Thermalright Phantom Spirit alınır mı?

mayob

Centipat
Daha fazla  
RAM
Gskill 16 GB Ripjaws V DDR4 3600MHz CL 18
Ekran kartı
Gainward GeForce RTX 4060 Ti
Anakart
Gigabyte B450M K
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X
Merhaba.

Thermalright Phantom Spirit 120 SE almayı düşünüyorum fakat bazı sorularım var. 6 ay önce aldığım sistem, içinde Power Boost NOBLE 120 sıvı soğutucu takılı olarak geldi. Şu ana kadar 60Hz'lik bir monitör kullandığım için sıcaklık konusunda problem yaşamıyordum fakat geçenlerde aldığım 240Hz'lik monitörle beraber CPU sıcaklığı yük altında 75-80'leri görmeye başladı. En son Starfield'da 85'i görmemle beraber kaliteli bir soğutucu arayışına girdim ve Phantom Spirit'te karar kıldım.

Kasa olarak Vento VG15FE kullanıyorum, size hava akışını da belirterek içini göstereyim:
IMG_20240427_165805.jpg
Şimdi sorulara geçebiliriz:

1 - Almaya Değer Mi?

İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda aşağı yukarı 10-15 derecelik ısı düşüşü yakalanabileceğini keşfettim fakat yine de bazı şüphelerim var. Kasa içi hava akışına bağlı olarak soğutucunun performansında değişiklikler olabiliyormuş. Bu kadar para bayıldıktan sonra yine 75-85 dereceleri görme ihtimalim var mıdır acaba?

2 - Kasaya Sığar Mı?

RAM'lere çarpma ya da kasanın dışına taşma ihtimali var mı? Nasıl bir ölçüm yapacağımı bilmediğimden sizlere sorayım dedim.

3 - Gürültü Seviyesi Nedir?

Yük altındayken aşırı yüksek ses çıkardığına dair yazılar gördüm, ne derece doğrudur bilemiyorum.

Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ortalamada 80'i geçmediği sürece soğutucunuz başarılıdır ki çözünürlüğü bilmiyorum ama 4060 Ti beslemeye çalıştığı düşünülürse de bence değerleri normal.
Ürün alınır mı? İhtiyaç varsa F/P ürünü olarak alınır ama hem F/P olacak hem gürültüsü olmayacak hem bloğu şöyle böyle olacak derseniz o olmaz tabi. Kasaya sığar mı? Onun ölçümü siz yapmayacaksanız, kasanın sitesinden ya da içinden çıkan kitapçıktan desteklediği ölçüyü öğrenip aynı şekilde soğutucunun da sitesindekiyle karşılaştırarak bakacaksınız.

Başlığa cevap veriyorum ;
Phantom spirit (gaming gen TR) şuan en F/P soğutucu olabilir. Alınacaksa en iyi seçeneklerden birisidir.
DİP NOT : 7500F ile bu soğutucuyu kullanan tanıdığım var. İşlemciyi %30 civarı bir devir ile (500rpm falan) oyunda 65 derece civarında tutuyor. O işlemci ile onu ful hıza çıkarman gerekeceğini pek sanmıyorum.

Ortalamada 80'i geçmediği sürece soğutucunuz başarılıdır ki çözünürlüğü bilmiyorum ama 4060 Ti beslemeye çalıştığı düşünülürse de bence değerleri normal.
Ürün alınır mı? İhtiyaç varsa F/P ürünü olarak alınır ama hem F/P olacak hem gürültüsü olmayacak hem bloğu şöyle böyle olacak derseniz o olmaz tabi. Kasaya sığar mı? Onun ölçümü siz yapmayacaksanız, kasanın sitesinden ya da içinden çıkan kitapçıktan desteklediği ölçüyü öğrenip aynı şekilde soğutucunun da sitesindekiyle karşılaştırarak bakacaksınız.
1080p'de kullanıyorum. Sıcaklıklar 60 bandına inse kabulümdür. 75 ve sonrası yüksek bence.

1080p'de kullanıyorum. Sıcaklıklar 60 bandına inse kabulümdür. 75 ve sonrası yüksek bence.
Sürekli 80 üzerinde çalışıyorsa zaten sıkıntı vardır. Ortalamada kaç olduğu ve ayarlar önemli. Ha illa soğutucu değiştirmek istiyorum diyorsanız (ki açıkçası soğutucunuzun firması takdir ettiğim bir firmada değildir maalesef) da siz bilirsiniz tabi. Belirttiğimiz gibi ürün F/P ürünüdür.
Fakat aklınızda olsun (kontrol etmeniz amaçlı) CPU sıcaklığından bağımsız olarak FPS drop yeme sebebiniz RAM yetersizliği de olabilir. Zira Scarfield gibi güncel oyunlar zaten temel olarak 16 GB istiyor, yüksek ayarlarda olası RAM artışında da drop yiyor olabilirsiniz.

Sürekli 80 üzerinde çalışıyorsa zaten sıkıntı vardır. Ortalamada kaç olduğu ve ayarlar önemli. Ha illa soğutucu değiştirmek istiyorum diyorsanız (ki açıkçası soğutucunuzun firması takdir ettiğim bir firmada değildir maalesef) da siz bilirsiniz tabi. Belirttiğimiz gibi ürün F/P ürünüdür.
Fakat aklınızda olsun (kontrol etmeniz amaçlı) CPU sıcaklığından bağımsız olarak FPS drop yeme sebebiniz RAM yetersizliği de olabilir. Zira Scarfield gibi güncel oyunlar zaten temel olarak 16 GB istiyor, yüksek ayarlarda olası RAM artışında da drop yiyor olabilirsiniz.
Genellikle 75-80 arası çalışıyor. Her oyunu 1080p'de ve olabilecek en yüksek ayarlarda çalıştırıyorum. Fakat Black Mesa gibi kaç senelik oyunda bile 75 civarına çıkıyor olması canımı sıkıyor. Phantom Spirit ile 60-70 arası bir sıcaklığa inebileceğimi bilsem direkt satın alacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı