Rehber YKS tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler - 10 ana madde

just chillin

Hectopat
Makaleler
2
Vakıf üniversitesi seçerken:
-Burslarının kesilme şartları okunmalı (ağır şartları olabilir).
-Bazılarının dersi alttan alınca kredi ücreti olabiliyor, bunu da arayıp sormak gerekli.

1- Urap sıralamasından üniversitenin sıralamasına bakmak:
-Hem alan bazlı olarak.
-Hem tıp fakültesi hariç sıralamaya (tıp fakültesi olan üniversiteler, olmayanların önüne geçebiliyor).

2- Kampüs, laboratuvar, araştırma merkezi var mı?
-Labaratuvar ve araştırma merkezinin ayrı bir web sitesi var mı?
-Güncel tutulan bir web sitesi mi?
-Web sitesinin yukarısında sağda veya solda olan İngilizce (Eng diye de yazabilir) kısmına tıklayınca özenli bir sayfa çıkıyor mu?
-Yeni yapılmış Türkçe duyuruların İngilizcesi de var mı?

3- Akreditasyon var mı? - Üniversitenin dünyadaki geçerliliğini gösteren bir şey.
(Mülakatlarda sorulabiliyor ve yurt dışında doktora vs. başvurunca akreditasyon olan öncelikli oluyor)

4- Üniversitenin hocalarının:
-Doktorasını yaptığı üniversitenin Urap'tan sıralamasına bakmak (ilk 500-1000 ise iyi).
-İngilizce makale yayınlamış mı?
-SCI üzerinde yayını var mı? (kaliteli bir yerde yayın yaptığını gösterir - Web of Science sitesinden bakılıyor.)

5- Uniar öğrenci memnuniyet anketine bakmak

6- Bölüm ana kampüse yakın mı? (bazen kampüsten fazla uzak olabiliyor fakülte)

7- Öğrenci kulüpleri aktif mi? - kulübün sosyal medyasından anlaşılabilir

8- Tanıtım filminde:
-Üniversitenin özelliklerinden çok şehrin özellikleri mi anlatılmış? (o zaman pek iyi bir yer olmayabilir)
-11 fakülte, 5 sınıf gibi düz bir metin mi okunmuş? (öğrenciyi etkilemek için bir çaba yok demektir)

9- Büyükşehir mi? Şehir merkezinde mi?

10- Üniversitenin mezunları ne yapıyor? (YÖK Atlas'tan bakılabiliyor)
-Mezunlar derneği var mı?

Son olarak deprem şehirlerinde öğretim yerlerinin değişme ihtimali var, bu yüzden üniversiteyi arayıp öğrenmek gerekiyor (yurtlar vs. hasar almış olabilir)

https://youtube.com/playlist?list=PLRyLKwXr2dcK6DowKSz5wUHQ5QOTNx_vz

(Oynatma listesinin hepsini izleyerek oluşturduğum liste, o yüzden direkt listeyi ekledim)

11-) Üniversite tercihi yaparken konumuna çok dikkat edin. Gideceğiniz okulun kampüsü belki ilçesinde olabilir. Bazıları bu yanılgıya çok düşüyor. İlgili üniversitenin MYO'suna bakıyor ve diyor ki bu şehirde üniversite kazanabiliyorum, ne güzel diyor ancak gidiyor ki gittiği yer dağ başı. Bu sorunu yaşayan birçok öğrenci var, dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

11-) Üniversite tercihi yaparken konumuna çok dikkat edin. Gideceğiniz okulun kampüsü belki ilçesinde olabilir. Bazıları bu yanılgıya çok düşüyor. İlgili üniversitenin MYO'suna bakıyor ve diyor ki bu şehirde üniversite kazanabiliyorum, ne güzel diyor ancak gidiyor ki gittiği yer dağ başı. Bu sorunu yaşayan birçok öğrenci var, dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
Hocam 6. maddede yazmışım ben de.

Geri
Yukarı