Çözüldü Ubuntu'da bazı uygulamaların ekranı yırtılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DeltaDeveloper

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Windows 11 Home Single Language 22H2, İntelCore İ3
Merhaba. Laptopuma Dual boot olarak Ubuntu kurmuştum ama cihaz yavaşladığı için bu sefer VirtualBox ile Ubuntu 23.10.1 kurdum. Fakat nedense kurduğum tüm Linux işletim sistemlerinde (Ubuntu dahil) bazı uygulamaların ekranları bozuk ya da siyah gözüküyor. Bu sorunu sadece GNOME masaüstü ortamlarında yaşadım. Mesela Visual Studio Code'ya da idle açtığımda uygulamanın görüntüsü çok karmaşık ve bozuk gözüküyor. Örnek bir ekran görüntüsü ekledim.

1708038095875.png

Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Grafik kartı olarak Intel(R) UHD Graphics kullanıyorum ve işlemcim ise Intel Core i3.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba. Laptopuma Dual boot olarak Ubuntu kurmuştum ama cihaz yavaşladığı için bu sefer VirtualBox ile Ubuntu 23.10.1 kurdum. Fakat nedense kurduğum tüm Linux işletim sistemlerinde (Ubuntu dahil) bazı uygulamaların ekranları bozuk ya da siyah gözüküyor. Bu sorunu sadece GNOME masaüstü ortamlarında yaşadım. Mesela Visual Studio Code'ya da Idle açtığımda uygulamanın görüntüsü çok karmaşık ve bozuk gözüküyor. Örnek bir ekran görüntüsü ekledim.

Eki Görüntüle 2117514

Grafik kartı olarak Intel(R) UHD Graphics kullanıyorum ve işlemcim ise Intel Core i3.

Sanal işletim sistemi üzerinden log out atıp kullanıcıya tıkla. Sağ altta ayar simgesi gözükecek, onu seçip GNOME on xorg(Ubuntu on xorg biçminde de olabilir) seçeneğini seç ve giriş yap.
Merhaba. Laptopuma Dual boot olarak Ubuntu kurmuştum ama cihaz yavaşladığı için bu sefer VirtualBox ile Ubuntu 23.10.1 kurdum. Fakat nedense kurduğum tüm Linux işletim sistemlerinde (Ubuntu dahil) bazı uygulamaların ekranları bozuk ya da siyah gözüküyor. Bu sorunu sadece GNOME masaüstü ortamlarında yaşadım. Mesela Visual Studio Code'ya da Idle açtığımda uygulamanın görüntüsü çok karmaşık ve bozuk gözüküyor. Örnek bir ekran görüntüsü ekledim.

Eki Görüntüle 2117514

Sanal işletim sistemi üzerinden log out atıp kullanıcıya tıkla. Sağ altta ayar simgesi gözükecek, onu seçip GNOME on xorg(Ubuntu on xorg biçminde de olabilir) seçeneğini seç ve giriş yap.

Çözüm

Yardım için teşekkür ederim. Fakat bu yöntemi her sistem açıldığında tekrarlamak yerine terminal ya da başka bir yöntem ile otomatik olarak giriş yapmasını nasıl sağlayabilirim?

Yardım için teşekkür ederim. Fakat bu yöntemi her sistem açıldığında tekrarlamak yerine terminal ya da başka bir yöntem ile otomatik olarak giriş yapmasını nasıl sağlayabilirim?

Hocam bunu bir kez yapmanız yeterli. O girişte GNOME'u nasıl başlatacağınızı seçiyor ve tekrar değiştirene kadar tercihiniz öyle kalıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı