Çözüldü USB kırıldıktan sonra bilgisayar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tekila

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
ögrenci
Arkadaşım bilgisayarının ön USB portundaki kulaklığı çıkarırken kırmış ve uyarı olarak fazla güç isteniyor benzeri bir uyarı almış. Bilgisayarı kapatıp açmış ve bilgisayar açılmamış. Bilgisayar şu ekrana kadar geliyor ve kapanıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

IMG-20210413-WA0001.jpg

Çözüm
Arkadaşım bilgisayarının ön USB portundaki kulaklığı çıkarırken kırmış ve uyarı olarak fazla güç isteniyor benzeri bir uyarı almış. Bilgisayarı kapatıp açmış ve bilgisayar açılmamış. Bilgisayar şu ekrana kadar geliyor ve kapanıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eki Görüntüle 973102
Kısadevre arızası veriyor. Kırılan ön panelin kablosunu anakarttan çekin düzelir.
Siz burda laptopum yavaş diye bir konu açmış olsaydınız ve ben "Açın bilgisayarı fanları temizleyin zaten basit bir işlem deseydim. Bana karşı ne hissederdiniz 😂

Arkadaş problemin ne olduğunu anlamak için de foruma atmış olabilir. Zaten ben de nasıl çözüleceğinin bilgisini verdim sizin gibi. Hangisini seçeceğine siz değil konu sahibi karar versin bırakın. Gereksiz gerginlik çıkarmak neden onu anlamadım.
Ki A320-M kartının ön panelinde 1 değil 6 tane kablo var. Hangisini çıkaracak hangisi kalacak. Kısa devre nerede oluşuyor bilmiyoruz. Eğer Power tuşu da ön panele bağlıysa, artık iki tane kablo çıkartırsınız düz kontak ile PC çalıştırır arkadaş.
USB kırıldığı için sorun yaşayan kişiye yazılımsal değil demek zaten gereksiz. Kendisi de yazılımsal değil kırılan USB kaynaklı olduğunun farkında zaten.

Aynı zamanda donanımsal olmasına rağmen BIOS dan ilgili USB portu Disable ederek de çözülebilir. Yani yanlış yönlendiriyorsunuz.

Servise götürün demek bir çözüm önerisi değildir.

Yanlış bilgi ve yönlendirme yaptığınız için kızgın attım. Siz gerildiniz uzatıyorsunuz.
Herkese teşekkürler, ön panelin kablosunu çektim düzeldi. Bu garanti kapsamına girer mi ? Bu portu nasıl onarabilirim ?
Çözüm olarak işaretlerseniz, aynı sorunu yaşayan başka kullanıcılarda faydalanabilir. En azından basit bir arıza için servis yollarına düşmekten ve basit bir sorunu çok ciddi bir şey zannetmekten kurtulurlar :)

Kendiniz kırdığınız için garanti kapsamında olmayabilir, danışın. Çok da dert etmeyin 20-100₺ arası bulunuyorlar piyasada.

Çözüm derken kastettiğim portu iptal etmeden yapılacak bir işlem.

Servise götürün demek bir çözüm önerisi değildir.

Sadece servise götürün demedim.

Aynı zamanda donanımsal olmasına rağmen BIOS'dan ilgili USB portu Disable ederek de çözülebilir. Yani yanlış yönlendiriyorsunuz.

Haklısın aklıma gelmedi.

Yani yanlış yönlendiriyorsunuz.

Yanlış yönlendirme yaptığımı düşünmüyorum. Aynı çözümü söyledik zaten farkındaysanız.

En azından basit bir arıza için servis yollarına düşmekten ve basit bir sorunu çok ciddi bir şey zannetmekten kurtulurlar

Sorunun veya çözümün basit olması onu kendi kendine yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Ön panel çıkartırken anakartı da çıkaracak. Statik elektrik önlemlerini vs de anlatın da tam çözüm olsun. Farkındaysanız çözümünüze bir şey demiyorum. Çünkü aynı şeyi ben de önerdim zaten. Kimseye de evinde anakartını sökmesini tavsiye etmiyorum. Sorunu söylerim, çözüm yollarını söylerim. Hangisini seçeceğine konu sahibi karar verir. Sizin yargılamanız oldukça garip geldi.

Bazı şeylerin evde, önlemsiz yapılmaması gerekir. Farklı düşünüp farklı tarzda cevaplar verdik. Ben size karşı ilk anda bir şey söylemedim ama siz sanki dünyayı yok etmişim gibi yazı yazıyorsunuz. Garibime gitti sadece.

Geri
Yukarı