Volkswagen Bora 1.6 8 Valf alınır mı?

xNereY

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI GTX 1660 Super Gaming X | AMD Ryzen 3500X | Gigabyte B450M S2H | GSkill (8x2) 16 GB 3200 MHz | WD Blue 1 TB - WD Blue SN570 500 GB | Corsair Spec-Delta RGB / Corsair 550W 80+ PSU
Selamlar, 2000 model Volkswagen Bora almayı düşünüyoruz ancak yağ yakmasından dolayı çekinmiyor değilim. Araç tanıdıkta ve yakın zamanda yaklaşık 500-550 KM civarında yol yaptı, bu süreçte tapa gaz olmak üzere 400ml yağ eksilttiğini biliyoruz.

Yağ yakmasında bu aracın kronik olduğu bilinen bir şey ama ne diyorsunuz? Sizce alınır mı? 500 km'de 400ml fazla bir değer mi? Bora süren arkadaşlardan tavsiye almam gerekirse nelere dikkat etmem gerekir? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir motor ustasına gidip durumu anlatıp bilgi ve varsa masraf detayı alabilirsin. Beklentinizi bilmiyorum ama 8 Valf arabalar genelde gitmez, yolda üzer.

500 kilometrede 400 ml gerçekten fazla bir değer ama bu nasıl ölçüldü? Normal şartlarda sağlıklı bir motorun 2 bakım arasını çıkarabilmesi gerekir. Bu da 10 bin km'de aşağı yukarı 1 litre civarı bir yağ tüketimine denk gelir. Dip gaz yapılması önemli değil sağlıklı bir motor dipgazda da bu kadar yağ eksiltmemeli. Ayrıca motora konulan yağ motora uygun değilse ya da sahte bir yağsa o da eksiltme yapıp yanıltabilir. Şüpheli bir durum. Daha önce 284 bin kilometrede sattığım Volvo S40 aracımda daha 200 binli kilometrelerin başındayken 7000 kilometrede 2 litre gibi bir yağ tüketimi oluşunca epey moralim bozulmuştu. Tabii motor açılacaklar, üst kapak kurtarmaz alt zayıf kalır demeler 2018-2019'lu yıllar için 5 haneli rakamlar falan derken sonra araştırdım ki motora koyduğumuz yağ orijinal değilmiş. Araştırıp doğru bir yağ koyunca 10 bin kilometreyi yarım litre civarı bir kayıpla çıkarmaya başladım.

O yüzden şüpheli bir durum varsa ya eski Volkswagenlerin dilinden anlayan bir usta bulun ona sorun ya da o arabayı almayın. Arabadan sebep tanıdığınızla da kötü olursunuz.

Bir motor ustasına gidip durumu anlatıp bilgi ve varsa masraf detayı alabilirsin. Beklentinizi bilmiyorum ama 8 Valf arabalar genelde gitmez, yolda üzer.
Hocam babamla aktif olarak süreceğiz, aracın gidişine pek önem vereceğimizi sanmıyorum. Benim aktif trafikteki ilk tecrübe edeceğim araba olacak, çok hıza gerek yok bence. 😄

Ek olarak babam da çok hız seven birisi değil ve aracın yıllarca bizde kalacağını düşünmüyorum, muhtemel olarak 2024 ortasına kadar bizden çıkmış olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

500 kilometrede 400 ml gerçekten fazla bir değer ama bu nasıl ölçüldü? Normal şartlarda sağlıklı bir motorun 2 bakım arasını çıkarabilmesi gerekir. Bu da 10 bin km'de aşağı yukarı 1 litre civarı bir yağ tüketimine denk gelir. Dip gaz yapılması önemli değil sağlıklı bir motor dipgazda da bu kadar yağ eksiltmemeli. Ayrıca motora konulan yağ motora uygun değilse ya da sahte bir yağsa o da eksiltme yapıp yanıltabilir. Şüpheli bir durum. Daha önce 284 bin kilometrede sattığım Volvo S40 aracımda daha 200 binli kilometrelerin başındayken 7000 kilometrede 2 litre gibi bir yağ tüketimi oluşunca epey moralim bozulmuştu. Tabii motor açılacaklar, üst kapak kurtarmaz alt zayıf kalır demeler 2018-2019'lu yıllar için 5 haneli rakamlar falan derken sonra araştırdım ki motora koyduğumuz yağ orijinal değilmiş. Araştırıp doğru bir yağ koyunca 10 bin kilometreyi yarım litre civarı bir kayıpla çıkarmaya başladım.

O yüzden şüpheli bir durum varsa ya eski Volkswagenlerin dilinden anlayan bir usta bulun ona sorun ya da o arabayı almayın. Arabadan sebep tanıdığınızla da kötü olursunuz.
Orijinal yağ konusunda haklısınız, emin olun ki hiçbir fikrim yok. Şüpheli bir durum olduğunu zannetmiyorum, sıfır alınan araçlarda bile yağ eksiltme oluyor Volkswagen dahil.

Bilemiyorum dediğiniz gibi kontrol ettirmek gerekiyor, belirttiğim kişi aracı aktif olarak sürmekte ve genellikle araç sattığı insanlar tanıdıklarımız, hepsi çok memnunlar. Bazı yerlerde Volkswagen'in Bora'da olan motoru için yağ eksiltmesinin normal olduğunu, fabrika bunu bilerek ayarladığını ve böyle motorun daha sağlıklı olduğunu aktarmışlar. Araç gerçekten çok güzel, umarım bir problem çıkmaz diyelim.

Ekstra önerdiğiniz bir şey var mı?

Geri
Yukarı