Rehber Yindiao T8 60% klavye ile tecrübelerim

lawlietb

Hectopat
23 Haziran'da Amazon üzerinden siparişini verip, 6 Temmuz'dan beri kullandığım T8 hakkında olumlu-olumsuz tüm yanlarıyla araştırma yaparken pek detaylı kaynak bulamadığımdan yaklaşık 4-5 aylık bir kullanımdan sonra bir inceleme yapmanın iyi olabileceğini düşündüm.

WhatsApp Görsel 2023-11-29 saat 15.15.01_8d53b158.jpg

1) Kutu İçeriği: Kutudan, girişleri USB-C ve USB-a olan iki farklı kablo ve kabloların kurulum rehberi, klavyenin kısa yolları için bir tane daha rehber (iki rehber de İngilizce) ve bir adet tuşları çıkarabilmeniz için plastik bir aparat çıkıyor.

2) Kablo: Teslim aldığım günden başlamak gerekirse klavyenin 2 farklı kablosu bulunuyor. Biri spiralli USB-C girişli kablo, diğeriyse spiralli kablo ile bilgisayarı bağlayan USB-a'lı kablo. Klavyenin kurulumunu yaparken USB-a'yı, klavyenin önündeki porta düzgün oturmadığından güç kullanarak takmak zorunda kaldım. İlk başta çalışmadığını düşünüp, güç kullandıktan sonraki rahatlamamı anlatamam :D.

Eğer masanızda boş yer kısıtlıysa spiralli kablo yer açısından problem olabilir. Klavyenin monitör/laptop arasında (kablo ile klavyenin mesafesi dahil) 7-8 cm boşluk olması konfor anlamında bir problem yaratmayacaktır. Eğer laptop kullanıyorsanız soğutucu-kitap gibi malzemeler ile laptopun yüksekliği ile kablo için yer oluşturabilirsiniz.

3) Işıklar: Işık seviyesi için 13 kademeye sahipsiniz ki ışık konusunda hassassanız problem yaşayacağınızı sanmıyorum. Renkler oldukça canlı, gündüz ışığında gayet görünebilirler. Yaklaşık 20 farklı mod bulunuyor. Işıklar ve/veya makro atamaları için klavyenin bir yazılımını bulamadım, bulursanız paylaşabilirsiniz.

4) Switch'ler ve Tuşlar: Geldik en tartışmalı bölüme. Ürünün Amazon yorumlarından ve gördüğüm birkaç forumda klavyenin Switch'erinin çok uzun ömürlü olmadığı, geçici-kronik sorunlar olduğunu görmedim diyemem ki tuşlarla alakalı benim de iki şikayetim var. İlk kullandığım birkaç hafta Caps Lock tuşuyla biraz anlaşamıyorduk. Basmama rağmen büyük-küçük tuşa geçmemesi gibi problemler yaşadım fakat şu yazıyı yazarken bir kere bile böyle bir problem olmadı. Sanırım geçici bir sorundu. Bunun dışında kimi arkadaşlar için sinir bozabilecek bir yay sesine sahibiz. Evet, birkaç tuşta kiminde fazla kiminde ise dikkat edilmediği süreçte duyulmayan bir ses var. Yay sesini yanlış hatırlamıyorsam bir arkadaş daha yaşamıştı sanırsam.

WhatsApp Görsel 2023-11-29 saat 14.13.41_63e3cdf9.jpg

WhatsApp Görsel 2023-11-29 saat 15.17.46_413b7136.jpg

Işık ve ses için tıklayın.
Bunun dışında önemli bir detay: Klavye haliyle Türkçe değil ve tuşlar üzerinde Türkçe harf baskısı yok.

5) Diğer Detaylar: Diğer detaylara ve yorumlara gelince: Klavyenin boyutu normal bir 100% klavyenin 3/2'si kadar. Aşağıya boyut farkını anlayabilmeniz için bir fotoğraf bıraktım. 100% ve blue Switch bir klavyeden 60% ve red Switch bir klavye geçmenin de bir alışma süreci var tabii ki. Tuşlar önceki klavyeme göre çok daha hassas olduğundan alışma sürecimde oyun oynarken bazen basmadığımı düşünüp de bastığım tuşlar olabiliyordu. Bu ilk red Switch deneyimim olduğundan bunun neden kaynaklandığını tam olarak söylemeyeceğim.

WhatsApp Görsel 2023-11-29 saat 14.06.34_4af4bedf.jpg

Switch'ler dışında klavyenin küçük oluşu zaten benim ilk şartlarımdan biriydi ve inanılmaz bir konfor sağlamasının yanında, kısa yolları bulmakta zorlanabiliyorsunuz. Fakat kutu içeriğine dahil olan rehber içinde tüm kısa yollar bulunmakta. Bununla beraber klavye modlamaya uygun mu bilemiyorum, henüz içini hiç açmadım. İleride eğer yapabilirsem modlamayı düşünüyorum.
Bunlar dışında klavyenin yükseklik ayarı yok maalesef. Altında kaymaması için süngerleri ve klavyenin ağırlığı sayesinde klavye masaya gayet sağlam oturuyor.

WhatsApp Görsel 2023-11-29 saat 15.17.46_0d77e21b.jpg

Dostlar, inceleme bu kadardı. Elimden geldiğince deneyimlerimi sizinle paylaştım. Herhangi bir sorunuz olursa yazabilirisiniz. İyi Sosyaller 🙋‍♀️

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam iyi sosyaller, şunu merak ediyorum ben büyük klavyeden ilk kez küçük mekanik klavyeye geçeceğim num tuşları vs umurumda değil wasd olduğu sürece yetiyor öyle belli bir fark veya rahatsızlık hissettiniz mi hiç?

Hocam iyi sosyaller, şunu merak ediyorum ben büyük klavyeden ilk kez küçük mekanik klavyeye geçeceğim num tuşları vs umurumda değil wasd olduğu sürece yetiyor öyle belli bir fark veya rahatsızlık hissettiniz mi hiç?

Yani diğer detaylara yazmışsınız ama sormak istediğim belirgin bir rahatsızlık yaratıyor mu yoksa ilk etapta sadece ufak geliyor sonra alışılıyor mu?

Yani diğer detaylara yazmışsınız ama sormak istediğim belirgin bir rahatsızlık yaratıyor mu yoksa ilk etapta sadece ufak geliyor sonra alışılıyor mu?

Hocam ilk etapta tabii ki alışma süreciniz oluyor fakat dediğiniz gibi sadece wasd kullanacaksanız ve paragraflarca yazı yazmayacaksanız alışma süreciniz uzun sürmez.

Hocam ilk etapta tabii ki alışma süreciniz oluyor fakat dediğiniz gibi sadece wasd kullanacaksanız ve paragraflarca yazı yazmayacaksanız alışma süreciniz uzun sürmez.

Oyun için kullanacağım yedek klavyem var zaten ama oyunda bunlar öneriliyor mekanik olarak o yüzden sordum teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı