Rehber Windows 10 Home'da Hyper V kullanmak

dosyadaki kod şu:

Kod:
pushd "%~dp0"
dir /b %SystemRoot%\servicing\Packages\Hyper-V.mum >hyper-v.txt
for /f %%i in ('findstr /i . hyper-v.txt 2^>nul') do dism /online /norestart /add-package:"%SystemRoot%\servicing\Packages\%%i"
del hyper-v.txt
Dism /online /enable-feature /featurename:Microsoft-Hyper-V -All /LimitAccess /ALL
pause

kodu chatGPTye sordum şöyle açıkladı:

Bu bat dosyası, Windows 10'da Hyper-V özelliğini etkinleştirmek için bir dizi işlem gerçekleştiriyor. Kodların her bir parçasını ayrıntılı olarak inceleyelim:

1. pushd "%~dp0": Bu komut, bat dosyasının bulunduğu dizine geçiş yapar. %~dp0, bat dosyasının bulunduğu dizini ifade eder.

2. dir /b %SystemRoot%\servicing\Packages\*Hyper-V*.mum >hyper-v.txt: Bu komut, Hyper-V ile ilişkili olan tüm .mum uzantılı dosyaları bulur ve bir metin dosyasına (hyper-v.txt) yazdırır. .mum uzantılı dosyalar, Windows Update ile ilgili paketlerdir ve Hyper-V'nin etkinleştirilmesi için gereklidir.

3. for /f %%i in ('findstr /i . hyper-v.txt 2^>nul') do dism /online /norestart /add-package:"%SystemRoot%\servicing\Packages\%%i": Bu komut, hyper-v.txt dosyasındaki her satırı (yani .mum dosyalarını) okur ve bu dosyaları DISM (Deployment Image Servicing and Management) aracını kullanarak Windows'a ekler. Bu adım, Hyper-V özelliğini etkinleştirmek için gerekli olan bileşenleri sisteme yükler.

4. del hyper-v.txt: Bu komut, artık gerekli olmayan hyper-v.txt dosyasını siler.

5. Dism /online /enable-feature /featurename:Microsoft-Hyper-V -All /LimitAccess /ALL: Bu komut, Hyper-V özelliğini etkinleştirir. /featurename:Microsoft-Hyper-V parametresi, Hyper-V özelliğini belirtir. -All parametresi, tüm bağımlılıkları ve gereksinimleriyle birlikte özelliğin etkinleştirilmesini sağlar. /LimitAccess /ALL parametreleri, tüm özellikleri etkinleştirir ve tüm sürücülere erişim sağlar.

6. pause: Bu komut, bat dosyasının çalışmasını durdurur ve kullanıcıya bir tuşa basıp devam etme fırsatı verir. Bu, bat dosyasının sonunda bir işlem tamamlandığında pencerenin kapatılmasını engeller.

Bu bat dosyası, Hyper-V özelliğini etkinleştirmek için gerekli adımları otomatik olarak gerçekleştirir.
Sanırım kötü bişey yok.
Denileni yaptım. Bende oldu.

dosyadaki kod şu:

Kod:
pushd "%~dp0"
dir /b %SystemRoot%\servicing\Packages\Hyper-V.mum >hyper-v.txt
for /f %%i in ('findstr /i . hyper-v.txt 2^>nul') do dism /online /norestart /add-package:"%SystemRoot%\servicing\Packages\%%i"
del hyper-v.txt
Dism /online /enable-feature /featurename:Microsoft-Hyper-V -All /LimitAccess /ALL
pause

kodu chatGPTye sordum şöyle açıkladı:

Sanırım kötü bişey yok.
Denileni yaptım. Bende oldu.
Kötü bir şey olsaydı kendi bilgisayarıma yapar mıydım hocam sizce?

Onun gibi ama daha gelişmiş.
Şahsen ben pek gelişmiş bir yan göremedim. 1 kez denedikten sonra daha yüzüne bile bakmadım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı