Rehber World of Warships: Bölüm 1

Berrkay

Megapat
Süper Moderatör
Sosyal Tayfı
Makaleler
9
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: i3-10100F, 1660 Super, 8 GB RAM.
Laptop: i7-11800H, RTX 3070, 32 GB RAM.
Monitör: ASUS VG248QG
Giriş

Oyuna yeni başlayan birisiyseniz, başlamayı düşünüyorsanız veya zaten oynayan, kendini geliştirmek isteyen kişiler için hazırlamış olduğum rehbere hoş geldiniz.

İlk önce bahsetmem gerekir ki; bu oyun, tek başınıza kazanacağınız bir oyun değil. Takımınız ile iletişim halinde olmalı, takımınızı gözlemlemeli ve haritayı sürekli kontrol etmelisiniz. Bunları yapmazsanız %70 kaybedersiniz. Çünkü: İletişime önem vermeyip, gözlem yapmadan dümdüz oynamamalısınız. Takımınıza bilgi vermeyip, yardım etmeden bir şeyler yapamazsınız. Oyun Rus yapımı bir oyun olduğu için biraz sizden de böyle düşünmenizi istiyor 😀 En önemli şeylerden bir tanesi de bu oyunu kavramak için en az 100-150 saatinizi vermeniz gerekli. Ayrıca: İstekli, hırslı olmalısınız.

Sınıflar
21 Ağustos 2020 itibariyle oyunda 4 adet sınıf mevcut; Zırhlı, Kruvazör, Muhrip ve Uçak gemisi olarak. Dört sınıfında “oynandığı takdir de” maçı çevirme, maça yön verme veya maçı kaybettirme durumları mevcut.

WorldOfWarships64_ajhg2ZHOxB.jpg

7. Seviye Fransız Zırhlısı Lyon

WorldOfWarships64_xvyZ4IHR7B.jpg

8. Seviye Sovyet Hafif Kruvazörü Chapayev

WorldOfWarships64_SkNwVdfaeK.jpg

10. Seviye Japon Muhribi Hayate
Milletler
Çoğu milletin 4 sınıfa ait gemisi bulunuyor fakat her birinin kendine ait karakteristik özellikleri mevcut, oyunun bu şekilde olması bir nebze de olsa sizi oyunda tutabiliyor. Tekrardan belirtmem gerekir ki, oyunun sizden en büyük istediği şey zaman. Zamanınızı ciddi bir şekilde ayıramazsanız ne oynayabilirsiniz ne de öğrenebilirsiniz.
WorldOfWarships64_VX0XU3sQ6v.png

Oyunda bulunan güncel Milletler listesi
Gemiler

Zırhlılar: Oyundaki en büyük ve bana sorarsanız yönetmesi en zor ikinci sınıftır kendileri. Nedeni ise: Hantallıkları, 28-32 saniye aralığındaki yükleme süreleri, yavaşlıkları, top dönüş süreleri kendileri için hep negatif bir yan olmuştur. Fakat çoğu zaman bunları, “tek attığınız” bir gemi karşısında unutabiliyor ve haz alabiliyorsunuz. Bazı durumlarda da sizi ciddi anlamda oyundan soğutabiliyor.

WorldOfWarships64_BR9afm2ZEY.jpg

10. Seviye Alman Zırhlısı Großer Kurfürst
Kruvazörler: Zırhlılara göre çoğu zaman daha etkili, nispeten oynanması ilk başta daha zor olan sınıf. Nedeni: Oyuna yeni başladıysanız, tam olarak nasıl manevra yapmanız gerektiğini, ne zaman duracağınızı kestiremeyebiliyorsunuz doğal olarak, bunun sonucunda da zırhlılardan “tek yiyen” ilk üniteler siz olacaksınız haliyle. Ama bu sizi oyundan soğutmamalı, kavradığınız zaman çok zevkli ve yaktığınız zırhlı ünitelerine karşı aldığınız haz sizi oyuna tekrar bağlıyor.

WorldOfWarships64_0cfeHdeYDD.jpg

8. Seviye İngiliz Ağır Kruvazörü Albemarle
Muhripler: Oyunun can alıcı ve maçın gidişatını net olarak belirleyen üniteler, oynanması zırhlılardan sonra daha kolay olan gemiler. Nedeni: Oyundaki en küçük ünitelerdir ve uzun menzilli torpidolar atmalarıdır. Zırhlıların korkulu rüyasıdır. Örneğin: 3-4 tane zırhlı üzerinize doğru gelirken, yaptığınız 2 tüp torpido atışı ile önlerini kesebilir, yavaşlatabilir, hatta geri dönmelerine sebep olabilirsiniz. Bunun sonucunda da bulunduğunuz Flank’ı (bölgeyi) korumuş/takımınıza zaman kazandırmış olursunuz.

WorldOfWarships64_yUyCshIkty.jpg

8. Seviye Amerikan Muhribi Benson
Hangi sınıftan başlamalıyım?

Bunu cevaplamak, kesin bir şekilde doğru olmaz. Çünkü: Sizin dinamik mi, statik mi oynama isteğinizin olduğunu bilmek hiç başlamadıysanız imkansız, göreceğiniz en sıkıcı 20 dakikayı yaşatabiliyor bu oyun size. Gerek gemilerin hantallığıyla, gerekse topların yüklenme süreleri gibi.
Bunu bulmanızın en verimli yolu oyundaki tüm sınıfları en az 5. seviyeye kadar oynamak, kendinize en uygun sınıfı bulmak ve oyunu kavrayana kadar o sınıf üzerinde kendinizi geliştirmek. Bu sınıflardan başlamanız için en uygun olanı, Kruvazörler için Japonlardır, uzun menzil ve yakma oranları sebepleriyle daha kolay kavramanız için en iyi sınıftır diyebilirim.

WorldOfWarships64_FDeXcn1gNo.jpg

6. Seviye Japon Kruvazörü Aoba
Zırhlı için, Alman zırhlıları: Her ne kadar mermi dağılımları fazla olsa da, ikincil batarya menzilleri sayesinde sizin oyunu kavrayabilmeniz açısından yeterli bir sınıf olduğunu düşünüyorum. Menzilleri Japon, İngiliz ve Fransız gemilerine göre biraz daha kısa olsa da bu gemiler yakın dövüş için yapılmış gemilerdir. Uzun menzilli gemi neden önermedim? Mermi balistiğini, dağılımını, nişan almasını çözene kadar orta-yakın mesafeli oyun sizin için daha verimli olacaktır.

WorldOfWarships64_MMgPGQMrBf.jpg

8. Seviye Alman Zırhlısı Bismarck

Muhrip için değişmez. Amerikan muhripleri: Oyunun bana göre en zevkli olan muhrip sınıfıdır. Manevra kabiliyetleri çok iyidir ve mermi, torpido hasarlı iyidir. En etkili ikinci özellikleri ise torpido silahlarının uygun kaptan becerileri ve modüller ile desteklendiğinde 1.30 dakikadan kısa sürede yükleyebilmeleridir.

WorldOfWarships64_WmqAYmPVm8.jpg

9. Seviye Amerikan Muhribi Fletcher (Tip 2 kalıcı kamuflajı ile)

Uçak gemileri: İlk başlayanlar için kesinlikle önermiyorum. Oynaması başlı başına bir zorluk olan ve tamamen takıma bağlı olan bir sınıftır. Takımınız kötüyse istediğiniz kadar çaba gösterin, hasar çıkartın yenilirsiniz. İkinci bir hesap açıp sadece uçak gemisi öğrenmek için oynayabilirsiniz, bu kadar söylüyorum 😀 Bir diğer nedeni de, oyuna gelen hemen hemen her güncelleme de uçak gemilerinin nerf yemesidir. Ancak: Rakibinizi tanımalısınız, bu nedenle en azından 6. seviye için önerebileceğim gemi Ryujo’dur. Uçak gemilerinin mantığını kavramanız için.

WorldOfWarships64_fCsYa4IBGQ.jpg

6. Seviye Japon Uçak Gemisi Ryujo

Eklemek istediğiniz veya düzenlenmesini istediğiniz bir yer varsa belirtirseniz sevinirim, ilk bölümü okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Gemiler kısmında uçak gemilerini incelemeyi unutmuşsunuz galiba. Onun dışında Muhrip sınıfında Alman gemilerinin torpidoları, silah çeşitliliği ve hızı biraz daha iyi. Torpido konusunda artı olarak arka ve önlere de fırlatabiliyor. En azından IV. seviye gemilere kadar öyle gördüm. Daha ilerisini göremedim. Son olarak Muhriplerin canının çok az olduğundan bahsetmemişsiniz. Eğer topları doldurulmuş 2-3 zırhlı ile karşı karşıya kalırsanız mucizevi bir manevra ve hız olmadığı sürece kaçış imkansıza yakın oluyor. Eğer düzgün manevralar yapıp torpidoları düzgün kullanırsanız bir ihtimal kaçabilirsiniz.

Gemiler kısmında uçak gemilerini incelemeyi unutmuşsunuz galiba. Onun dışında Muhrip sınıfında Alman gemilerinin torpidoları, silah çeşitliliği ve hızı biraz daha iyi. Torpido konusunda artı olarak arka ve önlere de fırlatabiliyor. En azından IV. seviye gemilere kadar öyle gördüm. Daha ilerisini göremedim. Son olarak Muhriplerin canının çok az olduğundan bahsetmemişsiniz. Eğer topları doldurulmuş 2-3 zırhlı ile karşı karşıya kalırsanız mucizevi bir manevra ve hız olmadığı sürece kaçış imkansıza yakın oluyor. Eğer düzgün manevralar yapıp torpidoları düzgün kullanırsanız bir ihtimal kaçabilirsiniz.
Hayır unutmadım, direk incelemedim çünkü Uçak Gemileri başlı başına ayrı bir konu. Alman muhripleri ileri ki seviyelerde o özelliğini kaybediyor ve yeni başlayan birisine göre Amerikan muhripleri, Almanlara göre öğrenmesi, kavraması, ve torpido hasarı ile daha öne çıkıyor. Ayrıca: Alman muhriplerini oynaması daha zordur ve iki türlü de kaptan becerisine izin veriyorlar, ilerleyen zamanlarda ayrı bir başlık altında sadece sınıfları inceleyebilirim isterseniz. Dediğiniz duruma göre, bir muhrip oyuncusunun kendisini o duruma düşürmemesi gerekli :D Ada arkası saldırısı yapacaksa da bunu iyi planlamış birisi olmalı ve başaramayacağını düşünüyorsa hiç o işe girişmemeli.

Ben de bu oyunu 2016'dan beri oynuyorum (Ara ara bırakarak). Şöyle profilimi de bırakayım :

Rehber için elinize sağlık ancak belirtmem gerekir ki bu rehber oyunun ancak 1/100'ünü kapsıyor. Öğrenmek isteyene aşırı detaylı ve öğrenmesi zor bir oyun. Bu yüzden ciddi değilseniz sevdiğiniz/gözünüze hoş gelen ülke ve türden başlayıp eğelencesine maç atmanızı öneriyorum. Gerçekten oyun mekanikleri çok detaylı ve öğrenmek başlı başına bir problem. Eğer İngilizceniz varsa ve oyunu öğrenmek istiyorsanız mutlaka WOWS Wiki'ye bakmanızı öneririm :

Şuraya bir göz gezdirdiğinizde (Özellikle alt kısımdaki Surface Combat bölümüne) zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Diyelim ki WOWS Wiki'de oyun mekanikleriyle ilgili her şeyi yalayıp yuttunuz ve öğrendiniz/ezberlediniz. Hala yapacak çok şey var. Çünkü sadece oyun mekaniklerini ve özelliklerini bilmek yetmiyor. Karşınızdaki geminin ve kendi geminizin de özelliklerini detaylıca bilmeniz gerekiyor ki ona göre hamle yapasınız. Bu yüzden bulunduğunuz seviyedeki neredeyse bütün gemilerin karakteristik özelliklerini detaylıca bilmeniz gerekiyor. Elbette oyundaki ufak bilgi menüsünden değil. Zira oradakiler hiçbir anlam ifade etmiyor. Yine WOWS Wiki'ye gireceksiniz (WOWS Wiki yeterli gelmediği taktirde WOWS Forum'da rehberlere bakabilirsiniz) karşınızdaki geminin detaylarını öğreneceksiniz. Bakın burada ülkelerden bahsetmiyorum. Bir ülkenin bir ağacının özellikleri gemiden gemiye çok farklılık gösterebiliyor. Her bir gemiden bahsediyorum o yüzden. Elbette çok fazla gemi olduğundan çok uzun sürecektir. Ama unutmayın ancak bu şekilde oyunda profesyonel olabilirsiniz.

Elbette oynayanların çok küçük kısmı bu kadar bilgiye sahip. Çoğu insan bunların A'sını bile bilmiyor. Bu yüzden ciddi değilseniz eğelencesine oynayın, oynadığınız yerde öğrendiğiniz kadar bilgiyle devam edin diyorum.

Bu rehberin War Thunder versiyonunu çok isterim. Ve incelemeniz çok güzel. Hepsini okudum.

Başlıkları renkli harflerle yazarsanız biraz daha ilgi çekebilir. Tabii bu bir öneri. İyi Sosyaller.

Oyuna gelen grafik güncellemesi ile oyundaki deniz animasyonları grafikler gayet iyi bir şekilde geliştirildi.

Oyunu 1 yıldır oynuyorum eski grafiklere göre çok daha muazzam duruyor oyun.

Avrupa sunucusunda(oynamanız gereken sunucu ve en aktif sunucu) ortalama 30.000 oyuncu aktif oluyor, popüler rekabetçi oyunlar kadar aktif olmasa da yeterli seviyede aktiflik düzeyine sahip. Oyun sürekli güncelleniyor ve yeni gemiler, çeşitli etkinlikler ekleniyor.

Oyunun fazla rağbet görmemesinin sebebi bana kalırsa genellikle deniz savaşının çoğu oyuncunun ilgisini çekmemesi. Oyun gayet kaliteli bir yapım ve beğenerek oynuyorum.

Oyunda hem "Random Battle"(PvP) modu hem de botlara karşı savaştığınız "Co-op" modu ve operasyonlar mevcut. Eğer benim gibi rekabetten hiç hoşlanmıyorsanız PvE modlarında gelişebilirsiniz.

Eğer benim gibi donanma tarihi ilginizi çekiyor veya savaş gemileri ilginizi çekiyor ise denemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.
WorldOfWarships64_2022_01_19_00_31_08_918.png

9.Seviye Alman Süper Ağır Kruvazörü Agir

Geri
Yukarı