Çözüldü WhatsApp mevcut uygulama hatası veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

animloss

Hectopat
Makaleler
2
Merhabalar,
WhatsApp'ın sürümünden dolayı yedeğini alıp silmiştim. Şimdi WhatsApp'ı Play Store'dan yüklemeye çalıştığımda WhatsApp yüklenemiyor hatası alıyorum. Aynı zamanda WhatsApp'ın resmi sitesindeki APK dosyasını yüklemeye çalıştığımda "Bu mevcut uygulamaya ait güncellemeyi yüklemek istiyor musunuz? Mevcut verileriniz silinmez." yazılı bir uyarı metni karşıma çıkıyor fakat WhatsApp yüklü değil. Uygulamalar kısmından "com.WhatsApp" araması yaptım fakat önüme bir sonuç çıkmadı. WhatsApp ile ilgili herhangi bir uygulama da yok. Dosyalar uygulamasından WhatsApp klasörünün ismini değiştirdim, hatta her şeyi PC'ye atıp sildim ama yine olmadı. Muhtemelen eski WhatsApp uygulamasından bir kalıntılar mevcut. Bunları nasıl bulabilir ve silebilirim? (Ek olarak; cihaz önbelleğini temizledim, Play Store verilerini temizledim.)

Çözüm
Hocam sıfırlamayı denediniz mi?
Neyi hocam? Telefonu sıfırlamadım.
Düzenleme: android klasörünün içindeki com.whatsapp klasörünü sildim, telefonu yeniden başlatıp tekrar denedim fakat yine çalışmadı.
Düzenleme 2: SD kartında da Android klasörü buldum, onda da com.whatsapp'ı sildim ve yeniden başlattım fakat düzelmedi.
Çözüm: Arkadaşlar uzun uğraşlar sonucu çözümü bulabildim.

Yüklemeye APK dosyası daha önce yüklenmiş gibi bir uyarı alıyorsanız ve uygulama aslında yüklü değilse yapmanız gereken şu; (bu işlemler için bilgisayar gerekmektedir)

• İlk olarak uygulamanın paket adını öğrenmeniz gerekmekte. Bunu farklı yollarla bulabilirsiniz. En basitinden Dosyalar uygulamasından Android/data/ klasörüne girip uygulamanın paket adını öğrenebilirsiniz. Ben WhatsApp'ı yüklemeye çalıştığım için paket adı com.whatsapp'tı.
  • Daha sonra telefonunuzdan Geliştirici Seçenekleri'ni açın. Ben Redmi Note 8 kullanıcısı olduğum için Telefon Hakkında / MIUI Sürümü'ne art arda basarak Geliştirici seçeneklerini aktif edebiliyorum. Siz ise yine telefon hakkında kısmından Derleme Sürümü'ne art arda basabilirsiniz veya telefonunuzun marka modeliyle birlikte geliştirici seçenekleri nasıl açılır araması yapabilirsiniz.
  • Daha sonra Ayarlar kısmının en altındaki Geliştirici Seçenekleri'ne basın. (Redmi Note 8 kullanıcıları için "Ek Seçenkler > Geliştirici Seçenekleri)
  • USB hata ayıklama'yı bulun ve aktif edin. (Redmi kullanıcıları ayriyetten en alttaki MIUI optimizasyonu seçeneğini devre dışı bırakmaları gerekmekte.
  • Bilgisayarınıza bu linkten Minimal ADB and Fastboot programını yükleyin.
  • Programı RAR'dan çıkarıp kurulumunu yaptıktan sonra masaüstündeki Minimal ADB and Fastboot kısayolunu açın.
  • Önünüze gelecek komut istemi ekranına şu komutu yazın: adb shell
  • Ardından daemon started succesfully yazısını ve $ işaretini gördüyseniz komut başarılı demektir.

1622049551139.png
  • Daha sonra şu komutu çalıştırın: pm uninstall paketadı Bu komuttaki paket adı kısmına silmek istediğimiz paket adını yazacağız. Ben com.whatsapp'ı girdim paket adı olarak.

1622049679291.png
  • Success geribildirimini aldıysanız işlem başarılıdır. Telefonunuzda aynı APK dosyasını tekrar görüntüleyin. Üzerinde YÜKLENDİ yazısı yoksa işlem başarıyla tamamlanmış ve APK dosyasını yükleyebilirsiniz demektir. Okuduğunuz için teşekkürler.
Merhabalar,
WhatsApp'ın sürümünden dolayı yedeğini alıp silmiştim. Şimdi WhatsApp'ı Play Store'dan yüklemeye çalıştığımda WhatsApp yüklenemiyor hatası alıyorum. Aynı zamanda WhatsApp'ın resmi sitesindeki APK dosyasını yüklemeye çalıştığımda "bu mevcut uygulamaya ait güncellemeyi yüklemek istiyor musunuz? Mevcut verileriniz silinmez." yazılı bir uyarı metni karşıma çıkıyor fakat WhatsApp yüklü değil. Uygulamalar kısmından "com. WhatsApp" araması yaptım fakat önüme bir sonuç çıkmadı. WhatsApp ile ilgili herhangi bir uygulama da yok. Dosyalar uygulamasından WhatsApp klasörünün ismini değiştirdim, hatta her şeyi PC'ye atıp sildim ama yine olmadı. Muhtemelen eski WhatsApp uygulamasından bir kalıntılar mevcut. Bunları nasıl bulabilir ve silebilirim? (ek olarak; cihaz önbelleğini temizledim, Play Store verilerini temizledim.)

Yedeği sildiniz mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sıfırlamayı denediniz mi?
Düzenleme: android klasörünün içindeki com.whatsapp klasörünü sildim, telefonu yeniden başlatıp tekrar denedim fakat yine çalışmadı.
Düzenleme 2: SD kartında da Android klasörü buldum, onda da com.whatsapp'ı sildim ve yeniden başlattım fakat düzelmedi.

Yüklemeye APK dosyası daha önce yüklenmiş gibi bir uyarı alıyorsanız ve uygulama aslında yüklü değilse yapmanız gereken şu; (bu işlemler için bilgisayar gerekmektedir)

• İlk olarak uygulamanın paket adını öğrenmeniz gerekmekte. Bunu farklı yollarla bulabilirsiniz. En basitinden Dosyalar uygulamasından Android/data/ klasörüne girip uygulamanın paket adını öğrenebilirsiniz. Ben WhatsApp'ı yüklemeye çalıştığım için paket adı com.whatsapp'tı.
  • Daha sonra telefonunuzdan Geliştirici Seçenekleri'ni açın. Ben Redmi Note 8 kullanıcısı olduğum için Telefon Hakkında / MIUI Sürümü'ne art arda basarak Geliştirici seçeneklerini aktif edebiliyorum. Siz ise yine telefon hakkında kısmından Derleme Sürümü'ne art arda basabilirsiniz veya telefonunuzun marka modeliyle birlikte geliştirici seçenekleri nasıl açılır araması yapabilirsiniz.
  • Daha sonra Ayarlar kısmının en altındaki Geliştirici Seçenekleri'ne basın. (Redmi Note 8 kullanıcıları için "Ek Seçenkler > Geliştirici Seçenekleri)
  • USB hata ayıklama'yı bulun ve aktif edin. (Redmi kullanıcıları ayriyetten en alttaki MIUI optimizasyonu seçeneğini devre dışı bırakmaları gerekmekte.
  • Programı RAR'dan çıkarıp kurulumunu yaptıktan sonra masaüstündeki Minimal ADB and Fastboot kısayolunu açın.
  • Ardından daemon started succesfully yazısını ve $ işaretini gördüyseniz komut başarılı demektir.

1622049551139.png
  • Daha sonra şu komutu çalıştırın: pm uninstall paketadı Bu komuttaki paket adı kısmına silmek istediğimiz paket adını yazacağız. Ben com.whatsapp'ı girdim paket adı olarak.

1622049679291.png
  • Success geribildirimini aldıysanız işlem başarılıdır. Telefonunuzda aynı APK dosyasını tekrar görüntüleyin. Üzerinde YÜKLENDİ yazısı yoksa işlem başarıyla tamamlanmış ve APK dosyasını yükleyebilirsiniz demektir. Okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Eki Görüntüle 1042252

Eki Görüntüle 1042259
Hocam dediklerinizi yaptım olmadı yardımcı olur musunuz?

Geri
Yukarı