Rehber Takık olanlara - chainner kullanımı

Ben mangalarda çözünürlük ve görsel kaliteye takığımdır. O yüzden de düşük çözünürlüklü manga okuyamıyorum. Telde X1200 X1300 gibi çözünürlükler ekranın ufaklığı nedeniyle çok göze batmıyor lakin ben tabletten okuyorum ve fit the screen yani ekrana sığdır yapınca görüntü bozuluyor, görüntüyü orijinal yapınca da küçücük kalıyor. Bu yüzden mümkün olduğunca aşağıdaki versiyonları tercih ediyorum. Versiyon derken uploadı yapan kişi manasında.
- Danke empire.
- 1R0n (tsuna69)
- Akraa.
- Digitalmangafan.
- Lucaz.
- Shizu.
- Lostnerevarine-empire
- Ushi (bakaushi)
- Stick (dumbboy58)
Bu kişilerin uploadları ekseriye resmi çeviridir aynı zamanda. Yani hem resmi çeviri hem görüntü kalitesi yüksek hem de boyut birkaç istisna hariç makul seviyelerde. Şöyle örneklendireyim herhangi bir manga okuma sitesinden indirdiğiniz 1 cilt 60-70 MB ise bu isimlerde ortalama 200 MB. 3 kat fark var ama diyen için kalite farkı da var ama. Misal;
Imgsli ya da Kingdom | Slowpoke Pics gibi.
Tabii bu isimler genelde resmi çeviri upload ettikleri için sadece fan çevirisi olan mangalarda ya da ippo gibi çok sonradan resmi çevirisi gelen mangalarda bu çözünürlük-görsel kalite konusunda pek yardımcı olmuyorlar. İşte burada da chainner devreye giriyor. Chainner'ın olayı tekli veya çoklu upscaling yapmanızı sağlıyor. Basitçe anlatayım.
1-) chaiNNer bu adrese gidip aşağıdaki görsele tıklayarak chainnerı indirip çalıştırın.

1698750031654.png

2-) ilk açtığınızda aşağıdaki görseldeki kısım yüklenmemiş olarak gelir, hepsini indirip kurun.

1698750108472.png

3-) ardından aşağıdaki 2 linke gidip;
4x FSMangaV2 ve.
4x eula digimanga bw v2 nc1 indirin herhangi bir klasöre çıkartın.
*Fsmanga renkli digimanga siyah beyaz sayfalar içindir. İsterseniz sadece FS kullanabilirsiniz. Digimanga renkli sayfaları siyah beyaz yapıyor aklınızda olsun.
4-) ardından chainnerı açın ve aşağıdaki adımları uygulayıp kaydet deyip herhangi bir isimle kaydedin.
A-) Chainner'ı açın. Soldaki menüden image file iteratoru seçin.

1698751020852.png

B-) ardından aşağıdakine benzer şekilde ayarlamaları yapın. Load ımage ıterator direkt seçili gelecek, diğerlerini ayarlayacakınız. Dikkat etmeniz gerekenler şunlar:
Load model ve resize to side kısmı. Ben renkli ve siyah beyaz için ayrı ayrı yapıyorum ama siz kafam karışır diyorsanız load modelde FS manga kullanın. Resize to side kısmı ise size kalmış 2700 en ideal değerlerden biridir.
Siyah beyaz ayarı;

1698751159068.png

Renkli ayarı;

1698751531445.png

Bu iki ayarı yaptıktan sonra görselde load model digimanga yazan için siyah beyaz, load model fsmanga yazan için renkli diye kaydedin. Bu ayar sadece bir kere yapılacak ondan sonra göstermediğim klasör seçimi yapılacak sadece. Yani bir kere ayarlayacaksınız ondan sonra sadece sol üstten file load diyeceksiniz bu şekilde gelecek. Sadece klasör seçeceksiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus benim gibi siyah beyaz ve renkli upscalingini ayrı ayrı yapacaksanız bunları ayırmanız lazım. Ben şöyle yapıyorum. Black ve renkli iki ayrı klasör oluşturuyorum. Manga diyelim ki 10 cilt. Bu 10 cildi ayrı ayrı Black ve renkli klasörüne atıyorum. Ardından Black klasörüne girip arama kısmına PNG yazıp tüm renkli sayfaları siliyorum, ardından JPG yazıp yine tüm renkli sayfaları siliyorum. Buna renkli yazı olan sayfalarda dahil. Black klasöründe sadece tamamen siyah beyaz olan görseller kalıyor. Ardından color klasörüne bu işlemin tam tersini renkli klasöründe yapıyorum. Yani önce PNG olarak aratıyorum siyah beyazları siliyorum renklileri tutuyorum, ardından JPG olarak aratıyorum renklileri tutuyorum siyah beyazları siliyorum. Böylece Black klasöründe sadece siyah beyaz sayfalalar, renkli klasöründe de sadece renkli sayfalar kalıyor. Dediğim gibi siyah beyaz ve renkli sayfaları ayırmakla uğraşmak istemiyorsanız load modelde fsmanga tercih edin. Benim böyle yapmamın sebebi digimanganın piyasadaki en iyi manga upscaling modeli olmalı.
*Bu ayarlar direkt üzerine yazar onu da belirteyim.
5-) Chainner'ı açıp üstten file load diyorum ve önce siyah beyazları koyduğum ana Black klasörünü veya black/manga adı V1 klasörünü seçiyorum. Burada tercih sizin ister tek seferde ana Black klasörünü seçip aynı anda 10 cildi upscale edersiniz isterseniz de 1 cilt 1 cilt upscale edersiniz.
6-) upscale işlemi bittikten sonra 60 MB'lık cildin 1 GB çıktığını görebilirsiniz. Sakin olun panik yapmayın. Bunun da çözümü var. Aşağıdaki linkteki programı indirip çalıştırın.
FastStone Photo Resizer - Powerful Image Converter/Resizer şöyle bir şey gelecek. Burası siz de boş olur mangayı upscale yaptığınız klasörü seçince sizde de buna benzer olur.

1698753193026.png

Hemen yan kısımdan add all diyerek sağ tarafa ekleyin.

1698753274345.png

Alttan output formatı JPEG seçin ve ayarları şöyle yapın.

1698753357716.png

Ben Quality'yi 96 seçtim ama siz başka bir şey seçebilirsiniz. 93'ün aşağısını önermem. V01+omake klasörünün upscale edilmiş boyutu aşağıda;

1698753579320.png

Output folder yani çıkış klasörünü seçip convert dedikten sonra şöyle bir ekran gelecek bitmesini bekleyin. Yes. No, yes to all, no to all vari bir soru sorduğu uyarı ekranı çıkarsa yes to all deyin.

1698753727084.png

Başlangıçta 909 MB idi convert işleminden sonra boyuta bakalım;

1698753855496.png

396 MB olmuş. Kabaca 510 MB'lık bir kazanç oldu. Şöyle mantık yürütebilirsiniz. Upscale işleminden sonra 12 GB'ye çıkan boyutu faststone ile 4.5-5 GB civarına indirebiliyorsunuz. Bunun istisnaları olabiliyor tabii. 12'den 4.5'a değil de 7ye inme gibi.

Anlatım bu kadar. Gelelim en önemli kısma burayı birazcık büyük yazacağım.

Bu rehberi uygulayabilmek için mangaları indirmiş olmanız gerekiyor. Bunun için hakunekodan faydalanabilirsiniz. Ayrıca; RAM'iniz 16'dan azsa işlemciniz ve ekran kartınız orta-üst seviye değilse hiç uğraşmayın, bir cildi upscale etmeniz saatler alır. Ben bu rehberi PC'si orta üst seviye olup benim gibi mangada görsel kaliteye, çözünürlüğe takık olanlar için yazdım, PC'sinde en fazla Counter-Strike oynayabilen arkadaşlar için değil. (onların da inşallah daha güzel PC'leri olur diyeyim de kızmasınlar :) )
----
Ben manga üzerinden anlattım ama siz uygun modellerle kendi resimleriniz için de yapabilirsiniz. Video kısmını bilmiyorum hiç denemedim.
-------------
1600 küsur mesajım var ilk kez bunu yapacam. Şu beğenmedim atan arkadaş neyi beğenmediğini belirtirse sevinirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı