Çözüm VMware Virtual "Ethernet Adapters in Promiscuous Mode" hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cermen

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Network topolojileri üzerinde çalışıyorum. Şöyle bir sorunum vardı, günlerdir çözememiştim, şimdi temiz kafayla başına oturunca yaptım. Unutmadan hemen not almam lazım, o yüzden buraya yazıyorum.

HATA:

Ubuntu'da VMware Workstation kurdunuz ve bunun içersinide sanal makine çalıştırmak istiyorsunuz ama makineyi açınca karşınıza şöyle bir uyarı çıkıyor.

The virtual machines operating system has attempted to enable promiscuous mode on adapter Ethernet0. This is not allowed for security reasons.

eve3.png

Eğer dikkate almayıp devam ederseniz sanal makineye taktığınız network kartı sağlıklı çalışmıyor.

HATANIN SEBEBİ:

Burada diyor ki, Ubuntu'da oturum açtığınız hesabın bu network kartını her türlü kullanabilmek için yeterli yetkisi yok.

ÇÖZÜM:

2 çözümü var.
Ya yeni bir grup oluşturup mevcut kullanıcını bu grubun içine sok ve network kartı üzerindeki izinlerini düzenle ya da tüm kullanıcıların izinlerini düzenle.

Zaten kendi Lab ortamımda çalıştığım için başka bir oturum hesabım yok. Daha basit olan ikinci çözüme yöneliyorum.

Kendi çalışmamda ben sanal makineye vmnet8 isimli NAT adaptörünü takmıştım. Yani bunun izinlerini ayarlamam gerekiyor ama kim bilir bu dosya nerede..
VMware dökümanı demiş ki, aldığınız hata mesajı tam olarak şu şekildeyse aradığınız vmnet dosyası /udev/devices/ dizinindedir oraya bakın:

The virtual machines operating system has attempted to enable promiscuous mode on adapter Ethernet0. This is not allowed for security reasons.

udev dizinini alt üst ediyorum ama vmnet diye bir dosya gözükmüyor.

eve5.png

Belki başka yerdedir deyip tüm sistem içinde vmnet8 isimli dosyayı arıyorum ve sonunda /dev/ dizininde çıkıyor.

eve6.png

eve7.png

Burada terminali açıp şakk diye yetkiyi veriyorum.

chmod a+rw vmnet8

eve8.png

SONUÇ:

Sanal makineye res atıyorum ve açılırken bir daha bu uyarıyı vermiyor.

Kaynağı da bırakayım dursun burada.

Bilenler için belki çok basit bir şeydir ama Linux'un acemilik döneminde böyle rehberler bazen işe yarıyor. Umarım bunun da faydası olur. Kendinize iyi bakın.🙂

Son düzenleyen: Moderatör:
Promiscuous mode nedir onu açıklayayım ben de.
Normalde sanal makine sadece kendisine gelen ağ verisini görebilir. Promiscuous modu açık olduğundaysa bütün ağ trafiğini yakalayabilir. Sanal makine, izole bir sanal makine olmaktan bi' tık çıkıyor böyle olunca.
Güvenlik riskini anlatabilmişimdir umarım ♥️

Promiscuous mode nedir onu açıklayayım ben de.
Normalde sanal makine sadece kendisine gelen ağ verisini görebilir. Promiscuous modu açık olduğundaysa bütün ağ trafiğini yakalayabilir. Sanal makine, izole bir sanal makine olmaktan bi' tık çıkıyor böyle olunca.
Güvenlik riskini anlatabilmişimdir umarım ♥️
Teşekkürler hocam ek bilgi için. VM'i internete çıkarabilmem gerekiyor o yüzden NAT kullandım ama Host-only adapter'da böyle bir risk olmaz değil mi?

Geri
Yukarı