Tanrı her şeyi biliyorsa imtihan olur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

VogonYolu

Decapat
Arkadaşlar tanrı herşeyi biliyor olarak kabul edelim. Şimdi bu tanrı cennet ve cehennem diye ayırdı imtihan yapıyor. İnsanları da iyi ya da kötüyü seçmesi için seçenek veriyor. İyiyi seçersen cennete gidiyorsun, kötüyü seçersen cehenneme. Ama hepsinin arka planında tanrı zaten biliyor her şeyi. Senin önüne iyiyi ya da kötüyü seçme şansı gelince bile senin iyiyi ya da kötüyü seçeceğini biliyor. Hepsinin ötesinde tüm yaşayan imtihan olan herkesin daha doğmadan önce biliyor ne gibi bir seçim yapacağını. Ve kimin cennete kimin cehenneme gireceğini biliyor. Tanrı madem insanların cehenneme girmesini istemiyor cehenneme girecek olan insanları neden yaratıyor? Yani eğer tanrı her şeyi biliyorsa imtihan diye birşey olmaz, imtihan varsa tanrı her şeyi bilmiyordur. Peki tanrı her şeyi bildiği halde bizi nasıl imtihan edebilir bunu açıklığa kavuşturabilir misiniz?

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Her ne yapacağımı yazmışsın önceden.
Günahı sevabı da işleten sensin madem:
Öyleyse neden bu cennet ve cehennem?

Ömer Hayyam

Peki öğretmen bugüne kadar Ali' nin itiraz ettiği, haksızlık bu dediği hangi şeye cevap olmuş yada bu konuda kılını kıpırdatmış
Sen sınav bittikten sonraki şeyleri soruyorsun. Sınav bittikten sonra öğretmeni Ali'nin itiraz ettiği, haksızlık olarak nitelendirdiği şeylerin aslını astarını kendisine elbet söyleyecek/gösterecektir. Ancak sınavdan sonra. Sınav esnasında bunları söylese, gösterse, nerede yanlış yaptığını, doğrunun nerede olduğunu belirtse sınavın ehemmiyeti kalır mıydı? Dünyada pek çok şey oluyor, masumlar ölüyor, zalimler güllük gülistanlık yaşıyor, çok mantıksız değil mi? Eğer kendini adar ve bunların mantığını araştırırsan inan bana bulursun, kalbin de feraha erer. Ancak ararsan bulursun. Ha zaten Efendimiz dışında herkesin nefsini düşüneceği kıyamet olarak inandığım (herkes inanmıyor olabilir) olay tecelli ettiğinde kimsenin aklında soru işareti kalmayacak. Ama tabi o zaman ya sınavı kazanmış olacağız, ya da kaybetmiş. Benim temennim orada kazananlardan olalım hepimiz.
sırf bunun için bir evren yaratmayı kendisine görev edinmiş
Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize kulluk ediniz. Umulur ki, böylece korunmuş (Allah'ın azabından kendinizi kurtarmış) olursunuz. 2:21
Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. 51:56
Allah'a kulluk edebilmek için elbette önce onu tanımak, varlığını ve kudretini bilmek ve kabul etmek, emirlerine uyup yasaklarından sakınmak gerekir. Bu da elbet kendi inancım olan İslama göredir. Bu dine mensup olmayan biri kendini bunlardan müstesna tutsa da aslında bu söylediklerim herkesi ilgilendirir, zira ayetlerde iman edenlere değil, tüm insanlara hitap ediliyor.

Teknolojik olarak şöyle örnek verebiliriz. İnsanoğlu bile yaptığı ürettiği ilk prototipi teste sokar testten geçerse seri üretim başlar.

"Tanrının bana verdiği" akıl ile ben tanrıyı reddediyorsam suçlu ben miyim?
Suçu isnat edecek kişi kuralları belirleyen kişidir. Bu konuda kimse de seni suçlayamaz elbet.
Ancak kuralları belirleyen birinin varlığına inandığım için, O'nun her şeyden önce adil olduğunu bildiğimden, hesap gününde herkese hak ettiği şekilde muamele edeceğine inancım tam.

Bu dine mensup olmayan biri kendini bunlardan müstesna tutsa da aslında bu söylediklerim herkesi ilgilendirir, zira ayetlerde iman edenlere değil, tüm insanlara hitap ediliyor.

Amerika'da doğmuş olsaydın bize İncil'den ayetler paylaşıp şöyle diyecektin:

Bu dine mensup olmayan biri kendini bunlardan müstesna tutsa da aslında bu söylediklerim herkesi ilgilendirir, zira ayetlerde iman edenlere değil, tüm insanlara hitap ediliyor.
O'nun her şeyden önce adil olduğunu bildiğimden, hesap gününde herkese hak ettiği şekilde muamele edeceğine inancım tam.

Maalesef katılmıyorum. Kadınlara karşı bariz bir tavrı var tanrının. Kendisini hep bir erkek olarak hayal ediyorum. Kadınların ikinci sınıf insan yerine konulduğu toplumlar da bunun bir yansıması.

Kadınlara karşı adil olmayan bir tanrının bana karşı da adil olacağını düşünmüyorum.

Beyler merak ediyorsanız Dr. Zakir Naik sorduğunuz bütün soruları cevaplıyor tavsiye ederim. Youtube adını yazmanız yeterli.

Beyler merak ediyorsanız Dr. Zakir Naik sorduğunuz bütün soruları cevaplıyor tavsiye ederim. Youtube adını yazmanız yeterli.

Kendisinin özgür giyinen kadınların taciz edilmeyi hak ettiğini söyleyen vaazlarını dinledim. Bilginize...

Tam bir laf cambazı, diğer bütün "yanlışlara kılıf uydurmaya çalışanlar" gibi.

Neyse, bu konu yine kimsenin diğer dinlere bakmadan çocukluktan beri kendine verilen dini sanki kendi seçmiş gibi en doğru inanış olduğunu iddia ettiği bir tartışmaya dönüştü. Din ile siyaset yapıp halkın cebini boşaltanların ülkesinde felsefe yapmak için daha erken...

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı