Heh mesela bu öznel bir düşünceden öteye gidemiyor. Mesela Arap kültürünün neden bu kadar "hardcore" oldugu hakkında bir makale okumaya fırsatım olmadı. Yahut okuduğum makale aslında kafatasçı, ırkçı bir makale mi olurdu orasını da bilemiyorum ama gerçekten sayfa çevirmedim bu konu hakkında. Sosyoloji bu seviyeye indirgenebilir mi onu da bilmiyorum. Karışık meseleler. Ama ne yazık ki siz bir karar varmışsınız coktan. :)

Hocam ama insanın böyle şeyler görüp sakin kalması hiç kolay değil. Ama evet direk bir kanı üzerinden gitmek yanlış.
Benim dediğim yaptıklarının düşünememeleri. Bu insanlar yaptıklarının bilincinde değiller. Tek bildikleri öldürmekten ötesi değil. Ve bu insanların da kendileri gibi olmayan düşünebilen ve bilinçli insanlar ile aynı toplumda olması bana çok yanlış geliyor.

Bu ve bu gibilerin eğitimsizi, psikopatı, delisi çoğunluk olarak Türkiye'de cirit atıyor. Geriye kalanlar ise zor şartlarda olan yoksul kesim zaten. Eğitimlisini, kalifiye işçisini Avrupa havada kapıyor. Olması gereken bu ancak biz böylesi berbat göç politikalarıyla ülkenin sosyolojik ve ekonomik durumunu iyicene rezil rüsva hale getirdik.

Ayrıca, ırkçı saldırı ve söylemler başka sığınmacıların gönderilmesini desteklemek başka. İkisi arasındaki nüansı anlayıp dikkat ettiğiniz vakit ırkçılıktan da kurtuluyorsunuz. Zaten birini savunmak için diğerini savunmanız gerekmiyor.

Yüksek ihtimalle münferit bir hareketten sebep hüküm konusundaki ayrım; suç ve suçlu ilişkisi ya da hakkında bir fikrimiz olmadan, birilerini suç işleme potansiyeli ile yargılama.

Birileri birilerini eleştiriyor da çoğunluk, aynı yolda mı? Anlamsız ithamlar, manasız ayrılıklar.

Geri
Yukarı