Çözüldü "The term 'G++' is not recognized as the name" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

etpirexx

Centipat
Daha fazla  
Çıldıracağım abi. HTML, CSS, JS hariç C++ gibi dillerde kodlarım hiçbir şekilde çalışmıyor, bir sürü uygulama denedim yeni başladım kod yazmaya ama soğudum. Bir sürü farklı cihazdan kod yazdım hiçbiri çalışmıyor. VS Code açıyorum yeni dosya oluşturup dili C++ yapıyorum yazıyorum run code diyorum, hello world bile çalışmıyor. Farklı sitelerden kodlar denedim aynısını yazdım kopyaladım, output kısmında kırmızı yazıları çıkıyor böyle ama 0 hata gösteriyor. Yrdım edin, output kısmı da bu:

Kod:
PS C:\Users\utkuo> cd "C:\Users\utkuo\AppData\Local\Temp\" ; if ($?) { g++ tempCodeRunnerFile.cpp -o tempCodeRunnerFile } ; if ($?) { .\tempCodeRunnerFile }
g++ : The term 'g++' is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable program. Check the spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and try again.
At line:1 char:53
+ cd "C:\Users\utkuo\AppData\Local\Temp\" ; if ($?) { g++ tempCodeRunne ...
+ ~~~
 + CategoryInfo : ObjectNotFound: (g++:String) [], CommandNotFoundException
 + FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException

Mesela burada hello world yazmaya çalışmıştım C++ ile ama output yerine bunu yazıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Öncelikle sakin ol ve bir papatya çayı kap çünkü Javascript gibi bir dilden C++'a geçmek gerçekten sancılı bir süreç :D

Bilgisayarında g++ compilerı yok gibi gözüküyor. VSCode bir editör, derleyici değil. O yüzden kodu yazıp direkt çalıştırırsan sana hiçbir çıktı veremez. Bir IDE kullanmayı deneyebilirsin. DevC++ veya Visual Studio önerimdir. IDE kullanmak istemiyorsan Installing c++/g++ on Windows g++'ı buradaki anlattığı gibi indir, kodlarını da CMD üzerinden gerekli komutlarla derle.

Ayrıca konunun başlığında C# yazıyor ama sanırım yanlış yazılmış, moderatör arkadaşlar düzeltebilir.
Öncelikle sakin ol ve bir papatya çayı kap çünkü Javascript gibi bir dilden C++'a geçmek gerçekten sancılı bir süreç :D

Bilgisayarında g++ compilerı yok gibi gözüküyor. VSCode bir editör, derleyici değil. O yüzden kodu yazıp direkt çalıştırırsan sana hiçbir çıktı veremez. Bir IDE kullanmayı deneyebilirsin. DevC++ veya Visual Studio önerimdir. IDE kullanmak istemiyorsan Installing c++/g++ on Windows g++'ı buradaki anlattığı gibi indir, kodlarını da CMD üzerinden gerekli komutlarla derle.

Ayrıca konunun başlığında C# yazıyor ama sanırım yanlış yazılmış, moderatör arkadaşlar düzeltebilir.

Çözüm

çok teşekkür ederim çalıştı :)

Önceden yazdığın kodları tarayıcı işliyordu, VS Code değil. Şimdi tarayıcı dışında bir şeye ihtiyacın var.

DevC++'tan uzak dur. Visual Studio olur.
İlla VS Code kullanacağım diyosan senin seviyendeki biri için en rahatı şu arkadaş olur.
teşekkür ederim :)

Geri
Yukarı