Tekvando Müsabakası İçin Taktik Önerisi

Öncelikle Merhabalar. Taekwondo ile uğraşıyorum ve tam 2 hafta sonra müsabakalar başlıyor. Maç için hiçbir taktik geliştirmedim. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu arada 61 kilodan yıldızlar sikletinde giriyorum müsabakaya. Daha önce çok müsabaka yapmış deneyimli arkadaşlar taktik verirse çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler...

Öncelikle Kick Box ve Muay Thai yapıyorum uzun zamandır. Rakibinin hangi ayağının önce olduğuna bak. Korunma açısından ona göre bir refleks yapabilirsin. Sonra rakibin ofansif veya defansif oluşuna bak. Ayaklarının uzunluğuna göre yakın veya uzak dur. Bana kalırsa hangi ayağını kullandığını tespit ederek yakın durmaktır. Düz veya dairevi iki tekmeyi atabiliyorsa biraz korkmalısın:) Bence asıl taktik ayaktadır. Rakibin de hangi ayağının önde olduğuna bakacağı için, sen ters ayağını öne koyup yaklaşınca değiştir.

Son düzenleme:
Öncelikle hemen kapışmaya başlama defansif kal rakibinin oyun tarzını oynayış şeklini öğren sonra ona karşı yapabileceklerini düşün ve yap.

Kontrolü elinde tutmaya çalış. Müsabakayı sen yönlendir. Tabikide şuursuzca rakibe saldır demiyorum. Sadece ilk hamleleri sen yap ve mümkünse kaçırsan bile counter yememeye dikkat et. Eğer düzgün atak yaparsan zaten rakip ya darbe alır ya da hamleden kurtulmaya çalışır. Bu sayede counter da yememiş olursun. Şimdiden başarılar dilerim.

Kardeşim 1.5 yıldır tekvando ile uğraşıyorum. Benden sana tavsiye ön ayağını çok iyi kullan ve sürekli puşelerle rakibi dövüştürme. Aynı zaman da rakibine hemen saldırma, onu gözlemle ayak hareketlerine bak.

Eskiden tekvando yapmıştım. Bana göre tekvandoda en iyi yapılması gereken şey rakibin tekmesini boşa çıkartabilecek kadar reklekslerini geliştirmendir. Ondan sonra rakibin her zaman tekmeyi boşa sallayacak, sen ise böyle bir durumda onu savunmasız yakalayacaksın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı