TUF Z790 Plus Wi-Fi BIOS güncellemeden sonra oyunlarda FPS azaldı

Hüseyin Yrkby

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
intel i9 13900K ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 TridentZ DDR5 cl 28 64GB asus tuf z790 plus wifi ASUS ROG STRIX LC II 360 asus tuf 120 fan ASUS TUF GAMING 1000G 1000W 80+ Gold PSU
Meslek
mekatronik mühendisi
Arkadaşlar bilgisayara 1 2 hafta önce format attım. Sonrasında BIOS sürümünü de güncelleyerek driverlarımı kurdum fakat formattan önce aldığım FPS'leri şu an alamıyorum. Anakartım TUF Z790 Plus Wi-Fi işlemcim i9 13900K ve ekran kartımda RTX 4080. Acaba yanlış bir şey mi? Yaptım yardımcı olabilirseniz sevinirim.

BIOS güncelleyince aynı zamanda ayarlar sıfırlanır, daha önce yaptığınız ayarlar varsa tekrar yapmanız lazım, ilk olarak XMP'yi açabilirsiniz.
Onları yaptım yazmayı unutmuşum kusura bakmayın.

ETS de 300 FPS alıyordum şu an 150 165.
LoL'de sınırsız yapımca 950 üzeri veriyordu şu an 560.
Manor Lords'ta sınırsızda 320 civarı iken şu an oyunu hızlandırınca 85e kadar düşüyor.
Yaşadığınız soruna bir örnek verir misiniz, hangi oyunda ne kadar düşüş oldu?

Bunun birçok sebebi olabilir, problem olarak değil, performans düşüklüğü olarak değerlendirmek lazım, Windows performans ayarları, NVIDIA ayaları, BIOS güncellendiğinde bir limitleme ayarı gelmiş olabilir, Afterburner ile verileri kontrol etmek lazım, ne ne kadar verimli çalışıyor, oradan bir ipucu yakalanabilir.

Bunun birçok sebebi olabilir, problem olarak değil, performans düşüklüğü olarak değerlendirmek lazım, Windows performans ayarları, NVIDIA ayaları, BIOS güncellendiğinde bir limitleme ayarı gelmiş olabilir, Afterburner ile verileri kontrol etmek lazım, ne ne kadar verimli çalışıyor, oradan bir ipucu yakalanabilir.
Afterburner dediğiniz MSI programıydı sanırım OCCT ile baktığımda bir sıkıntı çıkmamıştı bir de onunla deneyelim ilginiz için teşekkür ederim.

Bence herhangi bir sorun yok gibi duruyor anlarsanız sizde bir bakın hocam.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    15,7 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Geri
Yukarı