TP-Link AX10 router performansı düşük

ego_1981

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Superonline 1000MBPS (daha önce 100Mbps vardı) internete yeni geçtim, daha önce kullandığım ve memnun olduğum TP-Link AX10 routera lan kablosu (CAT8) ile modemi bağlayarak interneti kablosuz olarak evde paylaşıyorum. Fakat şöyle bir sorunum var Speedtest yaparken 1000MBPS hızlarına kablosuz olarak router üzerinden erişemiyorum 600-850Mbps'lerde kalıyor hızım. İşin garip yanı Superonline'nın verdiği ZTE H3600p V9 modemin üzerinden 985Mbps hızları kablosuzda verebiliyor. Performansı düşük olur diye başta ağını açmadığım modem TP-Link router'ımdan nasıl daha iyi performans veriyor anlamadım. Bir akıl verebilecek biri var mı? Yoksa routerı kaldırıp modem üzerinden kablosuz ağı kullanacağım. Teşekkürler.

Modemden Router üzerine direkt kablolu bağlantı imkanı varsa o şekilde yapıp interneti dağıtabilirsin çünkü internet dağılırken hız düşer gerek duvarlar gerek kapılar gibi gürültü sebepleri sinyalleri zayıflatır yüksek hızlarda genellikle paket kaybı daha çok olur bundan kaynaklı hızın düşüyor olabilir

Modemden Router üzerine direkt kablolu bağlantı imkanı varsa o şekilde yapıp interneti dağıtabilirsin çünkü internet dağılırken hız düşer gerek duvarlar gerek kapılar gibi gürültü sebepleri sinyalleri zayıflatır yüksek hızlarda genellikle paket kaybı daha çok olur bundan kaynaklı hızın düşüyor olabilir
Konuyu yanlış anladınız sanırım kablolu olmasına rağmen modem Router arası bağlantı hızı düşük kalıyor. Kablodandır diye cat8 eternet kablo bile aldım

Daha önce eski modemim wifi5 diye router aldım (wifi6) yoksa sorun oluyordu oyunlarda ping vs. ,güncelde şimdi interneti 1000 mbps geçirince yeni modem verdiler (wifi6) ben de modemle router kıyaslama yaparken durumu fark ettim. Teknik özellik olarak router modemden daha iyi ama emin olmamakla birlikte aklıma gelen, router da internet hızını blans yapan bir özellik var. Yani hızın tamamını tek bir kullanıcı bloke etmesin diye ayarlıyor yazılımıyla ve aktif kullanıcıların hepsi internetten faydalanıyor. Burda da soru işareti 100mbps hızdayken hız testlerinde sorun olmuyorduda 1000mbps neden oluyor akla geliyor😬😬😬 Son olarak routerı devre dışı bıraktım ve modemle interneti dağıtıyorum😬

Daha önce eski modemim wifi5 diye router aldım (wifi6) yoksa sorun oluyordu oyunlarda ping vs. ,güncelde şimdi interneti 1000 mbps geçirince yeni modem verdiler (wifi6) ben de modemle router kıyaslama yaparken durumu fark ettim. Teknik özellik olarak router modemden daha iyi ama emin olmamakla birlikte aklıma gelen, router da internet hızını blans yapan bir özellik var. Yani hızın tamamını tek bir kullanıcı bloke etmesin diye ayarlıyor yazılımıyla ve aktif kullanıcıların hepsi internetten faydalanıyor. Burda da soru işareti 100mbps hızdayken hız testlerinde sorun olmuyorduda 1000mbps neden oluyor akla geliyor😬😬😬 Son olarak routerı devre dışı bıraktım ve modemle interneti dağıtıyorum😬
Aklıma gelen bir diğer problem ise acaba altyapıdan mı kaynaklı bu arada bundan kaynaklı olacağını çok düşünmüyorum ben ama yine de söylemek istedim 😅 internet hızını biraz düşürmelerini isteyebilirsin daha stabilize bir yöntem olabilir

Geri
Yukarı